"W ramach naszego wsparcia dla różnych wydarzeń, Polski Instytut Sztuki Filmowej i LOT, nasz narodowy przewoźnik, zdecydowali, żeby nasi pasażerowie, klienci LOT-u z całego świata, przez dwa lata mogli oglądać najlepsze polskie produkcje filmowe - sto wybranych filmów, tych najbardziej reprezentatywnych, najpiękniejszych, najwspanialszych. I to nie tylko filmów fabularnych, na pokładach naszych samolotów będą prezentowane także filmy dokumentalne i animowane"

- poinformował minister kultury.

Dodał, że dwuletni koszt tego projektu z wieloletniego programu rządowego "Niepodległa" wynosi 400 tys. złotych. "Nie są to wielkie pieniądze, jeżeli mamy w zamian dwa lata kontaktu z najlepszymi dziełami polskiej kultury, polskiej sztuki" - powiedział.

Projekt "Kino na 100!" zakłada, że 100 najważniejszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z ostatnich stu lat będzie można obejrzeć w ciągu dwóch najbliższych lat na pokładach samolotów Boeing 787 Dreamliner. Projekt jest wynikiem współpracy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Polskich Linii Lotniczych LOT.