Paczków: uczczono najmłodszych "wyklętych"

/ kaboompics

  

W Zespole Szkół w Paczkowie odbyły się w środę uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej działaczom "Krucjaty" i "Utrzymania Polskości" - antykomunistycznym organizacjom młodzieżowym działającym w tej szkole po 1945 roku.

Jak powiedział dr Bartosz Kuświk z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, działające na przełomie lat 40. i 50. w Liceum Ogólnokształcącym w Paczkowie tajne organizacje "Krucjata" i "Utrzymanie Polskości" były jednymi z nielicznych struktur tego typu na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

"Antykomunistycznych organizacji, które skupiały młodzież w latach powojennych na terenie Polski, było około tysiąca. Zdecydowana większość z nich funkcjonowała na terenach byłej II Rzeczypospolitej. W województwie opolskim, do którego Polacy przyjeżdżali z różnych części kraju i różnych środowisk po zakończeniu działań wojennych, tego typu organizacji było kilka. Dzisiaj upamiętniamy dwie z nich"

- dodał dr Kuświk.

Pierwszą organizacją działającą w paczkowskim liceum była "Krucjata", założona na początku 1949 r. Jej celem było m.in. utrzymanie katolickiego charakteru szkoły oraz przeciwdziałanie propagandzie uprawianej przez działaczy komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Członkowie "Krucjaty" potajemnie wieszali w szkole zdejmowane przez władze szkolne krzyże, niszczeniu gazetek ZMP, a nawet kolportowanie antykomunistycznych ulotek na terenie miasta i okolicznych miejscowościach.

Pomimo wyrzucenia ze szkoły Adama Pleśniara, który był autorem jednej z ulotek, organizacja nadal działała, a następnie nawiązała kontakt z inną grupą młodzieży działającą w środowisku szkolnym. Wspólnie postanowiono założyć organizację pod nazwą "Utrzymanie Polskości". W maju 1951 r. Urząd Bezpieczeństwa rozpoczął aresztowania członków tej organizacji. Jej członkowie stanęli przed sądem pod zarzutem prowadzenia działalności mającej na celu usunięcia przemocą organów zwierzchnich narodu i zmiany ustroju państwa.

Podczas procesu w listopadzie 1951 r. członkom nielegalnych organizacji wymierzono kary od półtora do pięciu lat pozbawienia wolności, argumentując łagodny wyrok kary m.in. młodym wiekiem podsądnych, którzy odbywali kary w więzieniach dla dorosłych oraz zakładzie karnym dla młodocianych w Jaworznie.

Uroczystości w Paczkowie były częścią ogólnopolskiej akcji Instytutu Pamięci Narodowej, dzięki której w jedenastu miastach Polski w środę upamiętniono działaczy młodzieżowych organizacji podziemia antykomunistycznego. Według IPN, w latach 1944-56, w Polsce działało około tysiąca tego typu struktur skupiających blisko 11 tys. członków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Premier Hiszpanii zgodził się przyjąć statek z migrantami. Spadła na niego fala krytyki

/ Von Gregor Rom - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67851365

  

Hiszpańskie media oraz politycy, głównie opozycji, nie szczędzą rządowi Pedro Sancheza krytyki w związku z wydaniem w niedzielę zgody na przyjęcie statku organizacji Open Arms ze 107 migrantami na pokładzie. Ale wątpliwości co do decyzji ma nawet wicepremier Carmen Calvo.

Wiceszefowa hiszpańskiego rządu potwierdziła, że socjalistyczny gabinet zgodził się na otwarcie portów na Balearach dla jednostki z nielegalnymi migrantami, której przyjęcia przez dwa tygodnie odmawiały Włochy. Wcześniej w niedzielę rząd Sancheza zgodził się na wpłynięcie jej do portu w Algeciras, ale kapitan statku Open Arms odrzucił tę propozycję, twierdząc, że to zbyt odległy kierunek.

Calvo zaznaczając, że do poniedziałkowego południa rząd nie otrzymał odpowiedzi ze strony Open Arms, nie ukrywała niezadowolenia z możliwości przyjęcia statku z migrantami. Zarzuciła kapitanowi jednostki, jak i kierownictwu tej pozarządowej organizacji “nieodpowiedzialność”.

- Statek mógł dotrzeć do Malty, aby część pasażerów została przyjęta przez ten kraj. Open Arms wolał jednak płynąć do Włoch

 - powiedziała w rozmowie z radiem “Cadena Ser” Calvo.

W poniedziałek krytyki Sanchezowi nie szczędzą posłowie opozycji parlamentarnej, a także media. Dzienniki “El Mundo” i “ABC” wskazują, że premier uległ naciskom międzynarodowym, aby przyjąć Open Arms, która “w przeszłości złamała już porozumienie” z Madrytem w sprawie dostarczania migrantów do hiszpańskich portów.

- Wystarczyły słowa krytyki ze strony aktora Richarda Gere i lewicowych aktywistów, aby Sanchez chciał upiększyć swój wizerunek (…). Jego rząd pokazuje, że nie prowadzi poważnych działań w polityce migracyjnej i jest uległy na naciski określonych grup

 - napisał “El Mundo”.

W czerwcu hiszpańska pozarządowa organizacja Open Arms złamała warunki porozumienia z władzami w Madrycie, na podstawie którego w kwietniu wypuszczony został z portu w Barcelonie jej statek. Aktywiści, którzy zobowiązali się odstąpić od działań polegających na wyławianiu płynących do Europy migrantów, wypłynęli w kierunku Libii. Jednostka miała zakaz prowadzenia misji na Morzu Śródziemnym od stycznia 2019 r.

- Jesteśmy zablokowani sześć miesięcy. Nie wytrzymamy już dłużej. Podnosimy kotwicę i płyniemy. Prędzej zostaniemy uwięzieni niż staniemy się wspólnikami

 - oświadczył w czerwcu w komunikacie szef Open Arms Oscar Camps.

Zgodnie z hiszpańskimi przepisami za nielegalne wypłynięcie w morze jednostki Open Arms organizacji tej grozi grzywna do 901 tys. euro.

Zablokowanie w porcie w Barcelonie statku organizacji Campsa to nie pierwsza sytuacja z uniemożliwieniem tej jednostce pływania po Morzu Śródziemnym. W przeszłości przez miesiąc była ona blokowana we Włoszech, gdzie tamtejszy rząd oskarżył Open Arms o udział w procederze przerzucania do UE nielegalnych migrantów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl