Paczków: uczczono najmłodszych "wyklętych"

/ kaboompics

  

W Zespole Szkół w Paczkowie odbyły się w środę uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej działaczom "Krucjaty" i "Utrzymania Polskości" - antykomunistycznym organizacjom młodzieżowym działającym w tej szkole po 1945 roku.

Jak powiedział dr Bartosz Kuświk z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, działające na przełomie lat 40. i 50. w Liceum Ogólnokształcącym w Paczkowie tajne organizacje "Krucjata" i "Utrzymanie Polskości" były jednymi z nielicznych struktur tego typu na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

"Antykomunistycznych organizacji, które skupiały młodzież w latach powojennych na terenie Polski, było około tysiąca. Zdecydowana większość z nich funkcjonowała na terenach byłej II Rzeczypospolitej. W województwie opolskim, do którego Polacy przyjeżdżali z różnych części kraju i różnych środowisk po zakończeniu działań wojennych, tego typu organizacji było kilka. Dzisiaj upamiętniamy dwie z nich"

- dodał dr Kuświk.

Pierwszą organizacją działającą w paczkowskim liceum była "Krucjata", założona na początku 1949 r. Jej celem było m.in. utrzymanie katolickiego charakteru szkoły oraz przeciwdziałanie propagandzie uprawianej przez działaczy komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Członkowie "Krucjaty" potajemnie wieszali w szkole zdejmowane przez władze szkolne krzyże, niszczeniu gazetek ZMP, a nawet kolportowanie antykomunistycznych ulotek na terenie miasta i okolicznych miejscowościach.

Pomimo wyrzucenia ze szkoły Adama Pleśniara, który był autorem jednej z ulotek, organizacja nadal działała, a następnie nawiązała kontakt z inną grupą młodzieży działającą w środowisku szkolnym. Wspólnie postanowiono założyć organizację pod nazwą "Utrzymanie Polskości". W maju 1951 r. Urząd Bezpieczeństwa rozpoczął aresztowania członków tej organizacji. Jej członkowie stanęli przed sądem pod zarzutem prowadzenia działalności mającej na celu usunięcia przemocą organów zwierzchnich narodu i zmiany ustroju państwa.

Podczas procesu w listopadzie 1951 r. członkom nielegalnych organizacji wymierzono kary od półtora do pięciu lat pozbawienia wolności, argumentując łagodny wyrok kary m.in. młodym wiekiem podsądnych, którzy odbywali kary w więzieniach dla dorosłych oraz zakładzie karnym dla młodocianych w Jaworznie.

Uroczystości w Paczkowie były częścią ogólnopolskiej akcji Instytutu Pamięci Narodowej, dzięki której w jedenastu miastach Polski w środę upamiętniono działaczy młodzieżowych organizacji podziemia antykomunistycznego. Według IPN, w latach 1944-56, w Polsce działało około tysiąca tego typu struktur skupiających blisko 11 tys. członków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Rosja zapowiada odpowiedź na sankcje

/ pixabay.com

  

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na 11 obywateli Rosji i sześć firm, którym Waszyngton zarzuca nielegalną działalność w cyberprzestrzeni, nie pozostaną bez odpowiedzi - ostrzegło w piątek MSZ w Moskwie. Nazwało sankcje atakiem propagandowym wobec Rosji.

W oficjalnym komunikacie MSZ oznajmiło, że "oczywiste jest upolitycznienie pretensji" Waszyngtonu pod adresem firm i osób objętych sankcjami. "Gdyby USA miały realne dowody, to zwróciłyby się do kompetentnych organów rosyjskich z prośbą o sprawdzenie - na przykład, na podstawie dwustronnej umowy o wzajemnej pomocy prawnej" - oświadczyło ministerstwo.

Zarzuciło stronie amerykańskiej, że w 2014 roku przerwała działalność wspólnej grupy ds. cyberbezpieczeństwa i "od tej pory kategorycznie odmawia jej wznowienia".

Rosja stale jest poprzez media obwiniana o jakieś "cyberwłamania", w tym podczas amerykańskich wyborów prezydenckich, ale brakuje woli, by przedstawić na to dowody prawdziwym ekspertom

- oznajmił resort. Jego zdaniem Waszyngton nie ma dowodów, "które można byłoby bez wstydu" pokazać specjalistom.

MSZ w Moskwie oświadczyło, że celem "inicjatorów sankcji" jest "kolejny atak propagandowy" przeciwko Rosji i że "niektórzy waszyngtońscy politycy starają się wszelkimi siłami oczernić" ten kraj.

Ministerstwo finansów USA nałożyło w czwartek sankcje na rosyjską organizację znaną pod nazwą Evil Corp. i powiązane z nią osoby. Grupa - według Waszyngtonu - ukradła w sieci co najmniej 100 mln USD; za informacje o jej szefie rząd Stanów Zjednoczonych oferuje 5 mln dolarów nagrody.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl