Cały skandal nagłośnił Marcin Makowski, który zwrócił uwagę, że izraelskie media donoszą o groźnym przypadku dewastacji i bezczeszczenia żydowskich cmentarzy. Ma to być rzekomo reakcja na napiętą sytuację na linii Polska-Izrael. Koronnym przykładem, wraz z obszerną fotorelacją ma być cmentarz w Świdnicy.

Na łamach portalu antisemitism.org.il znajduje się fotorelacja mająca stanowić dowód na rzekomą dewastację cmentarza w Świdnicy. Tymczasem wystarczy zaledwie chwila, aby sprawdzić, że tak naprawdę zdjęcia nie pochodzą ze Świdnicy, a z Olkusza i nie zostały zrobione teraz, lecz w kwietniu 2015 roku.

Na zdjęciach wyraźnie widać zniszczone nagrobki, a także napisy na nich odwołujące się do postaci Jana Pawła II oraz satanistyczne symbole. Na nagrobkach sprayem namalowano m.in. pentagramy, a więc napisy i symbole ewidentnie wskazują na antykatolickie, a nie antysemickie pobudki sprawców.

[fot. print screen antisemitism.org.il]


Właśnie w kwietniu 2015 roku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych alarmował, że w Olkuszu zbezczeszczono żydowski cmentarz.

[fot. print screen historia.org.pl]
 
Marcin Makowski informuje, że o całej sprawie zawiadomił już ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego. Choć część mediów zmieniła już zdjęcia, nie opublikowanego żadnego sprostowania, ani nawet nie zmieniono treści depesz i artykułów, nadal przekonując o dewastacji cmentarza w Świdnicy.