UWAGA! Izraelskie media kolportują fake newsa. Straszą dewastacją cmentarza... tylko te zdjęcia

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Wpływowe izraelskie media od wczoraj rozpowszechniają informacje na temat rzekomej „dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy”. Poza agencją Jewish Telegraphic Agency informację w tonie sensacji kolportuje także „Jerusalem Post”, The Times of Israel”, a nawet zajmujący się monitorowaniem przypadków antysemityzmu na całym świecie portal antisemitism.org.il. Jest jednak pewien problem! Informacja to klasyczny przykład fake newsa, a zdjęcia, których użyto jako fotorelacji ze zdewastowanego cmentarza pochodzą... z kwietnia 2015 roku!

Cały skandal nagłośnił Marcin Makowski, który zwrócił uwagę, że izraelskie media donoszą o groźnym przypadku dewastacji i bezczeszczenia żydowskich cmentarzy. Ma to być rzekomo reakcja na napiętą sytuację na linii Polska-Izrael. Koronnym przykładem, wraz z obszerną fotorelacją ma być cmentarz w Świdnicy.

Na łamach portalu antisemitism.org.il znajduje się fotorelacja mająca stanowić dowód na rzekomą dewastację cmentarza w Świdnicy. Tymczasem wystarczy zaledwie chwila, aby sprawdzić, że tak naprawdę zdjęcia nie pochodzą ze Świdnicy, a z Olkusza i nie zostały zrobione teraz, lecz w kwietniu 2015 roku.

Na zdjęciach wyraźnie widać zniszczone nagrobki, a także napisy na nich odwołujące się do postaci Jana Pawła II oraz satanistyczne symbole. Na nagrobkach sprayem namalowano m.in. pentagramy, a więc napisy i symbole ewidentnie wskazują na antykatolickie, a nie antysemickie pobudki sprawców.

[fot. print screen antisemitism.org.il]


Właśnie w kwietniu 2015 roku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych alarmował, że w Olkuszu zbezczeszczono żydowski cmentarz.

[fot. print screen historia.org.pl]
 
Marcin Makowski informuje, że o całej sprawie zawiadomił już ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego. Choć część mediów zmieniła już zdjęcia, nie opublikowanego żadnego sprostowania, ani nawet nie zmieniono treści depesz i artykułów, nadal przekonując o dewastacji cmentarza w Świdnicy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, antisemitism.org.il, wp.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włamano się na skrzynkę mailową wojewody? Samorządowiec zawiadamia policję

zdjęcie ilustracyjne / TheDigitalArtist CC0

  

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zawiadomił policję o możliwości włamania na jego prywatną skrzynkę mailową i o spreparowaniu fikcyjnej korespondencji z jedną z pracownic urzędu. Ćwik, kandydat PiS do Sejmu, zaapelował do konkurentów o kampanię w oparciu o argumenty, a nie fake newsy i pomówienia.

- Przedwczoraj złożyłem zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia przestępstwa, które polega na - prawdopodobnie włamaniu na moje prywatne konto mailowe i sfabrykowaniu maili, które zostały następnie rozesłane, bądź też są kolportowane w wersji papierowej - powiedział dziś dziennikarzom Ćwik. Jak dodał, maile, które zostały przekazane do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na skrzynkę mailową biura prasowego przez jednego z dziennikarzy sugerują związki między nim a jedną z pracownic urzędu.

- Przekazuje to oświadczenie w poczuciu odpowiedzialności za urząd, który sprawuję jako wojewoda małopolski, dobre imię tejże kobiety, dobre imię mojej rodziny, ale także mnie samego – podkreślił Ćwik. Dodał, że nie spotkał się jeszcze w swojej działalności publicznej z taką sytuacją i jest to dla niego „bulwersujące”. Wyraził nadzieję, że policja podejmie skuteczne działania w tej sprawie.[polecam:https://niezalezna.pl/288763-prezes-pis-odwiedzil-grob-sp-pary-prezydenckiej]

- Ma się tylko jeden honor. I o ten honor swój trzeba dbać i walczyć - oświadczył. Zaapelował do swoich konkurentów i osób zaangażowanych w kampanię wyborczą by była ona merytoryczna, opierała się na argumentach, a nie na fake newsach i pomówieniach. Nie na sporze, który „ma niszczyć dobre imię innych ludzi, dobre imię rodzin i dobre imię urzędów” - dodał.

Wojewoda powiedział, że wie o istnieniu co najmniej kilkunastu maili. Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z pytaniem dotyczącym korespondencji zwrócił się jeden z dziennikarzy. 

- Nie jestem autorem tych maili, nie przygotowałem ich i nie wysłałem ich. Nie mam żadnych związków z osobą, o której rzekomo donosi ten dziennikarz. Takie rzeczy nie miały i nie mają miejsca w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim

– zapewnił.

Jak dodał, nie wie, kto może być autorem tej korespondencji i sprawdzane będzie, czy doszło do włamania na skrzynkę, czy są tą jedynie przygotowane przez kogoś sfabrykowane wydruki z komputera.

- Użyty został mój prywatny adres mailowy i adres, którego osoba, o której mowa nigdy nie miała i nie używała, założony przez nie wiadomo kogo – wyjaśnił. - Ja ze swojego konta mailowego ani prywatnego, ani służbowego nigdy takowych maili nie wysyłałem. Nie mam żadnych związków z tą kobietą – powtórzył Ćwik. - Ktoś zadał sobie wiele trudu, by wyprodukować takie maile i ktoś je gdzieś w obieg puścił. Nie wiem kto i w jaki sposób

– podkreślił.

Ćwik powiedział, że na prywatnym koncie mailowym nie miał żadnych informacji podlegających szczególnej ochronie. Nie zawiadomił o tej sprawie ABW. - Jeśli będzie taka sugestia ze strony policji, że wypadałoby podjąć taki kolejny krok, to oczywiście to zrobię – podkreślił wojewoda.[polecam:https://niezalezna.pl/284796-tragiczny-bilans-burzy-nad-tatrami-sluzby-wciaz-poszukuja-dziewieciu-osob]

Rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń potwierdził, że wojewoda osobiście złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. 

- Wstępnie kwalifikujemy to jako przestępstwo z art. 267 KK czyli bezprawne uzyskanie informacji poprzez przełamanie zabezpieczeń informatycznych. Chodzi o włamanie do elektronicznej skrzynki pocztowej

– mówił Gleń. Dodał, że sprawą zajął się Wydział Ds. Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Policja ze względu na dobro postępowania nie udziela więcej informacji w tej sprawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl