Wzrosną środki na program kolejowy

/ kschneider

  

Zwiększenie o 1,8 mld zł wydatków zaplanowanych na realizację Krajowego Programu Kolejowego (KPK) do 2023 roku zakłada projekt uchwały Rady Ministrów, którym we wtorek ma zająć się rząd - wynika z opublikowanego w poniedziałek planu posiedzenia Rady Ministrów.

Środki na zwiększenie wartości programu pochodzić będą z budżetu państwa i przekazane zostaną spółce PKP Polskie Linie Kolejowe w drodze wykupu akcji tej spółki od PKP SA.

Dokapitalizowanie w wysokości 1,8 mld zł ma zapewnić prawidłową realizacją KPK szczególnie w części dotyczącej inwestycji w infrastrukturę kolejową w portach morskich.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów napisano, że wartość KPK zwiększona zostanie również o 2,5 mld zł, które pochodzić będą z dodatkowego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. "Środki te przeznaczone zostaną na współfinansowanie zwiększonej wartości projektów portowych i innych projektów będących już w realizacji oraz projektów przesuniętych z listy rezerwowej na podstawową" - napisano w wykazie prac legislacyjnych.

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują Krajowy Program Kolejowy o wartości ponad 66 mld zł. To największy program w historii kolei. Zmodernizowanych będzie 9 tys. km torów, a na 8,5 tys. zwiększy się prędkość.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Sondaż daje szanse Kidawie-Błońskiej. Zrobił go Instytut, który wróżył... triumf PO w eurowyborach

/ Jakub Szymczuk [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]; Tomasz-Henryk-Ostrowski-2004; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Andrzej Duda w drugiej turze idzie niemalże łeb w łeb z Małgorzatą Kidawą-Błońską (50,09 proc. do 49,91 proc.) - wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (IBSP) dla programu "Newsroom" Wirtualnej Polski. Platforma zachwycona sondażem promuje go w mediach społecznościowych. Problem w tym, że IBSP - zarządzany przez Łukasza Pawłowskiego, który w przeszłości pracował dla PO - w połowie maja 2019 r. przewidywał druzgocące (o 11 pkt. proc.) zwycięstwo Koalicji Europejskiej w eurowyborach. A - przypomnijmy - skończyło się triumfem PiS, który pokonał rywali z KE aż o 7 pkt. proc.

Z dzisiejszego sondażu prezydenckiego wynika, że gdyby dzisiaj odbyły się wybory prezydenckie, w pierwszej turze Andrzej Duda zdobyłby 43,73 proc. głosów. Do drugiej tury weszłaby także kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 26,61 proc.

Według sondażu drugą turę wyborów wygrałby urzędujący prezydent, zdobywając 50,09 proc. głosów, a Kidawa-Błońska może liczyć na poparcie 49,91 proc. wyborców. I właśnie wyniki II tury strasznie podekscytowały Platformę, której politycy zalali media społecznościowe takimi oto grafikami:

Nikt nikomu radości nie może zabronić - choć akurat powyższe wpisy wyglądają jak starannie zaplanowana i skoordynowana akcja - ale jest jedno "ale". Sondaż przeprowadzał Instytut Badań Spraw Publicznych, z którymi związane są osoby pracujące wcześniej dla PO. Jak informował portal TVP.Info: 

Prezesem IBSP jest Łukasz Pawłowski, który jako szef „Pawłowski Consulting” realizował projekty internetowe, w tym zarządzał mediami społecznościowymi m.in. dla Platformy Obywatelskiej.

Przed ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego "Newsweek" publikował badania realizowane właśnie przez IBSP. Wynikało z nich jednoznacznie, że Koalicja Europejska pokona PiS. Raz miała to być przewaga 6 punktami procentowymi, a raz aż 11-oma. Okazało się jednak, że wybory wygrał PiS, pokonując KE aż o 7 pkt. procentowych.

Oto komentarze z tamtego czasu:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts