Rośnie napięcie przed orędziem Trumpa. Co powie prezydent USA?

Donald Trump / Gage Skidmore; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Zgodnie z zapowiedzią Białego Domu głównym tematem orędzia o stanie państwa, które prezydent USA Donald Trump wygłosi we wtorek, będzie apel o jedność i współpracę obu partii. Trump wygłosi doroczne orędzie podczas połączonej sesji Kongresu w Waszyngtonie we wtorek o godz. 21:00 czasu lokalnego (godz. 3:00 w środę czasu polskiego). Pierwotnie wystąpienie planowano na 29 stycznia, ale zostało ono przełożone w związku z shutdownem, czyli częściowym zawieszeniem pracy rządu federalnego. Komentatorzy są zgodni, że pojawi się również wątek dotyczący muru na granicy z Meksykiem.

Agencja Associated Press określa doroczne wystąpienie prezydenta jako jedno z najtrudniejszych wyzwań dla amerykańskich służb. W jednym miejscu znajdą się prezydent, członkowie rządu, kongresmeni, wysokiej rangi wojskowi i dyplomaci oraz sędziowie Sądu Najwyższego. Ich ochrona wymaga miesięcy przygotowań i współpracy wielu agencji bezpieczeństwa pod kierunkiem Secret Service.

Szczegóły orędzia utrzymywane są co prawda w ścisłej tajemnicy, jednak sam Trump sugerował, że szykuje ważne oświadczenie. W miniony piątek polecił dziennikarzom, aby „uważnie słuchali” jego wystąpienia i dodał:

„Usłyszycie orędzie o stanie państwa, a potem zobaczycie, co się stanie wkrótce po orędziu”.
- mówił tajemniczo prezydent USA.

Przyczyną shutdownu w USA był spór o finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem. Prezydent domaga się od Kongresu 5,7 mld dolarów na realizację tego projektu, który był jego sztandarową obietnicą wyborczą w 2016 roku. Nie chcą się na to zgodzić Demokraci, którzy w zeszłorocznych wyborach środka kadencji wywalczyli sobie przewagę w Izbie Reprezentantów.

Według dziennika „USA Today” Trump z pewnością wykorzysta transmitowane na żywo wystąpienie, by poruszyć kwestię bezpieczeństwa granic i imigracji oraz przekonywać, że problemy rozwiąże budowa muru. Gazeta przewiduje też, że prezydent będzie podkreślał osiągnięcia gospodarcze i notowane ostatnio pozytywne wskaźniki z rynku pracy.

Trump sugerował, że w czasie orędzia może ogłosić stan wyjątkowy na granicy południowej, co jego zdaniem pozwoliłoby mu na przeznaczenie rządowych funduszy na budowę muru bez zgody Kongresu.

Amerykański prezydent zapowiedział w ubiegły czwartek, że w tym tygodniu ogłosi datę i miejsce planowanego drugiego szczytu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Według prasy może podać te informacje w czasie orędzia o stanie państwa. CNN informowało, powołując się na anonimowego urzędnika Białego Domu, że spotkanie Trump-Kim odbędzie się w mieście Danang w Wietnamie.

Portal Politico ocenia, że wystąpienie prezydenta może się spotkać z chłodną reakcją Kongresu, zwłaszcza demokratycznej większości w izbie niższej. Odpowiedź na orędzie wygłosi była członkini stanowej Izby Reprezentantów w Georgii, 45-letnia Stacey Abrams, którą Politico ocenia jako wschodzącą gwiazdę Demokratów.

Szanuję ją. Nie znam jej, ale mam nadzieję, że zrobi dobrą robotę.
- powiedział o niej Trump.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


750 operatorów dronów chce walczyć z zarazą

/ lars nissen

  

750 operatorów dronów zgłosiło się do walki z koronawirusem. Urządzenia mogły by np. transportować materiały medyczne - poinformowała we wtorek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

"Prawie 750 jednostek z całego kraju odpowiedziało na apel wystosowany do operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych o zgłaszanie deklaracji gotowości i możliwości realizacji w Polsce poszczególnych usług. Operatorzy w zaledwie 4 dni zgłosili aż 20 380 możliwych do wykonania usług"

- poinformowała Agencja.

Oceniła, że takie wsparcie może być istotne w czasie walki z epidemią koronawirusa w Polsce, bo na świecie działania z wykorzystaniem dronów już są do tego stosowane - m. in. w Singapurze czy na Tajwanie bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane do wspierania służb medycznych w transportowaniu potrzebnych materiałów, oraz wsparcia służb porządkowych w kontrolowaniu osób przebywających na domowej kwarantannie, czy też do monitoringu miejsc objętych zakazami poruszania się.

Agencja dodała, że jej eksperci dokonali przeglądu przesłanych zgłoszeń i analizy przekazali informacje do Ministerstwa Infrastruktury, gdzie zostanie przeprowadzona ich dalsza analiza.

"Najwięcej propozycji skierowanych do Agencji miedzy 30 marca a 4 kwietnia dotyczyło filmowania zwykłego, HD i 4K (razem 3918). Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. takie usługi jak inspekcja techniczna (1023), loty patrolowe/nadzorcze (1020), loty poszukiwawcze (989) czy dokumentowanie postępu prac (973). Najwięcej zgłoszonych usług zanotowano w woj. mazowieckim (2119), a najmniej w lubuskim (827). Średnia krajowa wyniosła 1205 usług na każde z województw"

- poinformowała.

"W obecnej, bardzo trudnej dla branży lotniczej sytuacji, transport przy pomocy dronów to gigantyczna szansa na wsparcie infrastruktury i służb RP w walce z koronawirusem, a jednocześnie możliwość rozwoju nowego rodzaju usług. Dzięki systemowi PansaUTM już dziś moglibyśmy sprawnie koordynować loty dronów transportujących ważne z punktu widzenia państwa przesyłki"

– powiedział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Agencja wyjaśniła, że w koordynacji włączenia dronów do walki z koronawirusem, oprócz zaplecza eksperckiego, niezbędny jest również system PansaUTM – czyli pierwszy w Europie system cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej.

"Na rozwiązanie, które od marca operacyjnie funkcjonuje na polskich lotniskach składają się autorskie rozwiązania PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnera technologicznego HAWK-E, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar"

- zaznaczyła.

Dodała, że ta inicjatywa wpisuje się w podejmowane przez Ministerstwo Infrastruktury działania wspierające rozwój zastosowań Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) w Polsce. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts