Na Warmii pojawiły się już żurawie

/ Aleksandr Abrosimov [CC BY-SA 3.0 ee (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ee/deed.en)], from Wikimedia Commons

  

Internauci z Warmii informują, że w okolicach Olsztyna pojawiły się już żurawie. W ocenie ornitologa Mariana Szymkiewicza ptaki mogły zimować w kraju, np. w rozlewiskach rzeki Pasłęki czy u ujścia Warty. Na masowe przyloty żurawi trzeba poczekać do końca lutego, początków marca.

Internauci donoszą, że żurawie widzieli lub słyszeli ich charakterystyczny klangor w okolicach Gietrzwałdu. W ocenie dyrektora olsztyńskiego Muzeum Przyrody i ornitologa Mariana Szymkiewicza ptak mógł przylecieć w te strony nie z zimowisk w Hiszpanii czy Francji lub niemieckiej Saksonii (w tych krajach przez ostatnie lata zimowało najwięcej polskich żurawi), ale z innego rejonu Polski, np. ujścia Warty, czy nawet rozlewisk rzeki Pasłęki.

"W ostatnich latach coraz więcej gatunków ptaków zimuje w kraju lub w Europie Zachodniej, to oprócz żurawi m.in. kormorany czy czaple białe" - powiedział Szymkiewicz.

W ocenie ornitologa panujący na Warmii mróz i sypiący niemal co dnia śnieg nie zagrażają żurawiowi. "Wystarczy, że znajdzie trochę oziminy, że skorzysta z żerowisk np. saren. Żurawie są roślinożerne i nawet w takiej aurze sobie poradzą" - zapewnił Szymkiewicz.

Właściwe przyloty żurawi na Warmię spodziewane są pod koniec lutego, na początku marca. Według szacunków w Polsce żyje od 5 do 7 tys. par lęgowych tych ptaków, z czego ok. 30 procent żyje na Warmii i Mazurach. Żurawie objęte są ścisłą ochroną gatunkową. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Cztery ofiary wypadku w Miłkowie

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Cztery osoby zginęły, a jedna została ranna w wypadku, do którego doszło wczoraj przed północą w Miłkowie (woj. świętokrzyskie), na drodze krajowej nr 9. Samochód osobowy uderzył tam w przepust.

"Ze wstępnych ustaleń wynika, że samochód osobowy marki volkswagen, jadący od Ostrowca w kierunku Opatowa, z nieustalonych przyczyn zjechał z drogi. Auto uderzyło w znaki drogowe, wjechało do rowu i uderzyło w przydrożny przepust"

– poinformowała asp. Ewelina Wrzesień z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. Policjantka dodała, że trzy osoby zginęły na miejscu, a czwarta zmarła w szpitalu. Jedna osoba jest ranna.

Policja zorganizowała objazdy. "Już w Opatowie samochody ciężarowe kierowane są ze skrzyżowania ulicy Kościuszki i Kilińskiego w kierunku Łagowa, a samochodowe osobowe drogami lokalnymi w kierunku miejscowości Bogusławice" – powiedziała dyżurna GDDKiA w Kielcach Aneta Sygut.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl