Dzień Pamięci w muzeum Ulmów

Muzeum w Markowej / portalsamorzadowy.pl

  

Objazd studyjny, wystawę historyczną i projekcje filmu dokumentalnego przygotowało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbędą się w piątek.

W trakcie objazdu studyjnego „Markowa. Szlak pamięci o Zagładzie” jego uczestnicy dowiedzą się o historii relacji polsko-żydowskich w Markowej i okolicy, o czasach okupacji niemieckiej w tym rejonie, a także, zgodnie z tematem głównym naszego muzeum, o polskiej ludności, która niosła pomoc przedstawicielom żydowskiej społeczności. Objazd zakończy się na cmentarzu w Jagielle-Niechciałkach koło Przeworska, gdzie uczestnicy oddadzą cześć pochowanym tam ofiarom Holokaustu.

– powiedziała dyrektor placówki dr Anna Stróż-Pawłowska.

W piątek w muzeum zaplanowano również projekcję filmu dokumentalnego „Ocaleni”. Obraz powstał dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, pokazujący historię kilku osób, które dzięki Polakom przeżyły trudny czas Holokaustu.

Także od piątku w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka można będzie obejrzeć wystawę planszową „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju”. Plansze pokazują wywodzące się z Podkarpacia sławne postaci pochodzenia żydowskiego. Wystawa przypomina m.in. Freda Zinnemanna, Sama Spiegela, Arthura Millera, czy Abrahama Brilla.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów powstało w 2016 r. we wsi Markowa k. Łańcuta, gdzie wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich rodzinę Ulmów: Józefa Ulmę, będącą w ciąży jego żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Najstarsza spośród rodzeństwa córka Stasia miała osiem lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

"Serce na gwiazdkę". Akcja łódzkiej Caritas

/ Image by Holger Grybsch from

  

Dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich z kilku miast regionu łódzkiego otrzymają w grudniu gwiazdkowe upominki - świąteczną paczkę od Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Akcja "Serce na gwiazdkę", która organizowana jest po raz 17., potrwa do niedzieli 22 grudnia.

W role Mikołajów i aniołów rozdających świąteczne prezenty wcielą się m.in. wolontariusze Caritas.

Rzecznik łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski poinformował, że paczki trafią do 400 dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Łasku, Pabianicach, Aleksandrowie Łódzkim i w Zelowie. Gwiazdkowe prezenty otrzyma też ponad 600 seniorów.

Kopytowski wyjaśnił, że codziennie w grudniowe popołudnia wolontariusze Caritas odwiedzają dzieci i seniorów w ich domach i przynoszą gwiazdkowe prezenty. Goście przebrani są za świętego Mikołaja i anioła. Para odwiedza kilka rodzin jednego wieczoru. Każdy z domowników dostaje podarunek; dzieci - spakowane specjalnie dla nich prezenty, każdy przygotowany indywidualnie: zabawki, słodycze, kosmetyki, artykuły szkolne itp. Dorośli otrzymują paczkę rodzinną, a w niej artykuły spożywcze i chemiczne oraz kosmetyki - to, co w domu potrzebne.

Zdaniem Kopytowskiego gwiazdkowa akcja nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu środowisk. "Patroni honorowi i medialni, darczyńcy i sponsorzy oddają na rzecz akcji swój czas, dobra materialne i pieniądze. Często widzą ludzką biedę i łzy wdzięczności na własne oczy, bo sami udają się do domów dzieci z gwiazdkowymi prezentami" – mówi.

Patronat honorowy nad akcją objęli: metropolita łódzki, wojewoda łódzki, marszałek województwa łódzkiego i prezydent Łodzi.

Początkowo akcja "Serce na gwiazdkę" skierowana była tylko do dzieci w Łodzi, a później rozszerzyła się na inne miasta. W ramach akcji łódzkiej Caritas świąteczne upominki trafiły dotąd do kilkunastu tysięcy dzieci, a paczki - do kilku tysięcy rodzin. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl