Stan klęski żywiołowej w Czechach

/ FLICKR.COM/Dan Portnoy/CC BY 2.0

  

Z powodu opadów śniegu w Jabloncu nad Nysą, na północy Czech, wprowadzono stan klęski żywiołowej. Służby miejskie nie są w stanie uprzątnąć i wywieźć zalegającego na ulicach śniegu. O katastrofie informują firmy energetyczne. Bez prądu jest 9 tys. odbiorców.

Miasto skierowało do odgarniania śniegu osoby, które mają zasądzone wykonywanie prac społecznie użytecznych, oraz więźniów.

Furgonetki i wywrotki wywożą śnieg poza miasto, ale wiele dróg dojazdowych do głównych ciągów komunikacyjnych jest zablokowanych. Sprzątanie utrudniają zaparkowane samochody. Miasto wyłączyło wszystkie parkometry, aby kierowcy mogli odblokować część ulic, na których zazwyczaj zostawiają pojazdy.

Na północy Czech, w krajach libereckim i usteckim, energia elektryczna nie jest dostarczana do ok. 9 tys. odbiorców - informuje na swoich stronach internetowych firma CzEZ, największa spółka energetyczna w kraju. 

Świeży i mokry śnieg utrudnia komunikację miejską w Pradze. Na kilku liniach autobusowych wstrzymano ruch, ponieważ autobusy miały problemy z podjazdem na wzniesienia. 

Mimo opadów, drogowcom udaje się utrzymać płynny ruch na głównych drogach w kraju, na których leży warstwa rozjechanego, świeżego śniegu. W wyżej położonych miejscach mogą pojawiać się zaspy. Drogowcy przekonują kierowców, że wyruszając w drogę w rejony górskie powinni mieć ze sobą łańcuchy na koła oraz łopatę do odgarniania śniegu. Czeskie stacje telewizyjne w programach informacyjnych i poradnikowych emitują filmy przypominające o specyfice jazdy samochodem zimą.

Trzeci dzień dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony zamknięta jest droga prowadząca z Tanvaldu do Harrachova na północy kraju i dalej na przejście graniczne z Polską. Nie można także dojechać do najwyżej położonej miejscowości w Czechach, Bozi Dar w Rudawach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Wyborcza” na dziś: PiS to „zranione zwierzę zagnane do rogu”, a jego rządy jak apartheid

/ Piotr Galant / Gazeta Polska

  

"Gazeta Wyborcza" jak zwykle chciałaby zrobić z PiS największe zło świata, ale chyba nie do końca im wyszło. Mimo że rozmówca Macieja Stasińskiego porównał partię rządzącą do "zranionego zwierzęcia zagnanego do rogu", to jednak tonował uwagi dziennikarza o "złym PiS-ie".

Zdaniem dziennikarza przeprowadzającego wywiad  w Polsce "wrogość do rządów PiS" rośnie, na co rozmówca odpowiedział:

Polacy będą musieli zdecydować, co dalej. Czy w wypadku wygranej z PiS zagonić ich jak zranione zwierzę do rogu, gdzie będą walczyć na śmierć i życie, czy może lepiej przyjąć pragmatyczną wizję przywracania ładu.

Zaskakujące jest jednak... porównanie do Afryki.

W Afryce Południowej mieliśmy potężną żądzę zemsty czarnych na białych za epokę apartheidu, wojnę domową i zbrodnie. Mieliśmy tam do czynienia z żądaniami osądzenia winnych i wywłaszczenia wszystkich białych, jednak Nelson Mandela użył swojego ogromnego autorytetu, żeby to powstrzymać i zachować praworządną transformację ustroju

- ocenił.

Zdaniem rozmówcy "Wyborczej"... "podobne dylematy czekają was w Polsce".

Mimo tego dziennikarz był nieustępliwy i stwierdził, że "rządzący przywracają autorytaryzm i depczą demokratyczną konstytucję". Rozmówca powstrzymał jednak zapędy redaktora i choć stwierdził, że PiS łamie konstytucję, to "nie cofa swobód obywatelskich".

Samuel Issacharoff - rozmówca "Gazety Wyborczej" to nowojorski konstytucjonalista i specjalista m.in. w dziedzinie tzw. transitional justice, czyli ładu prawnego okresów przejściowych między dyktaturami czy reżimami autorytarnymi a demokracją.  W Polsce gościł na zaproszenie powiązanej z Georgem Sorosem Fundacji Batorego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wyborcza.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl