Stan klęski żywiołowej w Czechach

/ FLICKR.COM/Dan Portnoy/CC BY 2.0

  

Z powodu opadów śniegu w Jabloncu nad Nysą, na północy Czech, wprowadzono stan klęski żywiołowej. Służby miejskie nie są w stanie uprzątnąć i wywieźć zalegającego na ulicach śniegu. O katastrofie informują firmy energetyczne. Bez prądu jest 9 tys. odbiorców.

Miasto skierowało do odgarniania śniegu osoby, które mają zasądzone wykonywanie prac społecznie użytecznych, oraz więźniów.

Furgonetki i wywrotki wywożą śnieg poza miasto, ale wiele dróg dojazdowych do głównych ciągów komunikacyjnych jest zablokowanych. Sprzątanie utrudniają zaparkowane samochody. Miasto wyłączyło wszystkie parkometry, aby kierowcy mogli odblokować część ulic, na których zazwyczaj zostawiają pojazdy.

Na północy Czech, w krajach libereckim i usteckim, energia elektryczna nie jest dostarczana do ok. 9 tys. odbiorców - informuje na swoich stronach internetowych firma CzEZ, największa spółka energetyczna w kraju. 

Świeży i mokry śnieg utrudnia komunikację miejską w Pradze. Na kilku liniach autobusowych wstrzymano ruch, ponieważ autobusy miały problemy z podjazdem na wzniesienia. 

Mimo opadów, drogowcom udaje się utrzymać płynny ruch na głównych drogach w kraju, na których leży warstwa rozjechanego, świeżego śniegu. W wyżej położonych miejscach mogą pojawiać się zaspy. Drogowcy przekonują kierowców, że wyruszając w drogę w rejony górskie powinni mieć ze sobą łańcuchy na koła oraz łopatę do odgarniania śniegu. Czeskie stacje telewizyjne w programach informacyjnych i poradnikowych emitują filmy przypominające o specyfice jazdy samochodem zimą.

Trzeci dzień dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony zamknięta jest droga prowadząca z Tanvaldu do Harrachova na północy kraju i dalej na przejście graniczne z Polską. Nie można także dojechać do najwyżej położonej miejscowości w Czechach, Bozi Dar w Rudawach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne utonięcia. RCB apeluje o rozwagę

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Od czwartku do niedzieli w Polsce utopiły się aż 23 osoby - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i zaapelowało o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą. Jak podano, tylko wczoraj w Polsce utonęło sześć osób.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało także wypoczywającym nad wodę, "że pływanie po alkoholu, a także przecenianie własnych możliwości to najczęstsze przyczyny utonięć".

Instytucja zaapelowała ponadto o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl