Czerwoną farbą oblano pomnik Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II / twitter.com/Janusz1967

  

Policja w Starogardzie Gdańskim wszczęła dziś dochodzenie, w którym ustalać będzie, kto znieważył pomnik Jana Pawła II stojący w centrum tego miasta, przy kościele św. Mateusza. Rzeźba została oblana czerwoną farbą.

O dewastacji, do której doszło przed kilkoma dniami, poinformowały dziś media powołując się na wpis i zdjęcie zamieszczone na portalu społecznościowym przez jednego z księży. Zniszczenie pomnika stojącego przy kościele św. Mateusza potwierdził proboszcz świątyni ks. Eugeniusz Stencel. Wyjaśnił on, że nie powiadamiał o dewastacji organów ścigania, bo – jego zdaniem "to nic nie da". Dodał, że parafia na własną rękę oczyści pomnik.

Jednak oficer prasowy starogardzkiej policji asp. sztab. Marcin Kunka poinformował, że – po informacjach zamieszczonych w mediach, w środę miejscowi funkcjonariusze udali się na miejsce zdarzenia i – potwierdziwszy dewastację, wszczęli dochodzenie.

"Będzie ono prowadzone pod kątem art. 261 kodeksu karnego, mówiącego o znieważeniu pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby"

– wyjaśnił Kunka.

Za popełnienie takiego czynu grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Stojąca przy starogardzkim kościele św. Mateusza rzeźba przedstawia Jana Pawła II u schyłku jego życia: papież kroczy pochylony, podpierając się laską. Ten, kto zniszczył pomnik, oblał czerwoną farbą twarz papieża: farby użyto tak, że ścieka ona z oczu postaci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Najnowsze dane GIS: Koronawirus zabił 2857 osób!

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Od 31 grudnia 2019 roku do 28 lutego 2020 roku zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2857 zgonów – podał dziś Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin i Włoch.

W najnowszym komunikacie GIS poinformował, że łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2857 osób.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2788), Hongkongu (2), Iranie (26), Korei Południowej (13), we Włoszech (17), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia – 4), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3) i Francji (2). Dotychczas nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły wiele nadzwyczajnych środków, m.in. zamknięto kina, parki rozrywki, zawieszono transport publiczny, a lotnisko Wuhan-Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych.

Z kolei rząd włoski w związku z ogniskami COVID-19 wydał dekret, na którego mocy zakazano wstępu i opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych i szkoły.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, do Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT do odwołania zawiesiły rejsy do Chin.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts