Rok… Bandery w obwodzie lwowskim

Zdjęcie ilustracyjne / Investigatio CC BY-SA 3.0

  

2019 będzie rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - postanowiła Lwowska Rada Obwodowa, która chce w ten sposób uczcić 110. rocznicę urodzin Bandery i 90. rocznicę pierwszego zjazdu OUN.

„Z okazji obchodów w 2019 roku 110. rocznicy urodzin wybitnego działacza politycznego, przywódcy Prowodu (zarządu) OUN-B, więźnia politycznego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, Rada Obwodowa zdecydowała o ogłoszeniu 2019 roku Rokiem Stepana Bandery”

- głosi komunikat rady.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRS, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

Za zamach na Pierackiego Bandera został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie; zwolniono go po upadku II Rzeczypospolitej. 30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 r. Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 roku został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

W roku 2010 Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw w Rosji oraz w Polsce.

W ubiegłym tygodniu w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy zarejestrowano projekt rezolucji z apelem do prezydenta Petra Poroszenki o przywrócenie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co krzyczała opozycja do Lichockiej? Publikujemy stenogramy z Sejmu, a tam popis chamstwa!

Sławomir Nitras / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Nie milkną echa sejmowego posiedzenia, podczas którego większość posłów opowiedziała się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy zakładającej rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Po głosowaniu media społecznościowe obiegło zdjęcie, na którym widać, jak Lichocka trzyma wyciągnięty w górę palec. Sama posłanka wielokrotnie już zabierała głos w tej sprawie. Wobec fali hejtu, która wylała się na Joannę Lichocką w ostatnich dniach, publikujemy stenogramy, niepozostawiające złudzeń w kwestii okoliczności całego zdarzenia.

Jak już informowaliśmy - Joanna Lichocka (PiS) zadeklarowała gotowość do złożenia wyjaśnień przed Komisją Etyki Poselskiej, przed którą postawić chcą ją posłowie KO za - jak twierdzą - „obsceniczny gest” na sali obrad. Zapewniła, że nie miała intencji wykonania „wulgarnego gestu”, co - jej zdaniem - widać na filmach.
[polecam:https://niezalezna.pl/310863-lichocka-nie-wykonalam-wulgarnego-gestu ]

Analiza stenogramu z posiedzenia Sejmu, z chwili gdy Joanna Lichocka przemawiała w roli posła sprawozdawcy, nie pozostawia złudzeń, co do tego, jak gorąca atmosfera panowała wówczas na sali obrad. Całe wystąpienie wielokrotnie przerywane było przez pokrzykujących do poseł Lichockiej polityków opozycji. Prym wiódł nie kto inny, jak poseł... Sławomir Nitras.

[kliknij, aby powiększyć]


Poniżej publikujemy obszerne fragmenty stenogramów z posiedzenia Sejmu:

Marszałek:
Proszę panią poseł Joannę Lichocką o przedstawienie sprawozdania komisji.

 
(Sławomir Nitras):
Kto przedstawia? To jest dopiero wstyd.
 
(Krystyna Skowrońska):
Broni Kurskiego.

 
Poseł Sprawozdawca Joanna Lichocka:
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Było tak: 12 lutego o poranku zebrała się komisja kultury i w tym momencie na kilkadziesiąt minut większość w tej komisji, trochę przez przypadek, uzyskała opozycja.
 
(Poseł Sławomir Nitras):
Ty sama jesteś przez przypadek.

 
Joanna Lichocka:
Jestem sprawozdawcą.Opozycja przegłosowała, proszę państwa, zaopiniowała pozytywnie wniosek...  

 
(Głos z sali):
Trzeba to było uszanować.

 
Joanna Lichocka:
...o to, żeby przyjąć skandaliczny...
 
(Głos z sali):
To jest sprawozdanie?
 
(Sławomir Nitras):
Skandal!

 
Joanna Lichocka:
...skandaliczny wniosek Senatu o to, żeby uniemożliwić dofinansowanie mediów publicznych.

(Głos z sali):
Kobieto, co ty mówisz? Precz!
 
(Głos z sali):
To jest sprawozdanie?

 
Joanna Lichocka:
Jak państwo widzicie z tej reakcji, opozycja nie może przeboleć, że media publiczne istnieją...
 
(Głos z sali):
Pani marszałek, proszę ją uciszyć.

 
[...]
Joanna Lichocka:
Dzisiaj komisja zebrała się ponownie i zmieniła decyzję o pośle sprawozdawcy.
 
(Krystyna Skowrońska):
Kobieto, co ty mówisz?

 
Joanna Lichocka:
Bo opozycja wybrała na posła sprawozdawcę panią poseł Scheuring-Wielgus.
 
(Sławomir Nitras):
Jak można tak kłamać? To jest sprawozdanie komisji?

 
Joanna Lichocka:
Przeczytam stanowisko komisji przegłosowane przez opozycję.
 
(Sławomir Nitras):
Dlaczego pani na to pozwala?

 
(Głos z sali):
Kłamczucho!
 
(Sławomir Nitras):
Absolutny skandal.

 
Joanna Lichocka:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych. Marszałek Sejmu, zgodnie z art. 54 ust. 1 regulaminu Sejmu, skierował w dniu 10 lutego 2020 r. uchwałę Senatu w powyższej sprawie do Komisji Kultury i Środków Przekazu w celu rozpatrzenia. Komisja Kultury i Środków Przekazu po rozpatrzeniu powyższej uchwały na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2020 r. wnosi, by Wysoki Sejm raczył uchwałę Senatu przyjąć.
 
(Głos z sali):
Przegraliście, uwierzcie, zaczynacie przegrywać.

 
Joanna Lichocka:
Tak brzmi przyjęte przez opozycję stanowisko komisji.

 
(Sławomir Nitras):
I to pani powinna powiedzieć, a nie...

 
Marszałek:
Panie pośle, proszę o spokój.
 
(Sławomir Nitras):
Nie, nie będę spokojny, pani marszałek.

 
Joanna Lichocka:
Mniejszość w tej komisji przez te kilkadziesiąt minut oczywiście głosowała przeciw. Teraz również informuję, że Prawo i Sprawiedliwość, które ma większość w tym Sejmie, odrzuci ten wniosek jako próbę zniszczenia mediów publicznych.

 
(Głos z sali):
Zabierze pieniądze na nowotwory i da Kurskiemu.
 
(Głos z sali):
Ale to nie twoja rola.
 
(Głos z sali):
Co ty gadasz, babo?

 
Joanna Lichocka:
Media publiczne, Telewizja Polska, Polskie Radio powinny istnieć i powinny służyć Polakom. Bardzo dziękuję.  

(w tle słychać oklaski, jednak część posłów uderza w pulpity i skanduje: Hańba! Hańba! Hańba!)

[Pełną treść stenogramu z posiedzenia Sejmu RP z 13 lutego 2020 roku można przeczytać TUTAJ]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, sejm.gov.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts