Zaufać intuicji

/ MoneyforCoffee

  

Najnowsze badania neurobiologów dowodzą, że intuicja ma znacznie większy wpływ na nasze życie, niż racjonalne myślenie. Intuicja pozwala nam skutecznie działać nawet wtedy, gdy zawodzi proces podejmowania decyzji, oparty wyłącznie o racjonalne przesłanki.

Intuicja nie jest nadprzyrodzonym, mistycznym przeczuciem będącym w opozycji do logiki. Pojedyncze wspomnienia, drobne spostrzeżenia, odczucia, nawet ulotne wrażenia, nie do końca świadome obserwacje układają się w ciąg zdarzeń. Analizę tych informacji  wykonuje nasz mózg - proces ten odbywa się poza naszą świadomością. Jego owocem jest mocniejsze lub słabsze przekonanie, nastawienie lub opór, niechęć przed podjęciem jakiejś decyzji. Nasza intuicja wynika z olbrzymiej bazy doświadczeń.

Według badań neurologicznych, nasz mózg nieustannie dokonuje analiz potencjalnych niebezpieczeństw, nie informując o tym świadomości. Mózg skanuje informacje otrzymane za pomocą wrażeń zmysłowych według ewentualnych wzorców ryzyka. Tak jest na przykład w pracy strażaków, nurków, alpinistów; wszyscy oni reagują intuicyjnie na określone sytuacje, opierając się na zasobach doświadczeń. Świadoma kalkulacja nie ma tu większego znaczenia. 

Intuicja nie jest czymś ulotnym, niewymiernym - to przeczucia oparte na olbrzymich bazach informacji związanych z wrażeniami i doświadczeniami. Skomplikowany i bardzo szybki proces ich analizy kieruje się logicznymi prawidłowościami i regułami. Procesy te są zazwyczaj szybsze, efektywniejsze, skuteczniejsze od procesów świadomych.

Intuicyjna inteligencja podświadomości daje nam odpowiedzi na wiele codziennych prozaicznych pytań w ciągu 200 milisekund. W czasie jednego z eksperymentów, uczeni z Uniwersytetu na Florydzie poprosili rodziców chorych dzieci oraz pediatrów o postawienie spontanicznej diagnozy. Rodzice w oparciu o intuicję prawidłowo zdiagnozowali 95% przypadków, a lekarze posiadający fachową wiedzę byli skuteczni jedynie w 50%.

Intuicyjne wrażenia mają znaczenie w kwestii zdrowia. Pozytywne lub negatywne odczucia płynące z naszego ciała mogą nas informować o stanie naszego zdrowia, chorobach, niebezpieczeństwach. Wrażenia intuicyjne są podstawowym językiem naszego organizmu.  Neurobiolodzy określają je jako ,,markery somatyczne”

Większą skuteczność intuicji w porównaniu z racjonalnymi wyborami wykazały badania na Uniwersytecie Stanforda w USA. Uczestnicy, pośród zdjęć różnych ludzi z różnych grup wyznaniowych mieli rozpoznać mormonów. Większość badanych wybrała prawidłowo. Głębsza analiza wyników wykazała, że badani podświadomie zwracali uwagę na wygląd skóry. Mormoni prowadzą zdrowy tryb życia, unikają toksycznych nałogów, dlatego ich cera jest w lepszym stanie niż innych ludzi.

Według profesora Gerd Gigerenzer, dyrektora Instytutu Maxa Plancka, człowiek gromadzi przez całe swoje życie olbrzymią bibliotekę negatywnych i pozytywnych przeżyć oraz doświadczeń. Mózg podświadomie pracuje z tą bazą, tworząc uproszczone reguły analiz i wnioskowań (tzw. heurystyki) na potrzeby konkretnych zadań. Są to olbrzymie zasoby nieświadomej Inteligencji.  Jest to baza tworzenia wniosków, czyli codziennych, intencyjnych odczuć, pomagającym nam w szybkim podejmowaniu decyzji. 

Ciągle dociera do nas olbrzymia liczba różnorodnych bodźców, wrażeń, a nasz mózg nie ma nieograniczonej pojemności. Według badań neurobiologów nasze świadome procesy są w stanie analizować jedynie 0,0004% docierających informacji.
Odczucia, które trafiają do nas za pomocą zmysłów to około 11 milionów bitów w ciągu sekundy – nasza świadomość jest w stanie przyjąć jedynie 50 bitów. Gdyby każda z naszych decyzji miała być podjęta w oparciu o świadomą analizę wszystkich informacji – nie bylibyśmy w stanie podjąć żadnej decyzji. 

Nasz mózg poradził sobie z tym problemem dzięki intuicji. Trzeba więc jej zaufać. Czy zawsze? Intuicja tworzy pewne schematy, które są pewnymi uogólnieniami, sprawdzają się w wielu sytuacjach, ale nie mogą być traktowane w sposób absolutny.
W życiu zawodowym największe osiągnięcia odnoszą nie tyle ambitni, ale  sumienni, na których można polegać. Gdy ktoś jest do nas podobny lub do ludzi, których lubimy, wzbudza nasze zaufanie. Gdy ktoś jest podobny do ludzi, których odbieramy negatywnie, mamy opory w relacjach z nim.

Większe zaufanie wzbudzają ludzie wierzący niż ateiści, kobiety niż mężczyźni, osoby dojrzałe niż nastolatki. Pierwsze nieświadome, ale często decydujące wrażenie w spotkaniu z nieznaną osobą wynika z intuicyjnego oglądu, który trwa maksymalnie do 4 sekund. Takiej intuicji nie zawsze warto bezkrytycznie ufać, bo może prowadzić nas do wielu uprzedzeń.

Im większe mamy doświadczenie w danej dziedzinie tym bardziej nasza intuicja jest trafna. Świadoma analiza rozumowa ma sporą przewagę w sytuacji, gdy brak nam podobnych doświadczeń i stajemy przed zupełnie nową sytuacją.

Konferencja: Intuicja - jak ją usłyszeć i używać?

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe taśmy! Co prezes NIK K. Kwiatkowski mówił o sędziach? "W du**ch im się poprzewracało"

Krzysztof Kwiatkowski / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Portal tvp.info ujawnil kolejne nagrania - tym razem z restauracji Amber Room z 10 czerwca 2014 r. Na taśmach słyszymy głosy ówczesnego najbogatszego Polaka Jana Kulczyka i prezesa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego, którzy rozmawiają między innymi o prywatyzacji spółki Ciech. W pewnym momencie Kwiatkowski pokusił się również o ocenę pracy sędziów. - Niestety im się w du**ch poprzewracało trochę… – mówi prezes NIK do Kulczyka.

Portal tvp.info dotarł do nagrań z rozmowy między Janem Kulczykiem a Krzysztofem Kwiatkowskim, która dotyczyła prywatyzacji spółki Ciech. 

Stenogram z rozmowy Kulczyk-Kwiatkowski z czerwca 2014 r.:

JAN KULCZYK:  Jak się cieszę, że zacząłem normalnie, ta sprzedaż tego Ciechu taki był… wszyscy odebrali to…

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Patrzyłem na to jak na papierek lakmusowy, jak się zachowają co poniektórzy 

JAN KULCZYK: Czyli teraz już krótko mówiąc – można 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Normalnieje 

JAN KULCZYK: Teraz już, bo ja myślę, że i Donald i wszyscy zobaczyli, że nie będzie z tego tytułu miał jatki

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Rozmawiałem z Wojtkiem Karpińskim i on mówi: Jestem ciekaw reakcji, bo Donald mi dał zieloną rękę, ale mówi – no zobaczymy, jak to pójdzie (śmiech) 

JAN KULCZYK: Że dał zielone światło? 

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI: Tak, dał mu zielone światło, ale jednocześnie mówił „bierzesz to na własną głowę” no. Jak to Donald. 

Później w czasie rozmowy w Amber Room Kwiatkowski pokusił się o szczerą ocenę pracy sędziów.

Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość oceny pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d**ach poprzewracało trochę…

– mówi Kwiatkowski do Kulczyka.

Fot./screen/tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl