Zaufać intuicji

/ MoneyforCoffee

  

Najnowsze badania neurobiologów dowodzą, że intuicja ma znacznie większy wpływ na nasze życie, niż racjonalne myślenie. Intuicja pozwala nam skutecznie działać nawet wtedy, gdy zawodzi proces podejmowania decyzji, oparty wyłącznie o racjonalne przesłanki.

Intuicja nie jest nadprzyrodzonym, mistycznym przeczuciem będącym w opozycji do logiki. Pojedyncze wspomnienia, drobne spostrzeżenia, odczucia, nawet ulotne wrażenia, nie do końca świadome obserwacje układają się w ciąg zdarzeń. Analizę tych informacji  wykonuje nasz mózg - proces ten odbywa się poza naszą świadomością. Jego owocem jest mocniejsze lub słabsze przekonanie, nastawienie lub opór, niechęć przed podjęciem jakiejś decyzji. Nasza intuicja wynika z olbrzymiej bazy doświadczeń.

Według badań neurologicznych, nasz mózg nieustannie dokonuje analiz potencjalnych niebezpieczeństw, nie informując o tym świadomości. Mózg skanuje informacje otrzymane za pomocą wrażeń zmysłowych według ewentualnych wzorców ryzyka. Tak jest na przykład w pracy strażaków, nurków, alpinistów; wszyscy oni reagują intuicyjnie na określone sytuacje, opierając się na zasobach doświadczeń. Świadoma kalkulacja nie ma tu większego znaczenia. 

Intuicja nie jest czymś ulotnym, niewymiernym - to przeczucia oparte na olbrzymich bazach informacji związanych z wrażeniami i doświadczeniami. Skomplikowany i bardzo szybki proces ich analizy kieruje się logicznymi prawidłowościami i regułami. Procesy te są zazwyczaj szybsze, efektywniejsze, skuteczniejsze od procesów świadomych.

Intuicyjna inteligencja podświadomości daje nam odpowiedzi na wiele codziennych prozaicznych pytań w ciągu 200 milisekund. W czasie jednego z eksperymentów, uczeni z Uniwersytetu na Florydzie poprosili rodziców chorych dzieci oraz pediatrów o postawienie spontanicznej diagnozy. Rodzice w oparciu o intuicję prawidłowo zdiagnozowali 95% przypadków, a lekarze posiadający fachową wiedzę byli skuteczni jedynie w 50%.

Intuicyjne wrażenia mają znaczenie w kwestii zdrowia. Pozytywne lub negatywne odczucia płynące z naszego ciała mogą nas informować o stanie naszego zdrowia, chorobach, niebezpieczeństwach. Wrażenia intuicyjne są podstawowym językiem naszego organizmu.  Neurobiolodzy określają je jako ,,markery somatyczne”

Większą skuteczność intuicji w porównaniu z racjonalnymi wyborami wykazały badania na Uniwersytecie Stanforda w USA. Uczestnicy, pośród zdjęć różnych ludzi z różnych grup wyznaniowych mieli rozpoznać mormonów. Większość badanych wybrała prawidłowo. Głębsza analiza wyników wykazała, że badani podświadomie zwracali uwagę na wygląd skóry. Mormoni prowadzą zdrowy tryb życia, unikają toksycznych nałogów, dlatego ich cera jest w lepszym stanie niż innych ludzi.

Według profesora Gerd Gigerenzer, dyrektora Instytutu Maxa Plancka, człowiek gromadzi przez całe swoje życie olbrzymią bibliotekę negatywnych i pozytywnych przeżyć oraz doświadczeń. Mózg podświadomie pracuje z tą bazą, tworząc uproszczone reguły analiz i wnioskowań (tzw. heurystyki) na potrzeby konkretnych zadań. Są to olbrzymie zasoby nieświadomej Inteligencji.  Jest to baza tworzenia wniosków, czyli codziennych, intencyjnych odczuć, pomagającym nam w szybkim podejmowaniu decyzji. 

Ciągle dociera do nas olbrzymia liczba różnorodnych bodźców, wrażeń, a nasz mózg nie ma nieograniczonej pojemności. Według badań neurobiologów nasze świadome procesy są w stanie analizować jedynie 0,0004% docierających informacji.
Odczucia, które trafiają do nas za pomocą zmysłów to około 11 milionów bitów w ciągu sekundy – nasza świadomość jest w stanie przyjąć jedynie 50 bitów. Gdyby każda z naszych decyzji miała być podjęta w oparciu o świadomą analizę wszystkich informacji – nie bylibyśmy w stanie podjąć żadnej decyzji. 

Nasz mózg poradził sobie z tym problemem dzięki intuicji. Trzeba więc jej zaufać. Czy zawsze? Intuicja tworzy pewne schematy, które są pewnymi uogólnieniami, sprawdzają się w wielu sytuacjach, ale nie mogą być traktowane w sposób absolutny.
W życiu zawodowym największe osiągnięcia odnoszą nie tyle ambitni, ale  sumienni, na których można polegać. Gdy ktoś jest do nas podobny lub do ludzi, których lubimy, wzbudza nasze zaufanie. Gdy ktoś jest podobny do ludzi, których odbieramy negatywnie, mamy opory w relacjach z nim.

Większe zaufanie wzbudzają ludzie wierzący niż ateiści, kobiety niż mężczyźni, osoby dojrzałe niż nastolatki. Pierwsze nieświadome, ale często decydujące wrażenie w spotkaniu z nieznaną osobą wynika z intuicyjnego oglądu, który trwa maksymalnie do 4 sekund. Takiej intuicji nie zawsze warto bezkrytycznie ufać, bo może prowadzić nas do wielu uprzedzeń.

Im większe mamy doświadczenie w danej dziedzinie tym bardziej nasza intuicja jest trafna. Świadoma analiza rozumowa ma sporą przewagę w sytuacji, gdy brak nam podobnych doświadczeń i stajemy przed zupełnie nową sytuacją.

Konferencja: Intuicja - jak ją usłyszeć i używać?

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polacy najliczniejszą grupą z Europy na Światowych Dniach Młodzieży

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Piotr Drabik/CC BY-SA 2.0

  

W Światowych Dniach Młodzieży w Panamie z papieżem Franciszkiem weźmie udział około 3500 Polaków. Wielu z nich jest już w tamtejszych diecezjach. Polskiej młodzieży towarzyszyć będzie 12 biskupów i 200 księży. W środę odbędzie się polskie spotkanie narodowe.

Na ŚDM, które potrwają od wtorku do niedzieli, Polacy będą najliczniejszą grupą pielgrzymów z Europy. Dla porównania z Włoch przybędzie 900 osób.

Tysiąc Polaków poleciało do Panamy specjalnymi lotami czarterowymi.

Około 300 młodych Polaków to wolontariusze. 150 członków ZHR będzie pełnić służbę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Wśród Polaków najwięcej - około 700 - jest pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej. Dla nich, jak się zauważa, podróż do Panamy to kolejny etap po poprzednich Światowych Dniach Młodzieży, które w 2016 roku odbyły się w Krakowie. Razem z nimi jest metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, który przywiózł relikwie świętego Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży. Zostaną one złożone w ołtarzu stołecznej katedry z XVII wieku, którą w sobotę konsekruje papież po długich pracach remontowych, jakie tam wykonano.

Do Panamy udał się prymas Wojciech Polak. Obecny jest również biskup Marek Solarczyk - przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski i uczestnik synodu biskupów na temat młodzieży, który odbył się w październiku w Watykanie.

Od wtorku w Panamie będzie żaglowiec „Dar Młodzieży” płynący w Rejsie Niepodległości. Przybędzie nim 150 uczestników ŚDM.

W środę, 23 stycznia, w dniu przyjazdu papieża Franciszka, odbędzie się wydarzenie organizowane przez stronę polską.

Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży poinformowało, że polscy pielgrzymi spotkają się na placu przy centrum handlowym Albrook Mall. Mszy rozpoczynającej się o godzinie 18 będzie przewodniczyć prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, a homilię wygłosi biskup Marek Solarczyk. Po mszy odbędzie się koncert w trzech językach: po polsku, angielsku i hiszpańsku, w czasie którego wystąpią Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz, zespół Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA – franciszkanin Stan Fortuna.

Polskie spotkanie odbędzie się w miejscu, w którym w 1983 roku mszę odprawił św. Jan Paweł II.

Spotkanie narodowe zostało przygotowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży oraz organizatorów Rejsu Niepodległości. „Dar Młodzieży” będzie otwarty dla zwiedzających.

Z uczestnikami Rejsu Niepodległości spotka się żona prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która również wybiera się do Panamy. Spotka się ona w sobotę z polskimi pielgrzymami w parafii świętego Łukasza.

Na spotkanie z papieżem popłynął też jacht „Dunajec” Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Nowym Sączu.

Goszczący w tych dniach w diecezjach Polacy przekażą Panamczykom pamiątki: magnes w barwach polskiej flagi i kopie ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Polski MSZ przygotował poradnik konsularny dla pielgrzymów w Panamie ze wszelkimi niezbędnymi informacjami, zwłaszcza dla osób potrzebujących pomocy z powodów zdrowotnych, w przypadku zgubienia paszportu czy konieczności pilnego nawiązania kontaktu z rodziną w kraju.

Poradnik jest też dostępny na stronie internetowej ambasady RP w Panamie.

Od 16 stycznia działa w Panamie kwatera polska, służąca pomocą pielgrzymom. Punkt informacyjny uruchomiono w kościele Nuestra Senora del Carmen.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl