Nie żyje Andrzej Mitan. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich wokalistów miał 68 lat

Nie żyje Andrzej Mitan - kompozytor, wokalista, performer, uznawany za jedną z najbardziej oryginalnych postaci polskiej wokalistyki. Artysta zmarł dzisiaj nad ranem w swoim domu w Grójcu (Mazowieckie). Miał 68 lat.

Nie żyje Andrzej Mitan
pixabay.com/CC0/Arcaion

Informację o śmierci artysty przekazał Zbigniew Belowski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. W placówce tej Mitan pracował przed przejściem na emeryturę. W lutym ubiegłego roku w "Elektrowni" zorganizowano wystawę podsumowującą 50 lat działalności twórczej artysty pt. "Andrzej Mitan - Sztuka (nie) zidentyfikowana".

Andrzej Mitan urodził się w 1950 r. w Pionkach k. Radomia. Studiował na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od końca lat 60. realizował swoje zamierzenia artystyczne poprzez organizowanie grup muzycznych, takich jak: Onomatopeja, Święta Racja, Super Grupa Bez Fałszywej Skromności, Niezależne Studio Muzyki Elektroakustycznej, Koncert Figur Niemożliwych, Związek Byłych Dzieci.

Artysta uprawiał różnorodne formy muzyczne i wizualne. Jego twórczość muzyczna ewoluowała od form rockowych, poprzez współpracę z muzykami free jazzowymi, aż po muzykę eksperymentalną.

Mitan od początku swojej działalności artystycznej był również aktywnym animatorem sztuki, kuratorem i koordynatorem wielu festiwali, wystaw, koncertów i sympozjów.

Działał również jako performer, twórca obiektów i wideoperformansów. W latach 1982-1988 wraz z Cezarym Staniszewskim i Tomaszem Wilmańskim prowadził Galerię RR mieszczącą się w klubie Riviera Remont w Warszawie. W tym okresie zainicjował powstanie serii płyt Klub Muzyki Nowej Remont, które prezentowały twórczość czołowych kompozytorów pracujących w Eksperymentalnym Studiu Polskiego Radia (Andrzej Bieżan, Krzysztof Knittel), improwizatorów (Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski) oraz artystów wizualnych (Jarosław Kozłowski, Włodzimierz Borowski). Wszystkie miały limitowane edycje okładek zaprojektowanych przez artystów.

Przedsięwzięcie to stanowi ewenement w skali światowej. Albumy z artystycznej serii KMNR znajdują się dziś w kolekcjach najważniejszych galerii sztuki nowoczesnej. W międzynarodowym wydawnictwie Brooken Music, poświęconym historii fonografii i sztuce seria została wyeksponowana obok dzieł Johna Cage’a, Andy'ego Warhola, Jeana Dubuffeta, Bernarda Heidsiecka, Wolfa Vostella, czy Mauricio Kagela.

Artysta został odznaczony, m.in. Medalem Prezydenta Warszawy IV Wieki Stołeczności Warszawy (2004) i Honorowym Odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej (2008). W 2010 roku, nakładem Stowarzyszenia Edukacji i Postępu STEP ukazał się obszerny album pt. Tytuł roboczy 2009 (029 – 030), opracowany przez Andrzeja Mitana we współpracy z Klarą Kopcińską, Józefem Żukiem Piwkowskim i Dobrochną Badorą. Jednym z jego ostatnich projektów indywidualnych były "Płyty bezdźwięczne". 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Mitan #nie żyje

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo