Grecja i Włochy wychodzą z UE?

  

Po postanowieniu – tymczasowym, wydanym jednoosobowo i bez uwzględnienia polskiego stanowiska – Trybunału Sprawiedliwości UE pojawiły się pohukiwania wobec Polski. Jak można było usłyszeć od prezesa TSUE, państwo, które nie jest gotowe podporządkować się orzeczeniom, „wpisuje się w proces podobny do brexitowego”. Ta wypowiedź pokazuje, że prezes Trybunału złamał zasadę niekomentowania spraw, które podlegają jego rozstrzyganiu – w oczywisty sposób słowa te dotyczyły Polski.

Także dlatego nagłośniły je niemieckie media – to ich presja na Polskę. Ministerstwo Sprawiedliwości już zadeklarowało, że podejmuje kroki prawne, by do postanowienia się dostosować. Napisałabym, że warto poczekać na orzeczenie Trybunału w tej sprawie, które zapadnie także po wysłuchaniu polskiej argumentacji, ale sugestie prezesa TSUE każą powątpiewać w obiektywizm tego wyroku. Warto też zauważyć, że ta rzekoma pryncypialność znika w wypadku innych państw – jest 51 postępowań, które prowadzi Komisja Europejska w związku z niewykonaniem wyroków TSUE przez inne kraje. Grecja nie zastosowała się do 11 wyroków, Włochy – do 10, Hiszpania – do 7, a Portugalia – do 5. Czy ktoś im grozi opuszczeniem Unii?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl