Lemingi z Wilanowa dały się „nabić w butelkę”? Ledwo opadł wyborczy pył - HGW odwołała obietnice

Miasteczko Wilanów / By Wistula - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70629031

  

Mieszkańcy "Miasteczka Wilanów" zagłosowali gremialnie na Platformę Obywatelską. Podczas kampanii obiecywano im budowę dróg, a tuż po wyborach dowiedzieli się o decyzji... zawieszającej inwestycje. Kilka miesięcy przed wyborami utworzono stowarzyszenie "Pozytywny Wilanów", które - jak się wydaje - miało odebrać głosy popularnemu "Stowarzyszeniu Mieszkańców Miasteczka Wilanów". Manewr się udał, bo nowo powstałe stowarzyszenie "rozbiło" głosy mieszkańców, dzięki czemu Platforma będzie nadal rządzić samodzielnie. Wydaje się, że zasada "dziel i rządź" nadal znajduje praktyczne zastosowanie, nawet w lokalnej polityce.

Wilanów jest obecnie najdynamiczniej rozwijającą się dzielnicą Warszawy. Tzw. "Miasteczko Wilanów" jest osiedlem, na terenie którego mieszkają młodzi i aktywni zawodowo ludzie, często przyjezdni. W kwietniu 2007 r. utworzono "Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów", którego celem była wszechstronna troska o zabezpieczenie bieżących potrzeb mieszkańców. W tegorocznych wyborach stowarzyszenie zawiązało własny komitet wyborczy i wystawiło swoich kandydatów w wyborach samorządowych. 

Tymczasem kilka miesięcy przed wyborami (w lipcu 2018 r.) w "Miasteczku Wilanów" powołano nowe stowarzyszenie pod nazwą "Pozytywny Wilanów". W swoich założeniach nowa organizacja zrzeszająca mieszkańców miasteczka postulowała bardzo podobne cele jak działające już od 11 lat "Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów" i również powołała własny Komitet Wyborczy Pozytywny Wilanów.

Trudno nie odnieść wrażenia, że nowo powstałe stowarzyszenie miało za zadanie - pod płaszczykiem szczytnych społecznych celów - podzielić głosy wyborców, urywając co nie co dotychczas funkcjonującej organizacji pozarządowej.

W programie wyborczym KW Pozytywny Wilanów obiecywano m.in. połączenia z Ursynowem i Mokotowem, tramwaj do Wilanowa oraz dalszy rozwój infrastruktury drogowej w dzielnicy i uporządkowanie ruchu i parkowania na ulicach Wilanowa.

Tymczasem tuż po wyborach okazało się, że prezydent m. st. Warszawy zawiesiła postępowanie ws. wydania decyzji dotyczącej realizacji bardzo ważnej dla mieszkańców inwestycji drogowej. 

Wydaje się, że z punktu widzenia Platformy efekt wyborczy został osiągnięty. Rozbito głosy mieszkańców, "urywając" "Stowarzyszeniu Mieszkańców Miasteczka Wilanów" ok. 10 proc. głosów, i PO nadal w Wilanowie będzie rządzić samodzielnie. A dróg nie będzie.

O decyzji HGW ws. planowanej inwestycji poinformowało istniejące od lat "Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów" na swoim profilu na Facebooku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS w górę, KO - bez zmian, PSL - pikuje. Nowy sondaż, ale lider ten sam

zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Zjednoczona Prawica (PiS, Porozumienie, Solidarna Polska) otrzymałaby poparcie 34 proc. osób deklarujących chęć wzięcia udziału w głosowaniu. 24 proc. poparłoby Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesną), a PSL balansuje na skraju progu wyborczego. To wnioski z listopadowego sondażu Kantar Public.

Na trzecim miejscu znalazł się ruch Kukiz'15 z 9 proc. poparciem; w następnej kolejności SLD - 7 proc. głosów.

Zjednoczona Prawica, w porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, otrzymała poparcie wyższe o 3 punkty procentowe - podkreśla Kantar Public.

Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie takie samo, jak przed miesiącem. Wzrost o 1 punkt procentowy odnotował Kukiz’15; Polskie Stronnictwo Ludowe – spadek o 3 punkty procentowe. SLD utrzymało wynik na poziomie sprzed miesiąca.

[polecam:http://niezalezna.pl/245966-zjednoczona-prawica-rzadzi-a-platformie-nowoczesna-juz-niewiele-pomoze]

W listopadzie poniżej progu wyborczego ponownie znalazły się: partia Wolność (2 proc.), Partia Razem (2 proc.).

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. Od października odsetek ten nie uległ zmianie.

68 proc. Polaków zapowiedziało gotowość wzięcia udziału w wyborach, przy czym 40 proc. raczej zagłosowałoby, a 28 proc. zdecydowanie przystąpiłoby do głosowania.

Przeciwne stanowisko zadeklarowało 23 proc. ankietowanych: 11 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 12 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 9 proc. Polaków jeszcze nie zdecydowało, czy oddadzą swój głos w wyborach.

W listopadzie odnotowano nieznaczny wzrost odsetka osób, które wybierają się na wybory (o 2 punkty procentowe względem października), znacząco jednak zmieniła się relacja osób zdecydowanych na udział w głosowaniu i tych, którzy raczej oddadzą swój głos - odsetek zdecydowanych respondentów zmalał o 5 punktów procentowych, natomiast odsetek osób deklarujących, że raczej zagłosują, wzrósł o 7 punktów procentowych. Odsetek osób niezdecydowanych zmalał o dwa punkty procentowe

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 9–15 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1024 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=697 – osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach). Badanie przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl