Informacje o tym, że są nowe nagrania z udziałem posła Stanisława Gawłowskiego i marszałka Olgierda Geblewicza (przewodniczący PO w Szczecinie), ujawnił w tym tygodniu Onet.pl.

Z informacji portalu wynika, że Geblewicz został nagrany przez kelnerów podczas spotkania z Krzysztofem Kwapiszem, prokurentem kieleckiej spółki Echo Investment. W spotkaniu brali udział także szczeciński poseł PO Bartosz Arłukowicz (wtedy minister zdrowia), wicepremier Ewa Bieńkowska i wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Portal podaje również, że co miesiąc od lipca 2013 r. do 2014 r. z Kwapiszem spotykał się też ówczesny wiceminister środowiska – poseł Stanisław Gawłowski. Dziś także główny oskarżony w aferze melioracyjnej, na którym ciążą m.in. zarzuty korupcyjne.

Marszałek Olgierd Geblewicz w środę w oświadczeniu dla Radia Szczecin potwierdził, że odbył spotkanie w restauracji Sowa i Przyjaciele. 

„Kolacja miała charakter prywatny, po upływie 5 lat trudno pamiętać, czego dotyczyła” – napisał Geblewicz. Wczoraj w „Gazecie Wyborczej” zapewniał, że nie rozmawiał z Kwapiszem „na temat kwestii biznesowych”.

Przypomnijmy, że kelnerzy z restauracji Sowa i Przyjaciele nagrywali rozmowy od lipca 2013 r do czerwca 2014. W czerwcu 2014 r. Piotr Nisztor opublikował jako pierwszy tekst o aferze taśmowej w tygodniku „Wprost”.

Jeszcze przed rozmowami Gawłowskiego i Gebewwicza z Kwapiszem w restauracji Sowa & Przyjaciele szczecińscy radni dwukrotnie nie zgodzili się na rozbudowę centrum handlowego Galaxy należącego Echo Inwestment. Przeciw był nie tylko PiS, ale także radni Platformy. Podstawowym argumentem przeciw rozbudowie o kolejne 20 tys. m. kw. Centrum handlowego było to, że tak duża galeria handlowa do końca zniszczy handel w centrum miasta. W Galaxy jest kilkadziesiąt sklepów a także hipermarket.

Ale w połowie października 2013 roku – a więc po spotkaniach polityków PO z Kwapiszem w Sowa & Przyjaciele – szczecińscy radni PO zmienili zdanie. Dzięki ich głosom (PiS był przeciw) Echo Investment uzyskało zgodę na rozbudowę centrum handlowego.

Trzy lata później Krzysztof Kwapisz został zatrzymany przez CBA. Prokuratura postawiła mu zarzut wręczenia korzyści majątkowych w znacznych rozmiarach. Kwapisz miał załatwić prace żonie dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. A także fundować mu luksusowe wycieczki zagraniczne.

Warto dodać, że w czasie kiedy były prowadzone rozmowy w Sowa i Przyjaciele – Krzysztof Kwapisz wraz z drugim prokurentem spółki Krzysztofem Giemzą przekazali na kampanie wyborczą 50 tysięcy złotych Andrzejowi Kaczmarczykowi prezydentowi Słupska z SLD. Spółka Echo Investment chciała wówczas wybudować gigantyczne centrum handlowe w Słupsku. Mimo wsparcia finansowego Kaczmarczyk przegrał wybory, a na jego fotelu zasiadł Robert Biedroń i galeria handlowa nie powstała.