Europejskie koncerny mogą stracić miliardy przez Nord Stream 2

/ Vuo; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Europejskie koncerny zaangażowane w Nord Stream 2 pożyczyły już Gazpromowi 2,5 mld euro. Mogą je stracić, jeśli USA wprowadzą zapowiadane sankcje i rosyjski projekt upadnie.

Europejskie koncerny – niemieckie Uniper i Wintershall, francuski Engie, austriacki OMV i holenderski Shell – zaangażowane w projekt Nord Stream 2 mają duży dylemat. Każdy z nich zobowiązał się, że pożyczy Gazpromowi po 950 mln euro na budowę kontrowersyjnego gazociągu. Do tej pory wspomniane koncerny przekazały Rosjanom 2,4 mld euro, a więc połowę obiecanej kwoty, ale w obliczu wiszących nad rosyjskim projektem amerykańskich sankcji i ewentualnego jego upadku europejscy partnerzy Gazpromu mogą te pieniądze stracić.

Bez drugiej transzy kredytu Rosjanie nie będą mogli zrealizować inwestycji, dlatego naciskają na spółki Uniper, Wintershall, Engie, OMV i Shell, aby przekazały im resztę obiecanych pieniędzy, zanim ewentualne sankcje USA na konsorcjum zamierzające wybudować gazociąg Nord Stream 2 wejdą w życie. Te jednak nie śpieszą się, czekają na rozwój sytuacji.

Christopher Delbrueck z zarządu niemieckiego Unipera poinformował kilka dni temu, że w razie amerykańskich sankcji jego koncern będzie musiał rozważyć wycofanie się z projektu. Wcześniej o takiej możliwości mówili przedstawiciele francuskiego Engie. Z kolei austriacki OMV ma nadzieję, że sankcje USA nie zaszkodzą firmom z UE zaangażowanym w Nord Stream 2, ale jednocześnie przyznał, że uważnie monitoruje sytuację.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozszerzone 500+. Ile dzieci zyska?

  

Blisko 190 tys. dzieci więcej w województwie łódzkim otrzyma świadczenia po rozszerzeniu programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko – poinformowano w Łodzi na konferencji prasowej z udziałem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Marcina Zielenieckiego.

Wchodzącej w życie 1 lipca nowej formule rządowego programu społecznego było poświęcone spotkanie władz województwa łódzkiego, jednostek samorządowych oraz wiceministra rodziny zorganizowane we wtorek w urzędzie wojewódzkim w Łodzi.

Niechybnie zbliża się 1 lipca, kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Najistotniejszą zmianą w nowej formule programu "Rodzina 500 plus" jest rezygnacja z kryterium dochodowego w przypadku pierwszego dziecka czy jedynego dziecka w rodzinie"

– podkreślił Zieleniecki.

Wiceminister wskazał, że dzięki temu wsparcie finansowe trafi do znacznie większej liczby rodzin. "Dziś liczba dzieci, na które przysługuje świadczenie w ramach programu 500 plus to 3,65 mln, a od 1 lipca wzrośnie o ponad 3 mln. Według naszych szacunków będzie to 6,85 mln dzieci uprawnionych do tego świadczenia" – poinformował.

W samym województwie łódzkim – jak przekazał wicewojewoda Karol Młynarczyk – nowa formuła programu obejmie łącznie 410 tys. dzieci. To o 189 tys. więcej niż do tej pory. Roczny koszt realizacji świadczeń zwiększy się do 2,615 mld zł z obecnych 1,385 mld zł

"Najwięcej z otrzymywanych pieniędzy rodzice wydają na edukację i dodatkowe zajęcia swoich dzieci. Widać, że te środki są bardzo dobrze wykorzystywane" – zapewnił Młynarczyk.

Wiceminister Zieleniecki zaznaczył, że wprowadzono istotne zmiany usprawniające przyznanie świadczenia rodzicom oraz pracę urzędników. To m.in. krótszy i prostszy wniosek, możliwość jego złożenia przez internet i rezygnacja z konieczności wydawania przez gminy decyzji o przyznaniu świadczenia.

"1 lipca rozpocznie się proces przyjmowania wniosków drogą elektroniczną, a 1 sierpnia – drogą tradycyjną. Złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Liczymy, że pierwsze wypłaty będą realizowane jeszcze w lipcu"

– dodał.

Obecni na briefingu przedstawiciele łódzkich samorządów zapewnili, że są przygotowani do obsługi dodatkowych wypłat pieniędzy w poszerzonej formule programu.

"Dzięki wprowadzonym uproszeniom nasi pracownicy nie mają problemów z przygotowaniem dokumentacji i wszystkie świadczenia zostaną wypłacone na czas. Ten program sprawia, że poprawia się jakość bytu naszych mieszkańców. Mają oni możliwość skorzystania z oferty kulturalnej i edukacyjnej, na co wcześniej nie mogli sobie pozwolić"

– mówiła burmistrz Brzezin Ilona Skipor. W tym mieście liczba dzieci objętych programem 500 plus zwiększy się o co najmniej 500.

Wnioski można składać od 1 lipca online, za pośrednictwem bankowości internetowej, przez portal Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych ZUS, od 1 sierpnia – w formie tradycyjnej – w urzędzie lub listownie. Złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Jeżeli rodzic złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Program "Rodzina 500 plus" wejdzie w życie w nowej formule od 1 lipca. Według nowych zasad świadczenie 500 plus będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Dotąd pieniądze były przekazywane na drugie dziecko, a ich uzyskanie na pierwsze zależało od dochodu w rodzinie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl