Nowe kluby w USA, sprawa pomnika katyńskiego - trwa V zjazd Klubów "GP" USA i Kanady

Integracja całego środowiska Polonii Niepodległościowej, walka o Pomnik Katyński i prawdę o Smoleńsku, współpraca z polskimi ośrodkami dyplomatycznymi to najważniejsze tematy pierwszej debaty V Zjazdu Klubów “Gazety Polskiej” USA i Kanady w Doylestown w Amerykańskiej Częstochowie.

Magdalena Piejko

Zjazd rozpoczął się już w piątek, nieformalną debatą z udziałem m.in. min. Antoniego Macierewicza, min. Jana Dziedziczaka, Tomasza Sakiewicza, Ryszarda Kapuścińskiego. W sobotę w auli Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown obrady rozpoczęto od prezentacji Ryszarda Kapuścińskiego ukazującej krótki rys historyczny dotyczący działalności klubów "Gazety Polskiej" za Oceanem.

- Tylko w dużych miastach w USA żyje ok 10 mln. Polaków, to niesamowity potencjał, który przez lata był marnowany, środowiska te były rozbijane. Dopiero środowisko klubów "GP" zaczęło temu przeciwdziałać, identyfikować te osoby [rozbijaczy] i eliminować je ze środowisk

- podkreślił Ryszard Kapuściński. 

- Jest to największa organizacja pozarządowa w Polsce, chciałbym, aby ich praca przełożyła się bezpośrednio także na to, co dzieje się poza granicami naszego kraju

- zaznaczył, otwierając obrady prezes klubów "GP".

Tomasz Sakiewicz za najważniejsze cele, jakie stoją przed klubami, określił m.in rozwijanie nowo powstałych klubów "GP" na Zachodnim Wybrzeżu (klub w San Diego i Los Angeles), wypracowanie stanowiska wobec próby skłócania Polonii z polskim rządem i przejmowania grup Polonii przez rosyjską agenturę, a także przygotowania do wyborów w USA.

- Chcemy zjednoczyć wszystkie organizacje patriotyczno-niepodległościowe w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, żeby działać bardziej skutecznie i efektywnie zabiegać o polską racje stanu

- mówił jeden z głównych organizatorów zjazdu Maciej Rusiński z Nowego Jorku.  

Jakie kwestie uważają za najważniejsze? Tutaj wszyscy klubowicze są zgodni. Są to: wspieranie sojuszu atlantyckiego, wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej i nagłaśnianie tematu obecności stałych baz amerykańskich Polsce. Podczas spotkania odczytano oficjalny list klubów "GP" zaadresowany do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. - W tym roku kładziemy nacisk na pokazanie strategicznego sojuszu polsko-amerykańskiego. Liczymy, że ostatecznie na terenie Polski powstanie stała baza amerykańska. Zwiększenie budżetu na armię w USA daje na to nadzieję – stwierdził drugi czołowy organizator uroczystego zjazdu, Tadeusz Antoniak. 

Jedną z ważniejszych tematów było porozumienie w sprawie pomnika katyńskiego w New Jersey. - Dla klubów GP najważniejsza była ochrona pomnika, a mimo to kluby i konsulat stały się przedmiotem “hejtu” ze strony różnych mediów. Wypracowaliśmy porozumienie, dzięki czemu uporządkowany zostanie m.in. status prawny pomnika. Cała sprawa stała się swoistym “studium” tego, jak rozgrywana jest Polonia - mówił Maciej Rusiński. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Kanada #Pomnik Katyński #USA #kluby GP

Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo