11 Retrospektyw Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Uczestnicy Retrospektywy w Krakowie, 2018 / archiwum Festiwalu NNW/Stowarzyszenie Scena Kultury

  

Chociaż Festiwal NNW odbywa się zawsze na przełomie września i października, to jego echa rozbrzmiewają przez cały rok. Dzieje się tak między innymi za sprawą festiwalowych Retrospektyw. „To forma Festiwalu NNW w pigułce. Jeździmy po Polsce z wybranymi filmami prezentowanymi podczas Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, organizujemy dyskusje, warsztaty filmowe dla młodzieży, wystawy, koncerty. To niepowtarzalna szansa dla mieszkańców różnych regionów Polski, którzy nie mogli być z nami w Gdyni, oraz wspaniała okazja, aby uhonorować żołnierzy czynu niepodległościowego walczących na terenie danego regionu.

Retrospektywy nie byłyby jednak możliwe bez przyjaciół Festiwalu NNW – lokalnych działaczy, inicjatorów, pasjonatów historii, którzy współorganizują z nami wydarzenie w danym miejscu. Większość Retrospektyw zostało sfinansowanych ze środków Fundacji PZU, wspierającej wiele patriotycznych inicjatyw za co  należą się ogromne podziękowania! 

– powiedział Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW.

W tym roku Retrospektywy odwiedziły między innymi: Wrocław, Kraków, Ciechanów, Łochów czy Pułtusk*, ale również Chicago i tamtejszą, prężnie działającą Polonię.  W czerwcu odbyła się w Mielcu ostatnia Retrospektywa przed X Festiwalem NNW. W pokazach filmowych w tamtejszym kinie Galaktyka wzięła udział młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta. Młodzi mieli okazję uczestniczyć także m.in. w warsztatach filmowych „Nagraj dziadka komórką” czy stylizacji modowych. Dużą popularnością cieszyły się spotkania ze świadkami historii, Żołnierzami Wyklętymi Podlasia, Mazowsza czy Podkarpacia. Współorganizowany został także panel ekspercki, wystawy i koncerty. A ostatniego dnia Retrospektyw, podczas uroczystej Gali, zostały wręczone bohaterom nagrody Festiwalu NNW – Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności.

Romuald Rzeszutek, współorganizator drugich mieleckich Retrospektyw, radny miejski, pasjonat historii i inicjator edukacji historycznej młodych na Podkarpaciu, uważa, że Retrospektywy w Mielcu są naturalną odpowiedzią na głód wiedzy wielu pokoleń i zainteresowania filmowe młodzieży:

W wyniku ubiegłorocznej edycji Retrospektyw, wspólnie z grupą uczniów z I LO w Mielcu, wyprodukowaliśmy film, który podczas IX Festiwalu NNW zajął pierwsze miejsce w konkursie Młodzi dla Historii. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu młodzieży i naszemu wspólnemu sukcesowi, nawet władze na szczeblu wojewódzkim zauważyły, że warto kontynuować tę inicjatywę. Z kolei młodzi ludzie, pomimo, że w Mielcu nie mamy klas o profilu filmowym, zaczęli dostrzegać, że film czy historia, mogą stać się w przyszłości ich drogą zawodową. W tym roku również zamierzamy przesłać filmy na konkurs. Wstępnie zorganizowały się już dwa zespoły uczniów, którzy skontaktowali się ze mną w tej sprawie z własnej inicjatywy. To dowód na to, że chociaż Retrospektywy trwają w danej miejscowości zaledwie przez dwa dni, to ziarno podczas nich zasiane, kiełkuje i wzrasta przez cały rok!   

Dyrektor Festiwalu NNW w swoich wypowiedziach podkreśla przede wszystkim edukacyjny wymiar wydarzenia oraz towarzyszących mu imprez. Wciąż szuka sposobów na zainteresowanie historią młodych ludzi, trochę „odklejonych” od tego, co było w przeszłości. Praca z młodzieżą zaczyna przynosić wymierne owoce:

Przez lata mówiono im: wybierajcie przyszłość, nie interesujcie się historią. Tymczasem, młodzi coraz chętniej zaglądają do rodzinnych albumów czerpiąc stamtąd inspiracje.

To samo zauważa Romuald Rzeszutek:

Efektem takich odkryć jest chociażby film jednego z uczniów naszej szkoły podstawowej, który opowiada historię jego krewnego, żołnierza niezłomnego z Mielca – Leona Wanatowicza, uhonorowanego pośmiertnie w roku ubiegłym Sygnetem Niepodległości. Na warsztaty filmowe przyprowadził go dziadek, który najpierw opowiedział mu o Wanatowiczu, a ten młody chłopak postanowił udokumentować jego życie. Odnalazł między innymi archiwalne zdjęcia, które również zostały wykorzystane w tej produkcji. Być może właśnie ten film zostanie wysłany na tegoroczny konkurs Młodzi dla Historii.

Innym doskonałym przykładem oddziaływania Festiwalu na młodych i wymiany doświadczeń międzypokoleniowych jest chociażby działalność studenta Oskara Brody w Krakowie, a od IX edycji przyjaciela Festiwalu NNW.

Wziąłem udział w konkursie modowym w ramach projektu Młodzi dla Historii w 2017 roku. Zachęciłem do tego również znajomych, którym pomogłem w doborze stylizacji. W tym roku także planuję uczestniczyć w Festiwalu NNW – tym razem w roli mentora modowego swoich podopiecznych. W międzyczasie miałem przyjemność prowadzić Retrospektywę w Krakowie, podczas której opowiadałem o historii mody XX wieku oraz podzieliłem się swoimi doświadczeniami z konkursu. Historia mody i charakteryzacji to moja pasja. Festiwal NNW jest dla mnie ogromnym źródłem wiedzy, a zbliżająca się kolejna edycja sprawia, że mogę podnosić sobie wyżej poprzeczkę w kreowaniu nowych stylizacji. Z kolei warsztaty z profesjonalistami pozwalają mi poznać tajniki zawodu kostiumografa i charakteryzatora, których w przyszłości chciałbym się podjąć.

Z podobnym entuzjazmem o Festiwalu NNW i Retrospektywach opowiadają też uczestnicy warsztatów oraz widzowie. „Retrospektywy, zgodnie z założeniem, były nie tylko nowatorską formą lekcji historii najważniejszego okresu w dziejach naszej Ojczyzny, II wojny światowej i pierwszych lat powojennych, ale i obfitującą w bogate świadectwo – piękną lekcją patriotyzmu. Na przykład podczas warsztatów Oskara Brody niezwykle cennym atutem było całościowe ujęcie wydarzenia, co sprawiło, że właśnie pod płaszczem mody z powodzeniem udało się niejako »przemycić« młodzieży szlachetną ideę  patriotyzmu, a przy tym też zainteresować historią. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wysiłki ambitnego twórcy młodej generacji zostały docenione m.in. przez mjr. Janusza Kamockiego ps. Mamut, który w słowach uznania stwierdził, iż dziewczęta biorące udział w pokazie mody wyglądają tak autentycznie, jakby przeniesiono je z »tamtych czasów«” – powiedziała Justyna Nawara, uczestniczka krakowskich Retrospektyw.

Obecnie trwają przygotowania do jubileuszowej X edycji Festiwalu NNW, która odbędzie się 29.09-2.10.2018 r.

Dopiero zakończyliśmy ostatnie Retrospektywy, a już rozpoczęliśmy prace nad X edycją Festiwalu NNW. Zapraszamy gości, twórców, projektujemy plakaty, tworzymy koncepcję pamiątkowego albumu. Już teraz mogę powiedzieć, że tak, jak przystało na jubileusz, przygotowujemy dużo niespodzianek, odwiedzi nas wielu znamienitych gości. Złoty Opornik – nagroda główna w festiwalowym konkursie filmowym – już czeka na zwycięzcę X edycji! Co roku walczy o nią ok. 30 filmów opisujących najnowszą historię Polski. 

– opowiada dyrektor Festiwalu NNW.

Więcej o X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci http://festiwalnnw.pl/festiwal-2018/

* Większość Retrospektyw Festiwalu NNW zostało sfinansowanych ze środków Fundacji PZU.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Festiwal NNW, Stowarzyszenie Scena Kultury
Tagi

Wczytuję komentarze...


Rząd uzupełnia tarczę antykryzysową

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego rząd będzie na bieżąco uzupełniać rozwiązania prawne i finansowe w ramach tarczy antykryzysowej - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller. We wtorek do Sejmu trafił pakiet kolejnych działań na rzecz pracowników i pracodawców.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

"Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego rząd będzie na bieżąco uzupełniać rozwiązania prawne i finansowe w ramach tarczy antykryzysowej. Do Sejmu trafił dzisiaj pakiet kolejnych ważnych działań na rzecz pracowników i pracodawców"

- napisał Müller na Twitterze.

Projekt ma już nadany numer druku i został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Posłowie zajmą się nim we wtorek po godz. 16.30.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber przedstawiając szczegóły kolejnego rządowego projektu ustawy z "tarczy antykryzysowej" przekazał, że całość rozwiązań pakietu uzupełniającego wyniesie ponad 11 mld zł i ma służyć m.in. ochronie miejsc pracy.

Według Schreibera w uzupełnieniu "tarczy" znalazło się m.in. rozszerzenie zwolnień z ZUS-u także na przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 do 49 pracowników i wydłużenie do trzech miesięcy wsparcia dla osób na umowach cywilnoprawnych.

Ponadto - jak dodał - w projekcie znalazł się zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z "tarczy", wprowadzenie nielimitowanego internetu w ramach dostępu do stron gov.pl i usług medycznych, rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO-sy, szybsza realizacja ogólnopolskiej sieci edukacyjnej, rozwiązania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy zdalnej, wydłużenie terminów administracyjnych i uproszczenia jeśli chodzi o usługi pocztowe. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts