11 Retrospektyw Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Uczestnicy Retrospektywy w Krakowie, 2018 / archiwum Festiwalu NNW/Stowarzyszenie Scena Kultury

  

Chociaż Festiwal NNW odbywa się zawsze na przełomie września i października, to jego echa rozbrzmiewają przez cały rok. Dzieje się tak między innymi za sprawą festiwalowych Retrospektyw. „To forma Festiwalu NNW w pigułce. Jeździmy po Polsce z wybranymi filmami prezentowanymi podczas Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, organizujemy dyskusje, warsztaty filmowe dla młodzieży, wystawy, koncerty. To niepowtarzalna szansa dla mieszkańców różnych regionów Polski, którzy nie mogli być z nami w Gdyni, oraz wspaniała okazja, aby uhonorować żołnierzy czynu niepodległościowego walczących na terenie danego regionu.

Retrospektywy nie byłyby jednak możliwe bez przyjaciół Festiwalu NNW – lokalnych działaczy, inicjatorów, pasjonatów historii, którzy współorganizują z nami wydarzenie w danym miejscu. Większość Retrospektyw zostało sfinansowanych ze środków Fundacji PZU, wspierającej wiele patriotycznych inicjatyw za co  należą się ogromne podziękowania! 

– powiedział Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW.

W tym roku Retrospektywy odwiedziły między innymi: Wrocław, Kraków, Ciechanów, Łochów czy Pułtusk*, ale również Chicago i tamtejszą, prężnie działającą Polonię.  W czerwcu odbyła się w Mielcu ostatnia Retrospektywa przed X Festiwalem NNW. W pokazach filmowych w tamtejszym kinie Galaktyka wzięła udział młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta. Młodzi mieli okazję uczestniczyć także m.in. w warsztatach filmowych „Nagraj dziadka komórką” czy stylizacji modowych. Dużą popularnością cieszyły się spotkania ze świadkami historii, Żołnierzami Wyklętymi Podlasia, Mazowsza czy Podkarpacia. Współorganizowany został także panel ekspercki, wystawy i koncerty. A ostatniego dnia Retrospektyw, podczas uroczystej Gali, zostały wręczone bohaterom nagrody Festiwalu NNW – Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności.

Romuald Rzeszutek, współorganizator drugich mieleckich Retrospektyw, radny miejski, pasjonat historii i inicjator edukacji historycznej młodych na Podkarpaciu, uważa, że Retrospektywy w Mielcu są naturalną odpowiedzią na głód wiedzy wielu pokoleń i zainteresowania filmowe młodzieży:

W wyniku ubiegłorocznej edycji Retrospektyw, wspólnie z grupą uczniów z I LO w Mielcu, wyprodukowaliśmy film, który podczas IX Festiwalu NNW zajął pierwsze miejsce w konkursie Młodzi dla Historii. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu młodzieży i naszemu wspólnemu sukcesowi, nawet władze na szczeblu wojewódzkim zauważyły, że warto kontynuować tę inicjatywę. Z kolei młodzi ludzie, pomimo, że w Mielcu nie mamy klas o profilu filmowym, zaczęli dostrzegać, że film czy historia, mogą stać się w przyszłości ich drogą zawodową. W tym roku również zamierzamy przesłać filmy na konkurs. Wstępnie zorganizowały się już dwa zespoły uczniów, którzy skontaktowali się ze mną w tej sprawie z własnej inicjatywy. To dowód na to, że chociaż Retrospektywy trwają w danej miejscowości zaledwie przez dwa dni, to ziarno podczas nich zasiane, kiełkuje i wzrasta przez cały rok!   

Dyrektor Festiwalu NNW w swoich wypowiedziach podkreśla przede wszystkim edukacyjny wymiar wydarzenia oraz towarzyszących mu imprez. Wciąż szuka sposobów na zainteresowanie historią młodych ludzi, trochę „odklejonych” od tego, co było w przeszłości. Praca z młodzieżą zaczyna przynosić wymierne owoce:

Przez lata mówiono im: wybierajcie przyszłość, nie interesujcie się historią. Tymczasem, młodzi coraz chętniej zaglądają do rodzinnych albumów czerpiąc stamtąd inspiracje.

To samo zauważa Romuald Rzeszutek:

Efektem takich odkryć jest chociażby film jednego z uczniów naszej szkoły podstawowej, który opowiada historię jego krewnego, żołnierza niezłomnego z Mielca – Leona Wanatowicza, uhonorowanego pośmiertnie w roku ubiegłym Sygnetem Niepodległości. Na warsztaty filmowe przyprowadził go dziadek, który najpierw opowiedział mu o Wanatowiczu, a ten młody chłopak postanowił udokumentować jego życie. Odnalazł między innymi archiwalne zdjęcia, które również zostały wykorzystane w tej produkcji. Być może właśnie ten film zostanie wysłany na tegoroczny konkurs Młodzi dla Historii.

Innym doskonałym przykładem oddziaływania Festiwalu na młodych i wymiany doświadczeń międzypokoleniowych jest chociażby działalność studenta Oskara Brody w Krakowie, a od IX edycji przyjaciela Festiwalu NNW.

Wziąłem udział w konkursie modowym w ramach projektu Młodzi dla Historii w 2017 roku. Zachęciłem do tego również znajomych, którym pomogłem w doborze stylizacji. W tym roku także planuję uczestniczyć w Festiwalu NNW – tym razem w roli mentora modowego swoich podopiecznych. W międzyczasie miałem przyjemność prowadzić Retrospektywę w Krakowie, podczas której opowiadałem o historii mody XX wieku oraz podzieliłem się swoimi doświadczeniami z konkursu. Historia mody i charakteryzacji to moja pasja. Festiwal NNW jest dla mnie ogromnym źródłem wiedzy, a zbliżająca się kolejna edycja sprawia, że mogę podnosić sobie wyżej poprzeczkę w kreowaniu nowych stylizacji. Z kolei warsztaty z profesjonalistami pozwalają mi poznać tajniki zawodu kostiumografa i charakteryzatora, których w przyszłości chciałbym się podjąć.

Z podobnym entuzjazmem o Festiwalu NNW i Retrospektywach opowiadają też uczestnicy warsztatów oraz widzowie. „Retrospektywy, zgodnie z założeniem, były nie tylko nowatorską formą lekcji historii najważniejszego okresu w dziejach naszej Ojczyzny, II wojny światowej i pierwszych lat powojennych, ale i obfitującą w bogate świadectwo – piękną lekcją patriotyzmu. Na przykład podczas warsztatów Oskara Brody niezwykle cennym atutem było całościowe ujęcie wydarzenia, co sprawiło, że właśnie pod płaszczem mody z powodzeniem udało się niejako »przemycić« młodzieży szlachetną ideę  patriotyzmu, a przy tym też zainteresować historią. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wysiłki ambitnego twórcy młodej generacji zostały docenione m.in. przez mjr. Janusza Kamockiego ps. Mamut, który w słowach uznania stwierdził, iż dziewczęta biorące udział w pokazie mody wyglądają tak autentycznie, jakby przeniesiono je z »tamtych czasów«” – powiedziała Justyna Nawara, uczestniczka krakowskich Retrospektyw.

Obecnie trwają przygotowania do jubileuszowej X edycji Festiwalu NNW, która odbędzie się 29.09-2.10.2018 r.

Dopiero zakończyliśmy ostatnie Retrospektywy, a już rozpoczęliśmy prace nad X edycją Festiwalu NNW. Zapraszamy gości, twórców, projektujemy plakaty, tworzymy koncepcję pamiątkowego albumu. Już teraz mogę powiedzieć, że tak, jak przystało na jubileusz, przygotowujemy dużo niespodzianek, odwiedzi nas wielu znamienitych gości. Złoty Opornik – nagroda główna w festiwalowym konkursie filmowym – już czeka na zwycięzcę X edycji! Co roku walczy o nią ok. 30 filmów opisujących najnowszą historię Polski. 

– opowiada dyrektor Festiwalu NNW.

Więcej o X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci http://festiwalnnw.pl/festiwal-2018/

* Większość Retrospektyw Festiwalu NNW zostało sfinansowanych ze środków Fundacji PZU.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Festiwal NNW, Stowarzyszenie Scena Kultury
Tagi

Wczytuję komentarze...

Poznań dronem walczy ze smogiem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Poznaniu rozpoczęły się badania jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona. Pomiary będą realizowane do połowy grudnia. Prezydent Poznania uważa, że skutecznym sposobem na walkę ze spalaniem toksycznych odpadów w piecach mogłyby być wyższe mandaty.

Projekt "Skończmy ze smogiem w Poznaniu", zakładający monitorowanie jakości powietrza z użyciem drona, zwyciężył w ostatniej edycji PBO. Jego realizacją zajmuje się wyłoniona w przetargu firma LTA Design z Gliwic. Zadaniem specjalistów jest wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czas i lokalizacja badań są uzgadniane z poznańską strażą miejską, zaś obszary pomiarów typuje się pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji.

W poniedziałek władze miasta zaprezentowały sprzęt, który do połowy grudnia będzie wykonywał badania jakości powietrza. Dron będzie nadlatywać nad kominy i dokonywać pomiaru. Następnie przeprowadzana będzie analiza, która pomaga wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM 10). Pomiary te mają pomóc w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko.

Zastępczyni Komendanta Straży Miejskiej w Poznaniu Marta Hyżak-Spychała przypomniała, że strażnicy dokonujący kontroli posiadają stosowne upoważnienia wydane na podstawie przepisów Prawa ochrony środowiska przez prezydenta miasta Poznania.

Mogą wejść na teren nieruchomości i pomieszczeń, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze. Mają prawo do żądania wyjaśnień, informacji i dokumentów, a także pobierania próbek. Nieudostępnienie nieruchomości do kontroli jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat

– tłumaczyła.

Dodała, że osoba, która spala niedozwolone odpady w domowym palenisku, może zostać ukarana m.in. mandatem do 500 zł. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił w poniedziałek, że „dron to bardzo efektywne narzędzie, pomagające eliminować sytuacje, w których spalane są różnego rodzaju niedozwolone substancje. Dzięki niemu udało nam się skontrolować skutecznie wiele nieruchomości”.

Jego zdaniem skutecznym sposobem na walkę ze spalaniem toksycznych odpadów w piecach mógłby być wzrost kwoty mandatów.

Będę dążył do tego, aby ustawodawca dał możliwość zwiększenia wysokości tych mandatów. Gdyby stawki były znacznie wyższe, jak ma to miejsce w innych krajach Europy, moglibyśmy skuteczniej zwalczać zjawisko spalania odpadów. Przy najbliższej okazji będę rozmawiał na ten temat z panią minister Jadwigą Emilewicz

– zaznaczył Jaśkowiak.

Dotychczas przy użyciu drona sprawdzono już ok. 8600 budynków. Do szczegółowej kontroli wytypowano 23 nieruchomości, w sześciu przypadkach aparatura potwierdziła spalanie materiałów zabronionych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl