Drink za każdy upadek Neymara

/ By Granada [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

Jeden z barów w Rio de Janeiro znalazł oryginalny sposób, aby przyciągnąć klientów na środowy mecz piłkarzy Brazylii z Serbią w mistrzostwach świata w Rosji: oferuje darmowe drinki po każdym upadku Neymara na murawę.

Właściciel baru z dzielnicy Vila Penha zareklamował się na Facebooku. Zamieścił zdjęcie napastnika "Canarinhos" z wiadomością: "po każdym upadku Neymara darmowa kolejka shotów".

Neymar był najczęściej faulowanym zawodnikiem po dwóch kolejkach spotkań rosyjskiego mundialu. Obliczono, że w meczu ze Szwajcarią (1:1) popełniono na nim dziesięć fauli, a z Kostaryką (2:0) - cztery. Na murawę padał znacznie częściej, symulując faule, jak w meczu z Kostaryką, gdy sędzia początkowo odgwizdał rzut karny, odwołany po wideoweryfikowacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ciepła zima raczej nie zaszkodziła rzepakowi

/ Jacek Halicki / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

  

Ciepła zima zapewne nie zaszkodzi uprawom rzepaku, wykorzystywanego m.in. do produkcji oleju spożywczego – ocenili eksperci z Zachodniopomorskiego. Podkreślają, że olej rzepakowy jest coraz chętniej używany w gastronomii np. do smażenia jako ten odporny na wysokie temperatury.

"Obserwujemy od lat, że olej rzepakowy jest coraz częściej i chętniej używany w gastronomii, przede wszystkim do smażenia czy pieczenia, jako odporny na wysokie temperatury"

- powiedział Witold Belka z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Jak podkreślił, olej z odmian obecnie uprawianych zawiera dużo kwasów nienasyconych. Omega-3 jest nawet dziesięciokrotnie więcej niż w oliwie z oliwek.

Jak wskazał, tegoroczne uprawy rzepaku "nie wyglądają w tej chwili źle". "Oceniamy, że przezimowały dość dobrze, nie zmarzły. Szyjka korzeniowa rośliny (tzw. serce) nie przemarzła, jest silnie wykształcona, gruba. Jeśli będą wysokie temperatury i rośliny otrzymają dużo wody i odpowiedni nawóz, będą pięknie rosnąć" - powiedział Belka.

Zaznaczył jednak, że rośliny ozime, siane jesienią, potrzebują do rozwoju tzw. okresu z temperaturami minusowymi, do zawiązania nasion.

"W tym roku zdarzyło się kilka dni z ujemnymi temperaturami – mamy nadzieję, że wypełnił się w ten sposób okres jarowizacji" – powiedział Belka. Zaznaczył, że rośliny rosły nieprzerwanie i nie było jednak okresu, w którym przeszłyby "w stan spoczynku". Czy warunki zimowania były odpowiednie, okaże się, gdy zaczną się wiązać nasiona.

Rzepak to - jak wskazują eksperci - roślina o dużych wymaganiach, ale obecne odmiany pozwalają na uprawianie go także na słabszych glebach. Potrzebuje jednak dobrych warunków wodnych i odpowiedniego nawożenia.

Dr hab. inż. Marek Bury z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) wskazał, że rośliny będą teraz prawdopodobnie bardzo szybko wzrastać, o ile nie pojawią się przymrozki. "Późne przymrozki, obniżenie temperatury, kiedy roślina rozpoczęła wegetację, niszczy ją, rzepak straciłby wtedy bardzo" – wskazał badacz.

Jego zdaniem, jeśli warunki atmosferyczne pozwolą na prawidłowy wzrost, zbiory nastąpią w tym roku prawdopodobnie wcześniej – być może już w czerwcu. "Podobnie zdarzyło się w połowie lat 90. ub. wieku, także po wyjątkowo ciepłej zimie" – zaznaczył Bury.

Ciepła zima sprawiła też, że konieczne było wcześniejsze nawożenie azotowe rzepaku (w zwykłych warunkach przepisy pozwalają na to od 1 marca). W tym roku rolnicy mogli – za zgodą Unii Europejskiej – nawozić rośliny od 15 lutego.

Badacz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaznaczył, że na uprawę rzepaku mają także wpływ odczuwalne w regionie od kilku lat zmiany klimatyczne, objawiające się suszą, która zagraża szczególnie oziminom.

W Zachodniopomorskiem na uprawę rzepaku pozwalają warunki glebowe i klimatyczne, m.in. łagodne zimy i odpowiednia wilgotność powietrza. Szczególnie dobre warunki występują w pasie nadmorskim. Rzepak jary i ozimy uprawiany jest w województwie na ok. 84 tys. ha, czyli na ok. 10 proc. użytków rolnych. Jak zaznaczył Belka, powierzchnia uprawy rzepaku w regionie wzrasta z roku na rok.

Według danych GUS zbiory rzepaku i rzepiku wyniosły w ub.r. w kraju ok. 2,35 mln ton - o 7 proc. więcej od zbiorów z 2018 r. Powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ogółem w ub.r. zwiększyła się w porównaniu do 2018 r. o ok. 2 proc. i wyniosła ok. 860 tys. ha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts