Żurek będzie się sądził z premierem? „Good luck” – mówi sędzia Maciej Mitera

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

– Jeżeli ktoś ma zamiar pozwać pana premiera – powiem po amerykańsku – good luck – powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl dr Maciej Mitera, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

Grupa sędziów, na czele z byłym rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa, Waldemarem Żurkiem, zapowiadają możliwość pozwu wobec premiera Mateusza Morawieckiego po słowach, które szef rządu powiedział w wywiadzie z "Gazetą Polską". - W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa.(...) Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza - mówił premier. - To są obrzydliwe insynuacje - twierdzi Żurek. Między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżony jest jednak były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Krzysztof S. Na jej czele stać miał - zdaniem śledczych - dyrektor krakowskiego SA, Andrzej P.

CZYTAJ WIĘCEJ: Żurek mówi o pozwie przeciwko premierowi Morawieckiemu. Powodem - wypowiedź szefa rządu dla "GP"

O sens ewentualnego pozwu przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, zapytaliśmy dr. Macieja Miterę, rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa.

Pozwać w naszym kraju można każdego, a osoby pokrzywdzone mogą również pozywać np. sędziów, bo nie ma osób z immunitetami. W mojej ocenie immunitet nie chroni sędziego przed pozwaniem go w procesie cywilnym. Podobnie chyba, jeżeli chodzi o osobę premiera, ma on zdolność procesową tzn. może być pozwany jako osoba fizyczna. Szanse pozwu? Jak każdego powództwa – zdarzenie przyszłe niepewne – powiedział Niezalezna.pl sędzia Maciej Mitera.

Nasz rozmówca podkreślił, że "oczywiście, procedura cywilna rządzi się swoimi prawami i to powód musi udowodnić swoje twierdzenia, tzn. na nim spoczywa ciężar dowodu".

"Zorganizowana grupa przestępcza" – jeżeli weźmiemy pod uwagę doniesienia medialne to uważam, że funkcjonuje w obiegu publicznym takie pojęcie jak „zorganizowana grupa przestępcza” na wskazanym terenie. Być może pan premier posłużył się taką zbitka semantyczną.

Co do pewnych zarzutów – prokuratura wyraziła się jasno, a w procesie cywilnym nie ma zasady domniemania niewinności – mówił.

Dr Maciej Mitera zakończył jasno:

Jeżeli ktoś ma zamiar pozwać pana premiera – powiem po amerykańsku – good luck.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kulisy afery w krakowskiej apelacji. "Ta grupa żerowała na majątku, którym dysponowały sądy"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd

zdjęcie ilustracyjne / Alex J. Butler CC BY 2.0

  

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zdymisjonował dziś rząd. Jego zdaniem gabinet nie podołał zadaniom podwyższenia standardów życia i dywersyfikacji źródeł energii.

- W wielu obszarach gospodarki, mimo licznych ustaw i decyzji rządu, nie zanotowano pozytywnych zmian - uzasadnił swoją decyzję prezydent.

Nazarbajew, który rządzi w Kazachstanie od 1991 roku, od uzyskania niepodległości przez ten kraj, oświadczył, że niedługo zaproponuje „szereg środków, by wzmocnić opiekę społeczną i podnieść poziom życia społeczeństwa”. Zapowiedział też wsparcie dla biednych, których dotyka stagnacja dochodów.

Tymczasowo na czele rządu Kazachstanu stać będzie Askar Mamin, który wcześniej był pierwszym zastępcą premiera. Proces tworzenia nowego gabinetu prawdopodobnie będzie przebiegał bez większych sprzeciwów, gdyż partia Nazarbajewa ma przytłaczającą większość w parlamencie - zauważa agencja Associated Press.

Decyzję prezydenta poprzedził głośny protest kilkuset matek 6 lutego w stołecznej Astanie. Apelowały one do władz o poprawę polityki socjalnej. Bezpośrednią przyczyną demonstracji była śmierć pięciu dziewczynek w pożarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl