Nowa oficjalna nazwa Macedonii kończy spór z Grecją

Grecja zgodziła się uznać Macedonię pod nazwą Republika Macedonii Północnej (Republika Sewerna Makedonija) - informuje Reuters, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela greckiego rządu.

OpneCliparts-Vectors

Wcześniej o osiągnięciu porozumienia ws. tej nazwy poinformował grecki premier Aleksis Cipras. Przez wiele lat kwestia ta była przedmiotem sporu między obu krajami.

Cipras powiadomił prezydenta Prokopisa Pawlopulosa: "Mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki wstępne postawione przez stronę grecką". Przypomniał, że Ateny domagały się, by była to "złożona" nazwa z kwalifikatorem geograficznym. Zaakcentował, że nowa nazwa ma być używana zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Rząd Macedonii zobowiązał się do modyfikacji nazwy kraju w związku zarzutami Grecji, że obecna implikuje roszczenia do greckiej prowincji o tej samej nazwie. W zamian Ateny obiecują wycofanie obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej. Grecja na forum UE przeforsowała oficjalną nazwę: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (akronim angielski - FYROM) i od lat blokuje wysiłki Macedonii, by wstąpić do NATO i UE.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#nazwa kraju #Macedonia #Republika Macedonii Północnej #Grecja #UE #NATO

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo