Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przyznała pierwsze odszkodowania lokatorom czterech zreprywatyzowanych nieruchomości warszawskich. Chodzi o mieszkańców następujących adresów: ul. Nabielaka 9, Nowogrodzka 6A, Poznańska 14, Marszałkowska 43.

Komisja podjęła siedem decyzji odszkodowawczych, które dotyczą czterech adresów. Przyznane lokatorom odszkodowania wynoszą od 7 tys. zł do ponad 29 tys. zł.

Ponadto komisja przyznała zadośćuczynienie w kwocie 100 tys. zł córce zamordowanej działaczki Jolanty Brzeskiej.

Przewodniczący komisji Patryk Jaki podkreślił, że odszkodowania mają zostać wypłacone z budżetu m. st. Warszawy i dotyczą zwrotu lokatorom różnicy czynszu najmu po podwyżce dokonanej przez beneficjentów reprywatyzacji.

Według szefa komisji to symboliczny początek.

- To jest tylko symboliczny początek. Chcemy dać bardzo jasny sygnał, że nie będzie zgody na niesprawiedliwości, że w tym sensie dobro zawsze zwycięża - zaznaczył.

Dodał, że komisja będzie dalej starała się "pomagać ludziom, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku reprywatyzacji".

Jaki zwrócił też uwagę, że decyzja komisji jest ostateczna, jednak miasto ma 14 dni na złożenie skargi wobec decyzji.

- Jeśli w przeciągu 14 dni miasto nie złoży skargi na tę decyzję, to ci ludzie będą mogli zgłosić się po wypłaty - podkreślił.

- Apeluję do miasta, aby chociaż w tej sprawie zachowało się przyzwoicie i nie składało skargi na tę decyzję - oświadczył Jaki.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca 2017 r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.