Nagrody Czarneckiego 2011

Po raz kolejny przyznaję Nagrody Czarneckiego. To nagrody symboliczne. Nie idą za tym czeki czy stypendia. Po prostu chcę uhonorować osoby, które według mnie na to zasługują.

Po raz kolejny przyznaję Nagrody Czarneckiego. To nagrody symboliczne. Nie idą za tym czeki czy stypendia. Po prostu chcę uhonorować osoby, które według mnie na to zasługują. Osoby ze świata polityki, kultury, sportu, czyli szeroko rozumianego życia publicznego, a także inicjatywy. Przestrzegam zasady, że nagrodzonymi nie mogą być ludzie, którzy wyróżnieni zostali w poprzednim roku.

Przypomnę laureatów Nagród Czarneckiego A.D. 2010: profesor Zdzisław Krasnodębski, pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, Marek Krajewski (autor kryminałów), reżyser Jerzy Zalewski, rysownik Andrzej Krauze, publicysta Jan Pospieszalski, bokser Tomasz Adamek, dziennikarki Maria Dłużewska i Joanna Lichocka (jedyny nagrodzony duet), blogerka Kataryna, prof. Jadwiga Staniszkis, pisarz Marek Nowakowski, pisarz Marcin Wolski.

A oto laureaci Nagród Czarneckiego 2011:

Michał Lorenc – jeden z najlepszych w Polsce autorów muzyki filmowej, a jednocześnie człowiek dający publicznie świadectwo prawdzie. Autor muzyki do filmu Przebudzenie.

Katarzyna Łaniewska – jedna z najwybitniejszych polskich aktorek filmowych i teatralnych. Zawsze wyczulona na sprawy patriotyczne i społeczne, w stanie wojennym współpracowała z ks. Jerzym Popiełuszką. Bardzo popularna rola w serialu „Plebania”. Nagroda za dokonania artystyczne i za to, że wbrew większości swojego środowiska nie wahała się stanąć po stronie tych, którzy pragną Polski wolnej i solidarnej.

Stanisław Kogut – polityk, senator Prawa i Sprawiedliwości. Nagroda za prowadzoną od wielu lat olbrzymią pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

Pjus – polski raper (właściwie Karol Nowakowski). Jeden z najciekawszych muzyków współczesnego polskiego rapu. W wyniku choroby muzyk stracił słuch, a mimo to nie poddał się i po skomplikowanych operacjach odzyskał go w 80 proc. Dalej komponuje i nagrywa. Z jego tekstów wyraźnie przebijają wartości konserwatywne i tradycyjne. No i uzasadniony sceptycyzm do Unii Europejskiej.

Foxx – bloger. Jeden z najciekawszych blogerów politycznych w naszym kraju. Prowadzi bloga od 2006 r. pisząc nie tylko o polityce, ale też o historii, mediach, prawach społecznych. Reprezentant wielkiej armii polskich blogerów, którzy codziennie współtworzą wolną Rzeczpospolitą – przynajmniej w internecie.

Agnieszka Radwańska – jedna z najlepszych tenisistek świata, rodem z Krakowa. Ostatnio ograła nr 1 w kobiecym tenisie, Dunkę... Karolinę Woźniacką. Na stronie internetowej sióstr Radwańskich, poza informacjami o sporcie, są też inne, np. o tragedii smoleńskiej.

Wojciech Wencel – poeta, publicysta, obywatel. Autor wybitnej poezji o tematyce patriotycznej. Propagator idei, aby tworzyć własny, niepodległościowy obieg medialny i kulturalny, poza mediami mainstreamowymi. Dostał w ostatnich miesiącach nagrodę im. Józefa Mackiewicza, ale to przecież nie może być powodem dyskryminacji i nieprzyznania Nagrody Czarneckiego…

Justyna Kowalczyk – najlepsza biegaczka narciarska na świecie. Twarda góralka, która mówi prosto z mostu, co myśli, choćby o rywalkach ze Skandynawii, które biegają na dopingu (prawie wszystkie Norweżki zażywają leki na astmę, zwiększające wydolność organizmu). Nie tylko biega, ale obroniła pracę magisterską, a teraz zabrała się za doktorat. Nagroda za biało- -czerwoną na najwyższym maszcie, i to wiele razy.

Prof. Andrzej Nowak – wybitny historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydawca dwumiesięcznika „Arcana”. Świetny znawca historii Rosji i Europy Wschodniej. Współautor apeli do władz III RP, aby „mafia historyków” (prezydent, premier, ówczesny marszałek Sejmu i obecny marszałek Senatu to absolwenci historii) nie wyrzucała historii z polskiej szkoły średniej. Nagroda za książkę Imperiological Studies: A Polish Perspective, którą wydał w ubiegłym roku.

Uczestnicy marszy 11 listopada i 13 grudnia – za godne uczczenie historii ojczystej i przekonanie ludzi, że patrioci czasem powinni wyjść na ulice.

Jerzy Zelnik – wybitny polski aktor, niegdyś odtwórca roli Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza. Od lat związany z obozem solidarnościowo-niepodległościowym.

Janusz Kapusta – wybitny polski rysownik i grafik. Laureat 40 zagranicznych i krajowych nagród artystycznych. Jego prace w ostatnich 30 latach ukazywały się między innymi w „New York Times”, „Wall Street Journal”, „Washington Post”. Członek Stowarzyszenia Twórców dla Rzeczpospolitej, grupującego artystów o orientacji niepodległościowej.

Antoni Krauze – reżyser filmowy. Nagroda za film Czarny Czwartek o wydarzeniach Grudnia ‘70 w Gdyni. Europejski debiut filmu odbył się w ub.r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Michał Skarżyński i Andrzej Dziubek („De Press”) – nagroda dla duetu. Pierwszy za aranżację muzyczną, a drugi za wykonanie „Pieśni konfederatów barskich” w filmie Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej Pogarda.

Rafał Ziemkiewicz – za książkę Wkurzam Salon, czyli za biograficzny wywiad rzekę, który z pisarzem i publicystą „Gazety Polskiej” przeprowadził Rafał Geremek.  

 

 Źródło:

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo