Gorzka lekcja dla Putina. Najnowszy raport: Rosja straciła na napaści na Ukrainę 50 mld dolarów!

/ Andrew Butko

  

Rozpoczęta w 2014 roku agresja Rosji na Ukrainę, skutkująca zerwaniem więzi łączących gospodarki obu krajów i koniecznością inwestowania w zaanektowany Krym, kosztowała Moskwę ponad 50 mld dolarów - twierdzi rosyjski ekspert Siergiej Kulik.

Takie ustalenia zawiera raport jego autorstwa “Rosja - Ukraina: cena rozwodu”, opublikowany w kwietniu przez grupę ekspercką Dialog Europejski. Grupa postawiła sobie za cel oszacowanie kosztów likwidowania w ostatnich czterech latach ukraińsko-rosyjskich relacji handlowo-gospodarczych, współpracy w przemyśle, jak i obecności biznesu rosyjskiego na Ukrainie. Kulik skupił się tylko na gospodarce rosyjskiej.

W raporcie, który zrelacjonowała niezależna "Nowaja Gazieta", ekspert przypomina m.in., że do 2014 r. Ukraina zawsze znajdowała się w pierwszej szóstce kierunków rosyjskiego eksportu. Przy czym, wyprzedzała wszystkich innych partnerów Rosji, jeśli chodzi o stopień dywersyfikacji tego eksportu i z tego względu jej rynek miał dla Rosji duże znaczenie.

W 2011 r. obroty handlowe między Rosją i Ukrainą osiągnęły najwyższy poziom i wyniosły 50,6 mld dol. Pod koniec 2013 roku obniżyły się do 39,6 mld dol. Gdyby Moskwa nie zaczęła stawiać przeszkód w podpisaniu przez Kijów umowy stowarzyszeniowej z UE, obroty handlowe obniżałyby się w niewielkim tempie. Natomiast po dramatycznym zerwaniu relacji rosyjski eksport na Ukrainę zmniejszył się trzykrotnie, z 24 mld dol. do 8 mld dol.

Ekspert przypomina, że współpraca naukowo-techniczna i produkcyjna łączyła rosyjski i ukraiński kompleks przemysłowo-obronny jeszcze w ramach ZSRR i więzi te utrzymały się po rozpadzie tego państwa.

Zerwanie kontaktów zagroziło 589 rosyjskim przedsiębiorstwom obronnym i 79 ukraińskim. Udział Rosji we współpracy wojskowo-technicznej Ukrainy stanowił około 80 proc.

- relacjonują autorzy. Udział Ukrainy w przemyśle obronnym Rosji stanowił przed 2014 r. tylko około 4 proc., natomiast obejmował kluczowe dla Rosji towary, np. elementy międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Według autora raportu zastępowanie importu produkcją krajową w kompleksie przemysłowo-obronnym, utrata zamówień dla ukraińskich przedsiębiorstw cywilnych oraz ryzyko dla sektora bankowego kosztowały Rosję 50 mld dol., czyli pięć razy więcej niż oczekiwane straty wynikające ze stowarzyszenia Ukrainy z UE.

Komentując te ustalenia inny ekspert grupy Dialog Europejski, rosyjski ekonomista Jewgienij Gontmacher wyraził przekonanie, że prędzej czy później relacje z Ukrainą ulegną normalizacji. Nigdy jednak nie będzie to już status “bratnich narodów”, a idea wspólnoty będzie należała do przeszłości - uważa Gontmacher.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dzielnicowi uratowali życie 42-latki

/ policja.pl

  

Asp. Michał Kleszcz i mł. asp. Grzegorz Galar uratowali życie 42-letniej mieszkanki powiatu brzeskiego. Policjanci dwukrotnie przywrócili funkcje życiowe nieprzytomnej kobiecie, której serce się zatrzymało. Dzięki ich natychmiastowej reakcji, kobieta została przewieziona do szpitala i znajduje się pod opieką lekarzy.

20 lutego, około godz. 9:30 dzielnicowi gminy Skarbimierz realizowali zadania w rejonie gimnazjum w Skarbimierzu Osiedle. Wówczas na parkingu zauważyli kobietę, która udzielała pomocy osobie siedzącej w samochodzie.

Asp. Michał Kleszcz i mł. asp. Grzegorz Galar natychmiast tam podjechali. W pojeździe zauważyli nieprzytomną kobietę, która nie oddychała, a tętno nie było wyczuwalne. Dzielnicowi powiadomili służby ratownicze i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po kilku minutach policjanci przywrócili funkcje życiowe 42-latki. Poszkodowaną okryli kocem i do przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego monitorowali jej funkcje życiowe. W tym czasie drugi raz serce poszkodowanej się zatrzymało. Funkcjonariusze po kolejnym cyklu resuscytacji ponownie przywrócili funkcje krążeniowo-oddechowe u 42-latki.

Policjanci przekazali kobietę pod opiekę ratowników, którzy przetransportowali ją do szpitala, a tam udzielono jej pomocy lekarskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: opolska.policja.gov.pl

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl