W USA ważą się losy niekorzystnej dla Polski ustawy. Kluby „GP” i Polonia w pełnej mobilizacji

/ MotionStudios; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W Kongresie USA trwa głosowanie, jednak z naszych informacji wynika, że nadal jest duża szansa na zatrzymanie krytykowanej przez Polonię ustawy HR 1226. Z dużym zainteresowaniem spotkała się akcja informacyjna Polonii amerykańskiej, w której uczestniczą m.in. przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej”. Szef polskiej dyplomacji minister Jacek Czaputowicz odnosząc się do treści listu otrzymanego od Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Koalicji Polaków w Ameryce nie ma cienia wątpliwości, że procedowania w USA ustawa „nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj, przed resztę Polaków”.

Ustawa 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu i do wspierania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Ustawa zdaje się być bardzo niekorzystna dla Polski. Przeciwko jej przyjęciu - oraz innej ustawy, HR 1226 - od pewnego czasu protestują środowiska polonijne w USA, w tym Kluby "Gazety Polskiej".

CZYTAJ WIĘCEJ: Polonia przeciwko HR 1226. Ustawa może być podstawą do wywierania nacisku na Polskę

Jak informowaliśmy wczoraj, nagle okazało się, że sprawa procedowania ustawy S. 447 nabrała nagłego przyspieszenia. Jeszcze przed weekendem głosowanie w sprawie ustawy znalazło się w oficjalnej agendzie Kongresu. Kongresmeni nad S. 447 głosować mają już we wtorek, co jest sytuacją dość nadzwyczajną. Zazwyczaj okres od umieszczenia ustawy w agendzie do głosowania nad nią jest znacznie dłuższy.

Planowane jest zawieszenie zwykłych procedur kongresowych ws. ustawy S. 447. Debata nad ustawą ma trwać maksymalnie 40 minut, a parlamentarzyści nie będą mogli zgłaszać poprawek. Aby projekt został zatwierdzony, potrzebne jest 2/3 głosów w Izbie Reprezentantów. Senat tę ustawę przegłosował już w 2017 roku.

Środowiska polonijne w USA zapowiadają w tej sprawie mobilizację. Zapowiadają listy i telefony do kongresmenów, mające przekonać ich do tego, by nie głosowali za przyjęciem ustawy S. 447. 

Akcja Polonii polegająca na zakrojonej na szeroką skalę kampanii informacyjnej i rozsyłaniu listów do amerykańskich kongresmenów spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W inicjatywę włączyli się m.in. Przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej”, grupa skupiona wokół Wojciecha Jeśmana, prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydział Płd. Kalifornii, Rodzina Radia Maryja, a także powołanej we wrześniu 2017, Koalicji Polonii Amerykańskiej - Coalition of Polish Americans  oraz Smolensk Disaster Commemoration Committee  - Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Więcej informacji oraz materiałów dotyczących ustawy HR 1226 oraz S.447 znajduje się na stronie www.stopactHR1226.org


Jak informowaliśmy już na łamach portalu niezalezna.pl, sprawa ustawy S. 447, dotyczącej zwrotu mienia ofiarom Holokaustu, nabrała w amerykańskim Kongresie niespodziewanego przyspieszenia. Kongresmeni nad jej przyjęciem mają głosować już jutro. Jak się okazuje, tryb głosowania nad ustawą będzie nadzwyczajny.

- Ja bym nie przywiązywał do tego (ustawy 447) zbyt dużej wagi. Wydaje nam się, że przede wszystkim musimy dbać o to, żeby te kwestie załatwiać sprawiedliwie, tak aby nie uprzywilejowywać żadnej grupy państw. Myślę, że tak, jak jest to prezentowane przez komentatorów, że tutaj środowiska żydowskie miałyby otrzymać jakieś mienia, a inne nie - to byłoby sprzeczne ze standardami obowiązującymi w Polsce i ze standardami sprawiedliwości i prawa - mówił w rozmowie z Polsat News Czaputowicz.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że fakt, iż ustawa wywołała obawy, świadczy o niedoskonałości dokumentu.

- Jeżeli będziemy prowadzić ten trudny problem rekompensaty dla ofiar II wojny światowej, to czy to Żydów czy to Polaków, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim, musimy traktować tak samo. Nie możemy uprzywilejowywać jakiekolwiek grupy - podkreślił minister.

Czaputowicz zapewnił też, że wszyscy będą traktowani tak samo i nie będzie miała miejsca sytuacja, w której jedni odzyskają majątki, a inni zostaną pominięci.

- Na pewno będziemy prezentować nasze racje. W tym sensie ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj, przed resztę Polaków. To nie jest dobre, bo budzi w Polsce złe skojarzenia - ocenił Czaputowicz.

Wcześniej do szefa polskiej dyplomacji oraz przedstawicieli Kongresu listy skierowali przedstawicieli Polonii amerykańskiej:

[KLIKNIJ OBRAZEK, ABY POWIĘKSZYĆ]

[KLIKNIJ OBRAZEK, ABY POWIĘKSZYĆ]

[KLIKNIJ OBRAZEK, ABY POWIĘKSZYĆ]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Krakowscy policjanci zatrzymali 2 dilerów narkotykowych

Narkotyki / malopolska.policja.gov.pl

  

Policjanci z wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili kolejną realizację, w wyniku której zatrzymali dwóch mężczyzn, zaangażowanych w narkotykowy proceder oraz zabezpieczyli 450 g narkotyków o czarnorynkowej wartości sięgającej 15 tys. złotych

Do zdarzenia doszło kilka dni temu, na terenie krakowskiego Podgórza. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów „na gorącym uczynku”. 28-letni mieszkaniec Nowej Huty wpadł w ręce stróżów prawa, gdy „z towarem” szedł do swego znajomego „po fachu”. W kurtce oraz plecaku należącym do mężczyzny, kryminalni ujawnili woreczki foliowe z zawartością 272 g suszu marihuany. Natomiast w miejscu zamieszkania jego 29-letniego kompana, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli niemal 150 g konopi indyjskich i 27 g amfetaminy, a także 877 g nieznanej substancji, która zostanie poddania badaniu przez biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty posiadania znacznych ilości środków odurzających oraz substancji psychotropowych (art.62 ust.2 UoPN), a 28-latek odpowie również za zmuszanie policjanta do zaniechania prawnych czynności służbowych (art. 224§2KK). Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. P

rokurator Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze, zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl