Zbigniew Ziobro odpowiada eurokratom: będziemy kontynuować reformę sądów!

Minister sprawiedliwości skomentował skandaliczną decyzję Komisji Europejskiej o ws. artykułu 7 traktatu unijnego. - Przyjmuję ją ze spokojem. Polska jest krajem praworządnym, będzie liczącym się krajem, jeśli będzie miała sprawnie działające sądy - stwierdził Zbigniew Ziobro.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Ziobro zapowiedział także, że polski rząd nie ugnie się pod presją Komisji Europejskiej:

Musimy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości

- podkreślił.

"Jest zastanawiające, że jednym z argumentów Komisji za - rzekomo - niepraworządnością naszych rozwiązań jest żądanie, abyśmy podwyższyli wiek emerytalny dla kobiet, to zdaje się pokazywać, że tutaj chodzi raczej (...) o politykę, niż o praworządność"

- oświadczył szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zapewnił, że wszystkie rozwiązania, które znajdują się w ustawach o KRS i Sądzie Najwyższym, "istnieją w poszczególnych krajach UE, nie ma tam żadnego rozwiązania, które nie byłoby znane z innych systemów krajów UE".

"To jest kolejny argument wskazujący, że ta decyzja ma ten smak polityczny, to jest polityka"

- oświadczył Zbigniew Ziobro.

Komisja Europejska zdecydowała dziś o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski - poinformowało Polską Agencję Prasową źródło w tej instytucji. Wniosek w tej sprawie zgłosił wiceszef Komisji Frans Timmermans.

Eurokraci zdecydowali również o przyjęciu kolejnych, już czwartych, rekomendacji dotyczących praworządności wobec władz w Warszawie.

Komisja Europejska analizowała ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Na spotkaniu unijni komisarze podjęli decyzję o aktywowaniu wobec Polski art. 7 ust. 1 unijnego traktatu.

Mówi on o tym, że na uzasadniony wniosek 1/3 państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością 4/5, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje są mało prawdopodobne, bo wymagają jednomyślności, ale już uruchomienie art 7. byłoby bezprecedensowym krokiem w historii UE i zmusiłoby stolice do zajęcia stanowiska wobec wydarzeń w Polsce.

Konferencja prasowa wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, na której oficjalnie ogłosi on decyzję w sprawie uruchomienia wobec Polski art 7.1, odbędzie się o godz. 13 - poinformowały służby prasowe KE.

Dyskusja Komisji Europejskiej na temat Polski zaczęła się dziś w Brukseli po godz. 10:35. Komisarze analizowali ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Zbigniew Ziobro #Komisja Europejska #reforma sądownictwa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo