Lwy na Cmentarzu Łyczakowskim ukryte. Minister i konsul widzieli tylko skrzynie

/ Domena Publiczna

  

Dziś na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie odbyły się obchody z okazji dnia Wszystkich Świętych. Dyplomaci, wraz Polakami mieszkającymi we Lwowie, odwiedzili groby zasłużonych rodaków, w tym Cmentarz Orląt. W tle uroczystości pozostawała jednak nierozwiązana od długiego czasu i bulwersująca kwestia lwów przy bramie cmentarza.

Dziś Cmentarz Łyczakowski we Lwowie odwiedzili przedstawiciele polskiej dyplomacji, m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, konsul generalny Rafał Wolski. Razem z Polakami mieszkającymi we Lwowie wzięli udział w tradycyjnej już mszy świętej odprawianej na Cmentarzu Orląt.

W tle uroczystych obchodów pozostawała jednak pewna bulwersująca sprawa, ciągnąca się od wielu miesięcy i nie rokująca szybkiego rozstrzygnięcia. W trakcie relacji ze Lwowa na antenie TVP Info można było dostrzec dwie skrzynie przy bramie Cmentarza Orląt, od strony pomnika Chwały. Zasłaniały one dwa lwy - jednego, trzymającego łapą herb Lwowa z napisem "Zawsze wierny" oraz drugiego - z herbem Polski i inskrypcją "Tobie, Polsko".

Posągi pozostają zasłonięte od stycznia 2016 r. Wówczas lwowska rada obwodowa zwróciła się do służb z wnioskiem o zbadanie, czy lwy "nie mają charakteru antyukraińskiego". Kwestionowano także legalność powrotu lwów przed bramę w grudniu 2015 r. - po 44 latach ich "wygnania" na obrzeża Lwowa, dokonanego przez Sowietów.

Telewizja Polska w październiku 2017 r. informowała, że w sprawie usunięcia osłon z pomników trwa pat, pomimo interwencji przedstawicieli polskiego parlamentu.

Sprawa wciąż zasłoniętych lwów poruszyła dziś internautów, szczególnie że 1 listopada przypada rocznica rozpoczęcia obrony Lwowa w 1918 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl, tvp.info

Tagi

Wczytuję komentarze...


Prawie 60 tys. zachorowań w Nowym Jorku. „To pokazuje, że należy stosować się do zaleceń”

/ Zrzut ekranu z TV Republika

  

- Nowy Jork pokazuje nam zaraźliwość tej choroby, bo żadne inne miasto nie ma takiego zagęszczenia ludzi na stosunkowo małym terenie. To pokazuje, że należy stosować się do zaleceń, żeby zmniejszyć zaraźliwość tego wirusa - mówił w rozmowie z Katarzyną Gójską w programie "W punkt" w Telewizji Republika Maciej Rusiński, szef Klubu "Gazety Polskiej" w Nowym Jorku.

Liczba zgonów w stanie Nowy Jork przekroczyła w niedzielę 1000, w zaledwie miesiąc po tym jak wykryto w tym stanie pierwszy przypadek koronawirusa. W mieście Nowy Jork liczba zgonów wzrosła do 776.

Maciej Rusiński, szef Klubu "Gazety Polskiej" w Nowym Jorku powiedział, że Nowy Jork jest najbardziej dotkniętym miastem i najbardziej dotkniętą aglomeracją w USA.

- W samym Nowym Jorku liczymy jakieś 60 tys. zachorowań w USA. (...) Nowy Jork pokazuje nam zaraźliwość tej choroby, bo żadne inne miasto nie ma takiego zagęszczenia ludzi na stosunkowo małym terenie. To pokazuje, że należy stosować się do zaleceń, żeby zmniejszyć zaraźliwość tego wirusa

- ocenił Maciej Rusiński.

Szef Klubu "Gazety Polskiej" w Nowym Jorku dodał, że "w Los Angeles mamy 10 razy mniej zachorowań, bo ok. 6 tys., ale ta aglomeracja jest bardziej rozłożona, każdy jeździ swoim samochodem, a Nowy Jork jest skonstruowały zupełnie inaczej - wszystko jest nastawione na publiczne środki transportu, jest duże zagęszczenie budynków".

- Sytuacja w Nowym Jorku jest nieco napięta. Wciąż przygotowujemy się na najgorsze

- mówił.

Pytany o to, czy ludzie w Nowym Jorku respektują zalecenia władz, powiedział, że są one respektowane, a na ulicach zauważa się dyscyplinę.

- Nigdy w stu procentach, bo zawsze kiedy mówimy o dużym mieście są przypadki lekceważenia, ale nie są aż tak duże. (...) Władze Nowego Jorku zasugerowały, że będą egzekwować te zalecenia bardziej formalnie, czyli np. mandatami. Na razie nie ma formalnego egzekwowania tych rzeczy. Dyscyplina, zrozumienie i stosowanie się do tych zaleceń jest zauważalne, społeczeństwo jest świadome tego zagrożenia i jest w tej kwestii zgoła posłuszne 

- relacjonował Maciej Rusiński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts