Megalityczny grobowiec w Dolicach zostanie wydobyty na światło dzienne

Laserowe skanowanie terenu – ponumerowane wybrzuszenia to megalityczne grobowce. / ©Uniwersytet Szczeciński

  

Zespół dr Matuszewskiej z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego od kilku lat wykorzystuje dane z lotniczego skanowania laserowego. W ten sposób odkryto w okolicach Dolic kilkanaście konstrukcji megalitycznych. Do tej pory wiedziano o dwóch tego typu stanowiskach na tamtym terenie.

Grobowce megalityczne w okolicy Dolic badano szczegółowo na początku dwudziestego wieku. Nie były to profesjonalne badania i nie zostało dużo materiałów na ten temat.

 

– powiedziała dr Agnieszka Matuszewska.

Grobowiec, którym w sierpniu zaczęli odkopywać archeolodzy, zbudowano niemal 6 tys. lat temu z kamieni ważących nawet po kilka ton. Ma on plan wydłużonego trójkąta o długości ponad 70 m, i wysokości sięgającej 2 m. Tego typu grobowce ze względu na monumentalny charakter nazywane są „polskimi piramidami”. Wznosili je przedstawiciele społeczności określanej mianem kultury pucharów lejkowatych. 

Po kilku dniach prac okazało się, że jest on w o wiele lepszym stanie niż przypuszczano – większość głazów stoi na miejscu od tysiącleci.

Jego bardzo dobry stan zachowania zaskoczył nas wszystkich. Grobowiec nie był więc zniszczony, ale po prostu zasypany zwałami ziemi

 

– cieszą się archeolodzy.

Według badaczy w najszerszej części grobowca znajduje się prawdopodobnie komora grobowa, w której złożono zmarłego. Poszukiwania komory rozpoczną się podczas kolejnego sezonu wykopalisk.

W przyszłości planujemy nieopodal budowę skansenu archeologicznego, gdzie znalazłaby się rekonstrukcja naszego grobowca oraz kurhanów z położonego nieopodal cmentarzyska z epoki brązu. Chcielibyśmy także wpisać okoliczne megality na europejski szlak megalityczny.

– podsumowuje dr Matuszewska. 

Konstrukcje megalityczne na terenie Polski zachowały się wyłącznie na terenach leśnych, gdzie uniknęły zniszczenia związanego z prowadzeniem działalności rolniczej. Najbardziej znane można obejrzeć w Sarnowie i Wietrzychowicach (woj. zachodniopomorskie). Po badaniach archeologicznych zrekonstruowano ich dawny kształt. 
Wszystkie grobowce tego typu wpisują się w ogólnoeuropejski trend wznoszenia w V-III tysiącleciu p.n.e. olbrzymich budowli z monumentalnych bloków kamiennych. Najsłynniejszą z nich jest brytyjskie Stonehenge.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, bazhum.muzhp.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Te województwa ostrzega IMGW

/ pixabay.com/SturmjaegerTobi/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Dziś trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje jedynie na Lubelszczyźnie. Alert drugiego stopnia wydano dla województwa mazowieckiego. W południowej części województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego prognozowane są z kolei burze z gradem.

Przez kilka dni w południowej Polsce z powodu intensywnych opadów deszczu dochodziło do podtopień. Zgodnie z danymi PSP od wtorku do soboty liczba interwencji związanych z burzami opadami i wiatrem wyniosła ok. 8,8 tys. Łącznie ewakuowano 134 osoby. W tym czasie zostało rannych trzech strażaków oraz jeden z mieszkańców województwa lubelskiego.

Dzisiaj najwyższy, trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje jedynie na terenie województwa lubelskiego. Dla Mazowsza wydano alert drugiego stopnia. Południowe powiaty województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego są objęte alertem pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Prognozuje się tam wystąpienie opadów deszczu, które mogą wynieść do 25 mm oraz wiatru, który może w porywach wynieść do 70 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinfomował w piątek, że największe fale wezbraniowe wystąpią w południowej Polsce w województwach świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

We wtorek przejście fali kulminacyjnej spodziewane jest w stolicy, jednak zgodnie z informacjami biura prasowego stołecznej komendy PSP nie będzie ona groźna.

Jeżeli chodzi o Warszawę, to sprawa powinna rozejść się po kościach. We wtorek o godz. 6 spodziewana jest fala na punkcie Warszawa Bulwary i ma mieć około 600 centymetrów, czyli tyle, ile wynosi stan ostrzegawczy. Nie przekroczy tym samym pułapu alarmowego

- poinformowało biuro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl