Gdy Michał Rachoń zapytał o dziwne wpisy, politykowi PO puściły nerwy. WIDEO

  

Do ostrego spięcia pomiędzy Michałem Rachoniem, redaktorem programu Woronicza 17 w TVP Info a Andrzejem Halickim, działaczem Platformy Obywatelskiej doszło dziś w czasie trwania audycji. Polityk porównał dziennikarza do... Jerzego Urbana. Nerwy puściły Halickiemu po tym, jak Michał Rachoń zapytał go o dziwne wpisy w internecie.

Dziennikarz przytoczył informacje podane wczoraj przez portal politykawsieci.pl - że „do polskiej politycznej piaskownicy wszedł gracz, którego motywacji nie znamy, nie znamy również źródeł jego finansowania, ale widzimy, że aktywność związana z tym, co dzieje się w tej chwili w Polsce pochodzi z zaskakujących miejsc”.

Wpisy pod facebookowym postem zamieszczonym przez TVN24 dokonywano z kont w Ameryce Południowej, Azji Środkowej, czy Afryki. Analitycy stwierdzili, że te konta nie były ze sobą w żaden sposób powiązane, a jedynym postem na temat Polski było powtarzające się wszędzie zdanie: „Precz z kaczorem - dyktatorem!” (pisownia oryginalna).- Czy państwa to w żaden sposób nie niepokoi? - zwrócił się Michał Rachoń do polityków opozycyjnych ugrupowań.

Czy pana tak ekscytuje kontakt bliski z władzą, że tak bardzo odrywa się pan od rzeczywistości? Czy pan bierze pigułki, które zaleca prezes?

- stwierdził wyraźnie zdenerwowany Halicki.

- Dlaczego mnie pan obraża? - odparł spokojnie Michał Rachoń.

Jeżeli mówimy o tym, czym pan teraz chce zainteresować widzów, to Jerzy Urban mówił Polakom, że na Żoliborzu, w kościele, odbywają się msze satanistyczne. Ponieważ nie wierzyłem w żadne msze satanistyczne, zacząłem tam uczęszczać. To były nabożeństwa, które celebrował ksiądz Jerzy Popiełuszko. Z rzeczywistością miało to tyle wspólnego, co wy teraz wmawiacie Polakom

- powiedział polityk PO.

Ja się nie dam obrażać i porównywać do zbrodniarza komunistycznego, który na pana partię głosował. Jerzy Urban w ostatnich wyborach powiedział, że glosuje na Platformę Obywatelską. Niech się pan od wolnych mediów odczepi

- stwierdził dziennikarz.

Proszę posłuchać, że od dłuższego czasu mamy zabierane obywatelom podstawowe wolności

- odparł działacz PO.

Sprawa, która tak bardzo wzburzyła Halickiego to tzw. astroturfing.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Młodzi Niemcy nie ufają rządowi

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Pogłębiony sondaż przeprowadzony na zlecenie korporacji naftowej Shell wśród niemieckiej młodzieży wykazał, że ponad połowa tej grupy społecznej nie ufa rządowi. Jej największymi troskami są natomiast zanieczyszczenie środowiska, terroryzm i zmiany klimatu.

Największe badanie dotyczące zachowań, nastawienia i wartości młodych Niemców w wieku od 12 do 25 lat jest regularnie zlecane przez naftowego giganta Shell od 1953 roku. W 2019 roku socjologowie z instytutu Kantar przeprowadzili ankiety i pogłębione wywiady z 2572 osobami.

Do najciekawszych - i najczęściej komentowanych przez niemieckie media - ustaleń, które zostały zaprezentowane we wtorek należy m.in. to, że 53 proc. przedstawicieli tzw. pokolenia Grety (nazywanego tak przez prasę od imienia szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg) uważa, że rząd nie mówi obywatelom prawdy.

68 proc. badanych zgadza się z twierdzeniem, że wypowiedzenie negatywnej opinii o obcokrajowcach prowadzi w Niemczech do otrzymania łatki "rasisty". 34 proc. z kolei uważa, że ich społeczeństwo jest "infiltrowane przez islam", a 51 proc., że państwo bardziej troszczy się o migrantów, niż o potrzebujących Niemców. 20 proc. ankietowanych nie chciałoby mieć za sąsiadów migrantów. Jednocześnie 57 proc. ankietowanych młodych ludzi popiera decyzję kanclerz Angeli Merkel z 2015 roku, by przyjąć w ich kraju prawie milion obcych.

Wśród największych trosk młodego pokolenia na pierwszym miejscu znalazło się zanieczyszczenie środowiska (71 proc.), zamachy terrorystyczne (66 proc.) i zmiany klimatyczne (56 proc.). Co ciekawe, kwestie takie jak sytuacja gospodarcza, ubóstwo i bezrobocie - które do 2010 roku zajmowały czołowe pozycje w tej kategorii - obecnie znajdują się na szarym końcu. Spada też zainteresowanie polityką. 41 proc. badanych deklaruje, że jest to sfera należąca do ich zainteresowań; w 2015 roku odsetek takich odpowiedzi wynosił 43 proc.

Badanie wykazało też utrwalone różnice między wschodem a zachodem Niemiec. Np. podczas gdy w tzw. starych krajach związkowych z funkcjonowania demokracji jest zadowolonych 78 proc. ankietowanych, to w byłej NRD - 66 proc. 

Różnicę tę widać też w preferowanym modelu rodziny. Na zachodzie, za tradycyjnym modelem rodziny, gdzie mężczyzna jest jedynym lub głównym żywicielem, a kobieta pracuje najwyżej na pół etatu, opowiada się 56 proc. ankietowanych płci żeńskiej i 58 proc. męskiej. W byłej NRD współczynnik ten wynosi odpowiednio 31 proc. i 38 proc. W skali całych Niemiec za tradycyjna formą rodziny opowiada się 54 proc. ankietowanych.

Komentując wyniki badań w środę dziennik "Mittelbayerische Zeitung" z Ratyzbony stwierdza, że pokazują one jak w soczewce polaryzację społeczeństwa. "Przede wszystkim jednak te problemy, którymi najbardziej interesuje się młodzież pokrywają się z tymi, które partie polityczne od dawna ignorują".

Gazeta "Badische Neuste Nachrichten" z Karlsruhe apeluje z kolei o nie traktowanie "młodzieży, jako osobnego gatunku".

Nie ma czegoś takiego jak "młodzież". Podczas gdy jedni demonstrują na rzecz ratowania planety, inni wymieniają się teoriami spiskowymi w internecie. Część angażuje się w działania na poziomie politycznym, podczas gdy inni wola gry komputerowe. Wszystkie możliwe światopoglądy są reprezentowane w młodej części społeczeństwa. Nadszedł czas, żeby przestać ja traktować jako spójną grupę, którą albo się chwali, albo przeznacza do reedukacji

 - puentuje gazeta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl