​Europoseł PO zabrała głos ws. uchodźców. I znów konsternacja!

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

plk

Kontakt z autorem

– Nie rozumiem, dlaczego rząd w Polsce nie przyjął siedmiu tysięcy uchodźców, w tym dzieci – oznajmiła w Strasburgu europoseł Platformy Obywatelskiej Barbara Kudrycka. Przypomniała też, że zgodę na relokację wydał poprzedni gabinet pod przewodnictwem Ewy Kopacz. Od wersji przedstawianych przez PO w sprawie uchodźców naprawdę może zakręcić się w głowie. Czy oni tam naprawdę nie mogą ustalić jednej wersji?

Eurodeputowani debatowali na temat wywiązywania się państw członkowskich z przyjętych w 2015 roku zobowiązań dotyczących przenoszenia uchodźców z Włoch i Grecji. Państwa UE zgodziły się wówczas do relokowania 160 tys. osób, jednak do tej pory udało się przenieść jedynie 11 tys. osób.

Państwa członkowskie powinny wypełniać wcześniej podjęte dobrowolne zobowiązania. Nie rozumiem, dlaczego rząd w Polsce nie przyjął siedmiu tysięcy uchodźców, w tym dzieci. Do przyjęcia tylu osób zobowiązał się poprzedni rząd Ewy Kopacz. 40-milionowy kraj naprawdę na to stać 

– powiedziała podczas debaty Kudrycka.

Dlatego – jak mówiła – jest dumna z inicjatywy wielu polskich miast, które zgłaszały chęć przyjęcia uchodźców, nawet jeśli dotyczyło to 5-6 osób. – Jeśli niewielka społeczność jest gotowa zaopiekować się jedną rodziną, pozwólmy jej na ten gest. To skandal, że rząd tego nie popiera – oceniła.

Jej zdaniem, udział w relokacjach powinien być dla krajów członkowskich dobrowolny, ale państwa muszą się wywiązywać z tego, do czego się zobowiązały. 

Państwa muszą się wywiązywać ze swoich dobrowolnych zobowiązań. Przygotować infrastrukturę, kadry, odpowiednio edukować nasze społeczności. Tak robią to związki gmin na Sycylii opierając relokacje na dwóch zasadach: dobrowolności i proporcjonalności 

– tłumaczyła Kudrycka.

Co na wystąpienie europoseł ze swojej partii odpowie teraz Grzegorz Schetyna? Czy może nie dosłyszał, co mówiła Kudrycka, bo znów doskwiera mu zapalenie ucha? Sytuację w Platformie najlepiej oddaje chyba najnowszy spot Prawa i Sprawiedliwości, w którym przypomniano, jak zmieniały się wypowiedzi polityków PO na temat przyjmowania do Polski uchodźców
Źródło: PAP,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Adamek nie powiedział ostatniego słowa

Adamek nie powiedział ostatniego słowa

Upamiętniono obrońców Warszawy z 1939 r.

Upamiętniono obrońców Warszawy z 1939 r.

Via Carpatia: Polska i Ukraina będą…

Via Carpatia: Polska i Ukraina będą…

Polska misja na Marsa…

Polska misja na Marsa…

Rycerze Kolumba zbierają makulaturę, by…

Rycerze Kolumba zbierają makulaturę, by…

„Gry tajnych służb” Doroty Kani. Kto stoi za śmiercią prof. Szaniawskiego?

/ TV Republika

Zapraszamy na drugą część programu Doroty Kani pt. „Gry tajnych służb”. Dowiemy się, kto najprawdopodobniej stoi za śmiercią prof. Józefa Szaniawskiego. Start dziś o 18.35 w Telewizji Republika.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl