​Europoseł PO zabrała głos ws. uchodźców. I znów konsternacja!

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

– Nie rozumiem, dlaczego rząd w Polsce nie przyjął siedmiu tysięcy uchodźców, w tym dzieci – oznajmiła w Strasburgu europoseł Platformy Obywatelskiej Barbara Kudrycka. Przypomniała też, że zgodę na relokację wydał poprzedni gabinet pod przewodnictwem Ewy Kopacz. Od wersji przedstawianych przez PO w sprawie uchodźców naprawdę może zakręcić się w głowie. Czy oni tam naprawdę nie mogą ustalić jednej wersji?

Eurodeputowani debatowali na temat wywiązywania się państw członkowskich z przyjętych w 2015 roku zobowiązań dotyczących przenoszenia uchodźców z Włoch i Grecji. Państwa UE zgodziły się wówczas do relokowania 160 tys. osób, jednak do tej pory udało się przenieść jedynie 11 tys. osób.

Państwa członkowskie powinny wypełniać wcześniej podjęte dobrowolne zobowiązania. Nie rozumiem, dlaczego rząd w Polsce nie przyjął siedmiu tysięcy uchodźców, w tym dzieci. Do przyjęcia tylu osób zobowiązał się poprzedni rząd Ewy Kopacz. 40-milionowy kraj naprawdę na to stać 

– powiedziała podczas debaty Kudrycka.

Dlatego – jak mówiła – jest dumna z inicjatywy wielu polskich miast, które zgłaszały chęć przyjęcia uchodźców, nawet jeśli dotyczyło to 5-6 osób. – Jeśli niewielka społeczność jest gotowa zaopiekować się jedną rodziną, pozwólmy jej na ten gest. To skandal, że rząd tego nie popiera – oceniła.

Jej zdaniem, udział w relokacjach powinien być dla krajów członkowskich dobrowolny, ale państwa muszą się wywiązywać z tego, do czego się zobowiązały. 

Państwa muszą się wywiązywać ze swoich dobrowolnych zobowiązań. Przygotować infrastrukturę, kadry, odpowiednio edukować nasze społeczności. Tak robią to związki gmin na Sycylii opierając relokacje na dwóch zasadach: dobrowolności i proporcjonalności 

– tłumaczyła Kudrycka.

Co na wystąpienie europoseł ze swojej partii odpowie teraz Grzegorz Schetyna? Czy może nie dosłyszał, co mówiła Kudrycka, bo znów doskwiera mu zapalenie ucha? Sytuację w Platformie najlepiej oddaje chyba najnowszy spot Prawa i Sprawiedliwości, w którym przypomniano, jak zmieniały się wypowiedzi polityków PO na temat przyjmowania do Polski uchodźców
Źródło: PAP,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

To się nie spodoba Putinowi. Będzie bezprecedensowa akcja krajów UE i USA za atak na Siergieja Skripala

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Zgodnie z doniesieniami brytyjskiego "The Times" 20 krajów Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone, przygotowują się do wydalenia rosyjskich dyplomatów. Akcja ma rozpocząć się już w poniedziałek.

"The Times" informuje, że akcję rozpocznie wydaleniem na miesiąc unijnego ambasadora w Moskwie, Markusa Ederera.

Według nieoficjalnych informacji gazety aż 20 stolic unijnych przygotowuje szerszą akcję - wydalenie rosyjskich dyplomatów, podobnie jak uczyniła to Wielka Brytania. "Szybką reakcję na zamach" zapowiedziało wielu europejskich przywódców, między innymi Niemiec, Francji, Polski oraz państw bałtyckich.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA podjęła decyzję o rekomendowaniu wydalenia rosyjskich dyplomatów, którą wczoraj przekazała prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Zgodnie z doniesieniami agencji Bloomberg, prezydent USA zgodził się z tą rekomendacją, ale chciał mieć pewność, że Europa podejmie takie same kroki. Swoją decyzję Donald Trump ma ogłosić w poniedziałek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska podejmie kroki wobec Rosji? Szef Gabinetu Prezydenta RP odpowiada tajemniczo

 

 

Źródło: thetimes.co.uk, twitter.com, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl