niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
22 lipca 2017

Emocjonalne wystąpienie prezydenta Dudy: Kto będzie bronił RP, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali?

Dodano: 21.04.2017 [11:42]
Emocjonalne wystąpienie prezydenta Dudy: Kto będzie bronił RP, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali? - niezalezna.pl
foto: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
W Pałacu Prezydenckim prezydent RP Andrzej Duda przewodniczył uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin 12 ofiar totalitaryzmów. Ogłoszone identyfikacje dotyczą szczątków ofiar wydobytych w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina. Do tej pory dzięki pracy zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy, a także Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Wśród kolejnych 12 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów, których nazwiska podano w piątek podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim znaleźli się m.in. Stanisław Bizior, ps. „Eam”, ppłk. Wojska Polskiego Stefan Długołęcki oraz Czesław Duma, ps. „Nieznany”.

Ogłoszone identyfikacje dotyczą szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina.

TRANSMISJA:

- To jest początek ceremonii oddania honoru, pokazania godności, jaką oni w sobie niosą. To ten państwowy element. Tak ważny dla Rzeczypospolitej. Bo jako prezydent zawsze sobie zadaję pytanie, kto będzie bronił Rzeczypospolitej i za nią walczył, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali, jeżeli nie będziemy pochylali przed nimi nisko głowy, jeżeli ten honor nie zostanie im w odpowiedni sposób oddany. Kto będzie chciał w przyszłości stawać w obronie RP? - zastanawiał się prezydent Andrzej Duda.

W dalszej części swojego przemówienia prezydent zwrócił również uwagę na inny, bardzo osobisty aspekt dzisiejszej uroczystości.

- Z drugiej strony jest element tak ważny dla nas osobiście, ze względu na naszą tradycję, kulturę, na to, jak zbudowana jest nasza mentalność, nasza świadomość w jakimś sensie cywilizacyjna, od czasów Antygony i wcześniej, że odzyskuje się spokój wtedy, gdy można pochować swojego zmarłego. Brata, ojca, syna. Że dopiero wtedy mamy pewność, że rzeczywiście nie żyje. Bo przecież niepokój matek, żon, córek, synów, ojców... Dopóki nie ma tych szczątków, tego grobu, gdzieś w głębi duszy kołacze się ułamek nadziei, że może jednak żyje... że nie było prawdą, co mówili, co napisali w tym dokumencie. Może się pomylili... Dopiero ten moment, kiedy można dotknąć tej śmierci w jakimś sensie, jest tym momentem pogodzenia się z nią i uspokojenia duszy. Prawdziwego mentalnego przejścia tej osoby zmarłej ze świata żywych do świata tych, którzy na pewno odeszli. Do świata tych, za których modlimy się powtarzając „Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie” - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że dziś w sposób szczególny państwo polskie spełniło swój obowiązek.

- Dziś trudno mówić że jesteśmy w wielkiej żałobie po 70 latach, od kiedy zostali bestialsko zamordowani. Dzisiaj pochylamy głowę przed ich godnością i oddajemy im honor i oddajemy ich w Państwa ręce w jakimś sensie. Można powiedzieć, że w jakimś sensie to nie jest dzień żałoby, ale dzień spełnienia obowiązku przez państwo polskie polskie, które pokazuje, że jest prawdziwie wolne, prawdziwie niepodległe i prawdziwie rozumie, co znaczy jego interes. Interes bezpieczeństwa polskiego państwa, obywateli interes wynikający ze służby dla Rzeczypospolitej [...] „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Dziś przede wszystkim młodzież odprowadza ich na miejsce godnego spoczynku – mówił prezydent Andrzej Duda.

Autor: Źródło: , ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Miejsce katastrofy /AFP

Wsparcie Ameryki dla prób wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej było jednym z tematów środowych rozmów ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones w wywiadzie dla PAP był pytany, jak Stany Zjednoczone odpowiedzą na ten apel i czy w sprawie śledztwa smoleńskiego istnieje jakieś pole do polsko-amerykańskiej współpracy.

"To była niesłychana tragedia dla Polski i dla jej obywateli: utrata prezydenta i pierwszej damy, utrata wszystkich 96 osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu. To coś, co trudno w pełni pojąć i zrozumieć jakiemukolwiek innemu krajowi. Minister Waszczykowski poruszył ten temat i był on podnoszony na szeregu spotkań w czasie mojej półtorarocznej misji w Warszawie" - powiedział ambasador.

"Stany Zjednoczone zrobiły wszystko, co mogły, aby udzielić pomocy i przekazać te - dość ograniczone - informacje, którymi dysponowaliśmy, ale czujemy, że daliśmy swój wkład do pierwotnego dochodzenia. Zapewniliśmy, aby te same informacje, dotyczące pomocy, której byliśmy w stanie udzielić, dotarły również do polskich władz po zmianie rządu" - mówił.

"Nie widzimy nic więcej, co moglibyśmy zrobić. Przekazaliśmy Polsce wszystko, co mieliśmy i co mogliśmy przekazać. Rozumiemy jednak, jak wielka była to tragedia i rozumiemy, dlaczego jest to w Polsce w dalszym ciągu temat, który budzi emocje" - podkreślił dyplomata.

Magdalena Cedro i Marceli Sommer

Dziękować Bogu, że mamy wspaniałego prof. Szwagrzyka w IPN, i równie wspaniałego Ministra MON Pana Antoniego Macierewicza. Przy nich możemy czuć się bezpieczni, szkoda tylko, że Pan Minister Błaszczak taki nie jest. Ale wierzę w naszą kochaną Panią Premier RP, że nie wpuści islamu do Polski.
My Polacy chcemy Wolną Ojczyznę i chcemy zapewnić wolność naszym rodzinom, nie chcemy się bać wychodzić na ulice naszych miast i miasteczek, do domów handlowych, na dworce w lecie celem wycieczek, do kościołów, tylko PiS może nam to zapewnić, chociaż nieraz mam wiele zastrzeżeń, ale wierzę, że to tylko pomyłki, PiS to ludzie, jeżeli ktoś nie pracuje nie ma pomyłek. Trochę zmartwił mnie Prezydent RP z MON, ale wierzę, że to też tylko "wypadek przy pracy", posłuchał kretów. Nie ma porównania z Bulem skaczącym po japońskich krzesłach i nauczaniem Obamy o wierności żon, gotowaniem bigosu. Obecny Prezydent RP ma klasę i szyk, elegancję, nie da się więcej wpuścić w maliny.
Że rozliczenia bolszewików pomału idą? Na wszystko potrzebne są dowody, Al Capone został skazany za przestępstwa podatkowe, reszta doszła póżniej.
I tu jest pole do czynów. A złodziei mamy nad wyraz najwięcej w Europie, tylko tak da się z nimi zrobić porządek. A dopiero póżniej reszta oskarżeń, jak oczyścimy skorumpowane sądy w Polsce, bolszewickie, komusze, czerwone.

W obecnym czasie tak samo nie ma kogo bronić? Polskiej Oligarchii ????? Złodziei ulokowanych w kamienicach - w osiedlacho pod kontrolą ubecką,,władców na kilkunastu etatach miast a mieszkających w powiatach w pałacach ???????????????????????????????????????????????????"Samorządowców" ich rodzin, co powykupywali gospodarstwa ?????????? i WSIo POdobne ??????????????????????????????? Dopóki nie będzie rozliczenia i odebrania złodziejskiego majątku narodowego,nie ma kogo bronić!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Myślicie,że bezrobotni,samozatrudnieni i zarabiający do 2000 pln netto POJDĄ BRONIĆ TAKIEJ OJCZYZNY ??????????????? A JEST ICH KILKANAŚCIE MILIONÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Drugiej Polski nie ma na świecie, więc aby żyć w Polsce, czyli u siebie, trzeba walczyć za taką Polskę jaka jest. W innym przypadku będą bezojczyźniani drifter.

Gdyby doszło do wojny Szympansów z Polakami - to jak sądzę, wygrali by ci pierwsi. Otóż małpy rozwiązują wewnętrzne konflikty o przywództwo w jakiś sposób z regułami - np. okładając się łapami, poza tym średnio inteligentnej małpie nie trzeba tłuc do łba, że powinna bronić swego miejsca na drzewie. -Co do Polaków ? Potrzebne są różne ideologie i systemy religijno filozoficzno patriotyczne żeby jednak ktoś coś chciał zrobić sam poza ględzeniem i wysyłaniem innych do boju.

Mam nadzieję, że TEZ będą bronić Polaków przed Ekspansją tzw.
"Powrotów Żydów do Polski" !!!!!!...by utworzyć POLIN.....

Polsce pilnie potrzeba powrotu PO-żydo-komuny z Polski do ich ojczyzny Rosji
z której przysłał ich ludobójca Stalin aby mordowali Polaków i rozwalali Państwo Polskie.
Co czynią do dzisiaj ich polskojęzyczni synowie i wnuki z PO-PSL-SLD-Kikuz-NOVO-swołczy.

Kto będzie bronił Polski, jeśli następne rządy zabiorą emerytowanym żołnierzom emerytury?

Do jorg=Baranie=Sluzyli Bolszewkika=To niech Bolszewki im placa.

Dlaczego panstwo nie podajecie nazwisk poszczegolnych sedziow wydajacych wyroki smierci na naszych bohaterow? rowniez nazwiska bezposrednich wykonawcow mordow. Kogo kryjecie? Dajecie namiastke oglupionemu Ludowi. Pan Prezydent ladnie mowi, ale jakos wyblakl ostatnio. Polacy przestali tak na pniu kupowac te jego oracje dla "ciemnego ludu"

SLUSZNIE !

Masz calkowita racje !!!

Sam sobie odpowiadasz? :D

Wieczna chwała BOHATEROM!
Na pohybel czerwonym zdrajcom!
Wreszcie mamy Prezydenta.

Coraz ciężej być patriotą, kiedy widzi się jak własna ojczyzna staje się coraz bardziej Judeopolonią.

Część i Chwała bohaterom! Rzeczpospolita upomniała się o swoich synów Panie prof. Szwagrzyk dziękujemy.

Patrioci Leza z ziemi=pomordowani=A Rzad dalej placi morderca=Targowicy=slodkie pensyjki i emetyturki=PZPR=PO=PSL=Nowoczesnym=Bolka=SLD=UB=SB=MO=SB=WSI=Ormowca i jeszce innym sermiega=Zdrajcy.

Szanowny Panie Mick-USA...,
Spokojnie, a tak dla przypomnienia czy Pan nie zauważył że obecnie zostały zabrane przywileje dla esbeków, co Pan chce od nowego rządu?, czyżby Pan utożsamiał się z "widelcem-Schetyną", "królikiem Europy", kodowska hołotą?

Panie Jacobs42= Nie umie pan czytac=dopiero na jesen zostana zabrane emeryturki Bandyta z SB=A co z reszta Bolszewikow ktorych wymienilem=Od nowgo rzadu wymagam sprawiedliwosci wszyscy powinni miec zabrane slodkie pensyjki i emeryturki=wyzej wymienieni=Niech pan mie nie utosamia mie z "Widelcem-Schetyna""Krolikiem Europu,kodowska holota i z innymi =Bolszewikami.

Dziękuję Panu za odpowiedź, aby zabrać słodkie pensyjki, potrzebna jest reforma sądownictwa, wtedy dopiero jak będziemy mieli uczciwych sędziów można się dobrać do d.. zdrajcom i sprzedawczykom. Obecnie maja do dyspozycji nie tylko najlepsze kancelarie prawne, ale również przekupnych sędziów. Bez reformy w sądownictwie nic nie zrobimy. Dodam że ustawa o sądownictwie jest obecnie procedowana.

Nasz Prezydent, to wrażliwy CZŁOWIEK.

I zawsze głęboko wierzy i jest przekonany o tym co robi.

oj bardzo oj bardzo zalezy jak i z kim lezy POjakiej stronie mam pytanie chyba juz 45 kiedy prezydent usunie z belwedera wsi a obsadzi HONOR OJCZYZNE kiedy odsunie doradcow z GW no i kiedy zaczne orderowac caly pejs ionat obywateli tamtego co odszkodowania im podpisal za co i dlaczego kto byl mordowany a kto byl mordercami.placze z tego powodu .wybieralem i po co i na co dla kogo. KTO WYNAIOL KUKIZA DO ROZWALENIA RZADU kim jest platnik zeby min Maciarewicza zniszczyc .pytam.

Wspólna lista pomordowanych odda ogrom zbrodni i bestialstwa komunistycznych barbarzyńców.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl