niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

Władze Wenezueli wprowadzają stan wyjątkowy

Dodano: 19.04.2017 [17:07]
Władze Wenezueli wprowadzają stan wyjątkowy - niezalezna.pl
foto: blmurch/ http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Aresztowania i tortury opozycjonistów. Protesty w Wenezueli budzą niepokój w regionie.

W związku z planowaną na środę wielką demonstracją opozycji, wenezuelska żandarmeria (Guardia Nacional Bolivariana) dzisiaj we wczesnych godzinach rannych ustawiła punkty kontrolne na trasach prowadzących do stolicy kraju Caracas. We wtorek wieczorem zamknięto kilkanaście ulic wewnątrz metropolii. Jak informuje portal El Universal, ma to ograniczyć mobilność mieszkańców, a tym samym uniemożliwić opozycji zorganizowanie większego protestu.

Demonstracje opozycji mają związek z planowaną przez prezydenta Nicolasa Maduro i jego zwolenników konsolidacją władzy prezydenckiej. Niestabilna sytuacja polityczna w Wenezueli wywołała zaniepokojenie w regionie. We wtorek prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos oświadczył, że rola wojska w tłumieniu protestów opozycji ,,daje poważne powody do obaw”.

W odpowiedzi, szef MSZ Wenezueli oskarżył państwa latynoamerykańskie o mieszanie się w wewnętrzne sprawy państwa. Oświadczenie ministra Delcy’ego Rodriqueza miało miejsce po opublikowaniu wspólnego apelu, w którym 11 państw Ameryki Łacińskiej - w tym Meksyk, Argentyna i Kolumbia- zalecają prezydentowi Wenezueli się do uszanowania prawa opozycji do organizowania pokojowej demonstracji.”

Według relacji mieszkańców, siły rządowe brutalnie tłumią protesty. Jak informuje BBC World, w zamieszkach w mieście Barquisimeto na północnym wschodzie kraju, zginęły dwie osoby, w tym dziecko. Południowoamerykańskie media donoszą o torturowaniu aresztowanych demonstrantów.

Tymczasem meksykański portal The Star poinformował, że sąd w Wenezueli nakazał przedłużenie aresztowania dwojga młodych opozycjonistów pod zarzutem planowanego obalenia prezydenta. Francisco Jose Sanchez and Francisco Alejandro Sanchez zostali zatrzymani w ubiegły czwartek przez wenezuelskie służby bezpieczeństwa. Młodzi ludzie twierdzą, że torturami zmuszono ich do ujawnienia tożsamości innych opozycjonistów.

Wenezuela boryka się z kryzysem od 2014 r. Z powodu spadku cen ropy, a w konsekwencji mniejszymi wpływami do budżetu, ucierpiała wenezuelska gospodarka. Dodatkowo braki w dostawach prądu i braki w produkcji żywności spowodowane suszą w 2016 r. doprowadziły do poważnych niepokojów społecznych.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Ta książka - wydana w styczniu tego roku - wyjaśnia sporo na temat obecnej sytuacji w Wenezueli: bezdroza.pl/ksiazki/upaly-mango-i-ropa-naftowa-wojciech-ganczarek,beupam.htm .

W Caracas ludność w parkach robi warzywne rabaty i zbiera warzywa, to samo jest w innych miastach, Skąd my to znamy?
Tak już tam jest od wielu lat, ale nie ma to jak socjalizm. Ciekawe kto tam sie nakradł po pachy?

w Venezueli jest 1660% inflacja, a cale państwo jest bankrutem jeszcze większym do czego doprowadził Jaruzelski z Kiszczakiem w PRL.

A może by te mazguly czy ziecie tego tow.Eugeniusza Szyhra zrobili Czerwone Brygady i ruszyli na pomoc temu debilowi kierowcy Maduro? Tak komuniści robili w czasie wojny domowej w Hiszpanii, jechali sobie z Polski trochę pomordować klechow i te siostry zakonne rozdziewiczać.
Nawet taki pijaczyna o nazwisku Hemingway dał sie ogłupić tym czerwonym zbrodniarzom, a jak im to USA ambasador w Watkanie Walters wygarnął to była to "obraza majestatu Lenina i Stalina".

Każdy rezym socjalistyczny tak sie kończy, u nich jest tak jak w PRL tych bandytow z WSW, MO, UB i ZOMO, a ludzie głodni na ulicach, a w sklepach nie ma nic do kupienia.
Kiedys ten zbrodniczy Indianin wysyłał na Cube tankowce z ropą za darmo, bo Castro nie miał czym zapłacić, a teraz w Venezueli jest większa nędza jak na Cubie, choć oczywiście nikt nie przebije tego zbrodniarza z Chin, który zagłodził na śmierć 60 mln ludzi.

Wenezuela.Tego czego im najbardziej zazdroszczę to cen paliwa.Benzyna kosztuje na nasze jakieś 2 grosze a za zatankowanie auta Dieslem daje się co łaska.

Boze ! jakiś ty głupi.

A za to ty jakiś mądry.Habilitację od razu powinni ci dać

hi hi ... to tankuj w Wenezueli; jak ci sie uda przezyc w tym raju na opak to powrocisz z pelnym bakiem ...

Odnośnie cen paliw za PRLu(późnego)rok 1987
Dolar kosztował 1000 zł a litr paliwa 75 no tylko że paliwo było na kartki czy tam talony i stało się nieraz całymi dniami w kolejce.A co dolarów to też niełatwo je było zdobyć

halo, halo Jacek ... wiem ze fajnie ci wtedy bylo ale ... PRL-u juz ni ma ... obudz sie ... i biegiem na wycieczke glodowo-turystyczna do Wenezueli

No niestety ale nie trafiłeś tak do końca.Do twoich wiadomości wtedy we wspomnianym roku 1987 to byłem cóż jeszcze chłopcem nawet się zbyt nie zastanawiałem nad tamtą rzeczywistością przyjmowałem że cóż tak jest i tyle.Co do benzyny to nie zapomnę jak staliśmy z tatą w długich kolejkach żeby zatankować trochę litrów a do dolarów to raczej zbytniego dojścia też nie mieliśmy.Inni cóż rówieśnicy mieli wtedy luksusy na tamte czasy- klocki lego, komputery typu atari ale to byli ci co mieli rodziców pracujących za granicą.

no to Jacek zaintonujmy ...

Kiedy byłem,
kiedy byłem małym chłopcem, hej,
wziął mnie ojciec,
wziął mnie ojciec i tak do mnie rzekł:
Drogi Jacku, drogi Jacku,
na CePeEenie paliwo drogie jest,
Zatem szybko do Wenezueli biegiem lec,
tam wacha tania jak barszcz jest
lecz zamordyzm straszny tez,
jak przezyjesz to z kanistrem pelnym wroc ...

Bój między liberalizmem a socjalizmem. Do tego USA mieszają jak mogą.

puk puk, to JA Chochlik Puk :)

to zadne mieszanie; to tylko tamtejsza wladza wprowadza aktywnie w zycie kolejne rozwiazania swego Wielkiego Brata czyli swietej na niby Rasij; zamordyzm to towar eksportowy Moskwy

Nigdy nie można dopuścić do władzy lewactwa.

w Szwajcari zmądrzeli gdy wszystkie systemy władzy zawodzą więc wybrali Demokracje Bezpośrednią !!! Idziesz kilka razy w roku na wybory i to wyborcy decydują o wszystkim nie politycy ! Ale u nas taki pomysł wyszydzono bo ogranicza machloje

Przecież niektórzy się „odPOlitycznili”╾„zmądrzeli” i „obalili wszystkie systemy władzy, które zawodzą”╾„WYBRALI DEMOKRACJĘ bezPOśrednią” POprzez PObranie POżyczki „we franku SZWAJCARSKIM”╾identycznie jak w Szwajcari✈cieszą się teraz swoim WYBOREM bezPOśrednim, jak SZWAJCARSKI sk***ysyn█Sorry, jeszcze sobie przypomniałem, kiedy OSTATNIO była w Polsce aPOlityczna demokracja bezPOśrednia╾czyli RERERENDUM╾w roku 2015╾frekwencja „bezPOśrednia” wyniosła 7 % wyborców nie polityków╾POzostałe 93 % „ZAGŁOSOWAŁO POśrednio” NOGAMI╾„bezPOśrednio” NIKT już nie pamięta, na jakie aPOlityczne pytania w tym „bezPOśrednim głosowaniu” odPOwiadali wyborcy nie politycy╾ale i tak NAJWAŻNIEJSZE BYŁO, ŻE „to wyborcy zadecydowali o wszystkim nie politycy!”

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl