Władze Wenezueli wprowadzają stan wyjątkowy

blmurch/ http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Małgorzata Krakowska

Kontakt z autorem

Aresztowania i tortury opozycjonistów. Protesty w Wenezueli budzą niepokój w regionie.

W związku z planowaną na środę wielką demonstracją opozycji, wenezuelska żandarmeria (Guardia Nacional Bolivariana) dzisiaj we wczesnych godzinach rannych ustawiła punkty kontrolne na trasach prowadzących do stolicy kraju Caracas. We wtorek wieczorem zamknięto kilkanaście ulic wewnątrz metropolii. Jak informuje portal El Universal, ma to ograniczyć mobilność mieszkańców, a tym samym uniemożliwić opozycji zorganizowanie większego protestu.

Demonstracje opozycji mają związek z planowaną przez prezydenta Nicolasa Maduro i jego zwolenników konsolidacją władzy prezydenckiej. Niestabilna sytuacja polityczna w Wenezueli wywołała zaniepokojenie w regionie. We wtorek prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos oświadczył, że rola wojska w tłumieniu protestów opozycji ,,daje poważne powody do obaw”.

W odpowiedzi, szef MSZ Wenezueli oskarżył państwa latynoamerykańskie o mieszanie się w wewnętrzne sprawy państwa. Oświadczenie ministra Delcy’ego Rodriqueza miało miejsce po opublikowaniu wspólnego apelu, w którym 11 państw Ameryki Łacińskiej - w tym Meksyk, Argentyna i Kolumbia- zalecają prezydentowi Wenezueli się do uszanowania prawa opozycji do organizowania pokojowej demonstracji.”

Według relacji mieszkańców, siły rządowe brutalnie tłumią protesty. Jak informuje BBC World, w zamieszkach w mieście Barquisimeto na północnym wschodzie kraju, zginęły dwie osoby, w tym dziecko. Południowoamerykańskie media donoszą o torturowaniu aresztowanych demonstrantów.

Tymczasem meksykański portal The Star poinformował, że sąd w Wenezueli nakazał przedłużenie aresztowania dwojga młodych opozycjonistów pod zarzutem planowanego obalenia prezydenta. Francisco Jose Sanchez and Francisco Alejandro Sanchez zostali zatrzymani w ubiegły czwartek przez wenezuelskie służby bezpieczeństwa. Młodzi ludzie twierdzą, że torturami zmuszono ich do ujawnienia tożsamości innych opozycjonistów.

Wenezuela boryka się z kryzysem od 2014 r. Z powodu spadku cen ropy, a w konsekwencji mniejszymi wpływami do budżetu, ucierpiała wenezuelska gospodarka. Dodatkowo braki w dostawach prądu i braki w produkcji żywności spowodowane suszą w 2016 r. doprowadziły do poważnych niepokojów społecznych.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Kodziarze nie mogą pogodzić się z sukcesem Marszu Niepodległości. Odlot Frasyniuka

Władysław Frasyniuk / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Partie „totalnej opozycji” i środowiska je wspierające postanowiły po raz kolejny pokazać, co sądzą o największym patriotycznym marszu w Europie - tego, który odbył się 11 listopada w Warszawie. Zorganizowali protest przeciwko „narastającej fali faszyzmu i rozrastającego się rasizmu, antysemityzmu i ksenofobii”. Jak daleko się jeszcze posuną w obrzydzaniu Marszu Niepodległości?

Demonstrację przygotowały organizacje Wroclawdlademokracji.pl, Ogólnopolski Strajk Kobiet, KOD Wrocław, Obywatele RP, Inicjatywa Demokratyczna oraz partie: Razem, Zieloni, Nowoczesna i SLD.

Wszystkich połączyła jedna idea.  „Nie ma naszej zgody na wydarzenia, które miały miejsce 11 listopada w Warszawie i we Wrocławiu” - podkreślili organizatorzy.

Organizatorzy tej inicjatywy włączyli się tym samym w antypolską kampanię, która rozpoczęła się w lewicowych mediach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Holenderska gazeta, która kolaborowała z Hitlerem, zarzuca Polakom... neonazizm 

Demonstranci zgromadzili się na placu przed Dworcem Głównym PKP. Mieli ze sobą transparenty z napisami „Polska bez faszyzmu” czy „Moją ojczyzną jest człowieczeństwo”. Skandowano m.in. „Faszyzm nie przejdzie”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest reakcja ambasady RP w USA ws. obrzydliwego, oczerniającego Polaków artykułu Grossa

W manifestacji uczestniczył m.in. Władysław Frasyniuk, który podzielił się ze zgromadzonymi swoimi obserwacjami. 

Według niego w Polsce trwa proces „jednoczenia się faszystów z oddziałami militarnymi”

To jest śmiertelne zagrożenie dla społeczeństwa (…) My, społeczeństwo musimy pokazać, że nie ma w Polsce zgody na faszyzm i na rasizm

- mówił.

Potem Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet tłumaczyła zgromadzonym, że faszyzm i nazizm nie są poglądami do dyskusji w debacie publicznej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Goebbelsowskie kłamstwa niemieckich mediów

Możemy rozmawiać o tym, czy jesteśmy prawicą, lewicą, konserwatystami, ale nie będziemy rozmawiać o tym, że faszyzm i nazizm to są poglądy, które mają prawo istnieć w debacie publicznej. To są zbrodnicze ideologie

- oznajmiła. 

Dodała, że Wrocław to miasto, które „ma być dla wszystkich”.

Nie chodzi o to byśmy się ze sobą zgadzali, ale o to, aby w momencie, kiedy się nie zgadzamy, nie dochodziło do przemocy

- mówiła Lempart.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ruszyła akcja demaskująca kłamstwa Grossa. Ujawniono też niechlubne fakty z jego młodości

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl