Władze Wenezueli wprowadzają stan wyjątkowy

blmurch/ http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Aresztowania i tortury opozycjonistów. Protesty w Wenezueli budzą niepokój w regionie.

W związku z planowaną na środę wielką demonstracją opozycji, wenezuelska żandarmeria (Guardia Nacional Bolivariana) dzisiaj we wczesnych godzinach rannych ustawiła punkty kontrolne na trasach prowadzących do stolicy kraju Caracas. We wtorek wieczorem zamknięto kilkanaście ulic wewnątrz metropolii. Jak informuje portal El Universal, ma to ograniczyć mobilność mieszkańców, a tym samym uniemożliwić opozycji zorganizowanie większego protestu.

Demonstracje opozycji mają związek z planowaną przez prezydenta Nicolasa Maduro i jego zwolenników konsolidacją władzy prezydenckiej. Niestabilna sytuacja polityczna w Wenezueli wywołała zaniepokojenie w regionie. We wtorek prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos oświadczył, że rola wojska w tłumieniu protestów opozycji ,,daje poważne powody do obaw”.

W odpowiedzi, szef MSZ Wenezueli oskarżył państwa latynoamerykańskie o mieszanie się w wewnętrzne sprawy państwa. Oświadczenie ministra Delcy’ego Rodriqueza miało miejsce po opublikowaniu wspólnego apelu, w którym 11 państw Ameryki Łacińskiej - w tym Meksyk, Argentyna i Kolumbia- zalecają prezydentowi Wenezueli się do uszanowania prawa opozycji do organizowania pokojowej demonstracji.”

Według relacji mieszkańców, siły rządowe brutalnie tłumią protesty. Jak informuje BBC World, w zamieszkach w mieście Barquisimeto na północnym wschodzie kraju, zginęły dwie osoby, w tym dziecko. Południowoamerykańskie media donoszą o torturowaniu aresztowanych demonstrantów.

Tymczasem meksykański portal The Star poinformował, że sąd w Wenezueli nakazał przedłużenie aresztowania dwojga młodych opozycjonistów pod zarzutem planowanego obalenia prezydenta. Francisco Jose Sanchez and Francisco Alejandro Sanchez zostali zatrzymani w ubiegły czwartek przez wenezuelskie służby bezpieczeństwa. Młodzi ludzie twierdzą, że torturami zmuszono ich do ujawnienia tożsamości innych opozycjonistów.

Wenezuela boryka się z kryzysem od 2014 r. Z powodu spadku cen ropy, a w konsekwencji mniejszymi wpływami do budżetu, ucierpiała wenezuelska gospodarka. Dodatkowo braki w dostawach prądu i braki w produkcji żywności spowodowane suszą w 2016 r. doprowadziły do poważnych niepokojów społecznych.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mocny głos biskupów przeciwko gender

/ fot. Etereuti/ pixabay.com

Hierarchowie z południowej Hiszpanii wyrazili swój zdecydowany sprzeciw po tym, jak rząd Andaluzji zatwierdził ustawę dotyczącą równouprawnienia osób LGBT oraz ich rodzin.

Biskupi podkreślają, że nowe rozporządzenie zagraża wolności myślenia, sumienia, edukacji i wolności religijnej. Dodają, że prawo powinno gwarantować sprawiedliwość, a nie narzucać określone idee moralne, zaś państwo, które postępuje w ten sposób, promuje totalitaryzm.

Jak informuje Radio Watykańskie, nowa ustawa narzuca konkretną i ideologiczną wizję człowieka, domaga się wyeliminowania pojęcia kobiety i mężczyzny, oddzielenia tożsamości od cielesności.

Biskupi zachęcają wszystkich – a w szczególności chrześcijan – do przyjęcia aktywnej postawy wobec zagrożeń, które stwarza rozpowszechnianie ideologii gender.

Źródło: radiovaticana.va, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl