niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

PZU podał wyniki finansowe

Dodano: 15.03.2017 [14:12]
PZU podał wyniki finansowe - niezalezna.pl
foto: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Grupa PZU osiągnęła rekordowy wzrost przypisu składki brutto, jednocześnie zwiększając zysk operacyjny rok do roku, a także poszerzyła udziały w rynku ubezpieczeń i umocniła pozycję w sektorze bankowym.

- Ubiegły rok był pełen wyzwań, ambitnych projektów i znaczących sukcesów. Jest w nas pasja start–upu i siła giganta kapitałowego. Dobre wyniki finansowe PZU za 2016 rok to efekt konsekwentnie realizowanej strategii. Zgodnie z jej założeniami skoncentrowaliśmy się na budowaniu pozycji w obszarze naszej podstawowej działalności ubezpieczeniowej. Wykorzystując poprawiającą się sytuację na rynku oraz efektywne struktury sprzedaliśmy ponad 700 tys. więcej ubezpieczeń komunikacyjnych niż w ubiegłym roku. W rezultacie nasz udział w rynku majątkowym wzrósł o 3,0 p.p. r/r, a składka przypisana brutto o 20,4% r/r, notując tym samym dynamikę nie widzianą w PZU od lat - mówi Michał Krupiński, prezes PZU.

PZU w 2016 roku zebrał 20 219 mln zł składki brutto, co oznacza wzrost składki przypisanej brutto o 10,1% r/r. Największa dynamika sprzedaży została zanotowana w ubezpieczaniach komunikacyjnych, które wzrosły o 34,4% r/r do 7 050 mln zł. 

 - O sile PZU świadczy także pozycja lidera w ubezpieczeniach na życie – mówi Paweł Surówka, prezes PZU Życie SA.

- Nie zamierzamy zwalniać tempa. Na rynku ubezpieczeń na życie jeszcze w tym roku zwiększymy naszą obecność wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Cały czas rozwijamy także ofertę w obszarze zdrowotnym, gdzie liczba klientów wzrosła o 300 tys. Nasze produkty dystrybuujemy przez 1800 placówek do już ponad 1,3 mln klientów – dodaje Paweł Surówka.


W 2016 roku skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej dla Grupy PZU wyniósł 3 034 mln zł wobec 2 940 mln zł w 2015 roku. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 1 947 mln zł,  a wskaźnik ROE 15,0%, wobec odpowiednio 2 343 mln zł i 18,0% w 2015 roku.

- W 2016 roku zanotowaliśmy wzrost składki przypisanej brutto Grupy o 1 860 mln zł r/r, zachowując przy tym restrykcyjną dyscypliną kosztową, która przełożyła się na redukcję kosztów stałych o blisko 80 mln zł. Osiągnięty zysk netto w wysokości 1 947 mln zł pozostawał pod wpływem wyższych odszkodowań w ubezpieczeniach rolnych z pierwszego półrocza oraz przeceny pakietu akcji Grupy Azoty, w pełni ujętej w wyniku finansowym. Warto jednocześnie zaznaczyć, że na porównywalność danych finansowych wpłynęło również wprowadzenie w lutym 2016 roku podatku od aktywów instytucji finansowych  – mówi Tomasz Kulik, CFO PZU.


8 grudnia 2016 roku PZU w konsorcjum z PFR podpisało z UniCredit S.p.A. umowę dotyczącą kupna 32,8% akcji Banku Pekao S.A., za łączną kwotę 10,6 mld złotych. Transakcja prawdopodobnie zostanie sfinalizowana w drugim kwartale 2017 roku.

 
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Prezes PZU powinien najpierw wypierniczyć wszystkich post PO-wskich wykształciuchów dyrektorów i kierowników, a następnie zmienić ten korporacyjny system dworsko chłopski na nowoczesny, w którym liczy się wiedza, doświadczenie, pomysły i innowacje a nie układ kumotersko poddańczy.

jak jest tak dobrze to dlaczego PZU wprowadza zwolnienia grupowe ?

Największa dynamika sprzedaży została zanotowana w ubezpieczaniach komunikacyjnych, które wzrosły o 34,4% r/r do 7 050 mln zł.
Nie dziwne że wzrosło jak ubezpieczenia na auta poszły nawet do 100% w górę

Moja skromna uwaga do wypowiedzi Pana Prezesa ZUS-u.
Gratulując wspaniałych wyników finansowych mam jedno pytanie. Dlaczego obok ubezpieczeń na życie nie prowadzicie ubezpieczeń medycznych czasowych dla obywateli polskich (Polonusów) mieszkających poza Polską którzy odwiedzają Ojczyznę. Posiadacie takie ubezpieczenie dla cudzoziemców odwiedzających Polskę a Polakom z podwójnym obywatelstwem proponujecie zrzeczenie się obywatelstwa polskiego co umożliwi nabycie ubezpieczenia medycznego dla cudzoziemca. Nie wiem z czego wynika ta praktyka niechęci do odwiedzających Polskę rodaków.
Przypomnę, ze po sprzedaży Niemcom starego ubezpieczyciela polskiego WARTY nie mamy też możliwości zakupu ubezpieczenia na pobyt w Polsce w polskich placówkach WARTY gdyż Niemcy podobnie jak PZU wyłączyli Polaków z możliwości kupna takiego czasowego ubezpieczenia na okres pobytu w Polsce. Bardzo bym chciał aby mój rząd na który głosowałem też zainteresował się tą kwestią.

Twoja propozycja jest błędna.pracujesz i mieszkasz za granica,korzystaj z tamtego ubezpieczenia.Anglik wyjezdzajac do Turcji ubezpiecza sie w Wielkiej Brytanii a nie w Turcji.Twoja wersja to mielibysmy zalew chorych dla jednej operacji w cenie 70 złotych.Ale małe dzieci maja taka opieke.

Szanowny ale złośliwy "ion"...kanadyjskie ubezpieczenie medyczne (OHIP) obowiązuje jedynie na obszarze Kanady a nie na zewnątrz.
Co w tym złego że odwiedzamy Ojczyznę?.
Chyba jest Pan z opcji politycznej której to przeszkadza tak jak Niemcom.
Dokąd WARTA ubezpieczała nas to 5-cio krotnie kupowałem u nich ubezpieczenie i nigdy z niego nie skorzystałem. My nie przyjeżdżamy do Polski aby tam się leczyć bo leczenie mam bezpłatne w Kanadzie ale aby mieć poczucie bezpieczeństwa że jeśli ulegnę wypadkowi czy zachoruję to mam zapewnioną pomoc i nie muszę nosić w kieszeni 10 tyś dolarów na pomoc w placówce prywatnej.

Szanowny emigrancie, wytykając innym złośliwość niestety nie czytasz ze zrozumieniem. Chodzi o to abyś wykupił sobie ubezpieczenie na wyjazd turystyczny w kraju swojej rezydencji (KANADA) i w razie konieczności skorzystał z niego będąc w gościach w Polsce. Nikt Ci nie zabrania odwiedzać Ojczyzny. Spytasz skąd taka niesprawiedliwość, że obcokrajowiec może wykupić sobie ubezpieczenie kosztów leczenia w PL a Ty nie ? Ponieważ "Polonusy" wykorzystywały to ubezpieczenie do leczenia w Polsce, często ich pobyty były długoterminowe co wiązało się z zwiększonym ryzykiem skorzystania z ubezpieczenia. Oczywiście nie generalizujemy i wszystkich nie wrzucamy do jednego worka ale niestety nieuczciwości części klientów wpływa na całą resztę. Stąd rozwiązanie : wykupienie ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny w Kanadzie. Pozdrawiam.

Szanowny "kruku"...nie czytasz też z uwagą moich racji.
Powtarzam, nie chce nosić w kieszeni pieniądze na pokrycie kosztów wypadku czy niezbędnego zabiegu jako turysta w Polsce. Dlatego nie chcąc nic za darmo od Państwa, chce zapłacić za komfort poruszania się po Polsce wykupując na miejscu w Polsce stosowne ubezpieczenie medyczne przewidziane nota bene dla cudzoziemców.!! W czym zatem rzecz do licha?
Mogę wykupić jakieś amerykańskie ubezpieczenie na pobyt w Polsce ale to nie zwalnia mnie z obowiązku opłaceniem kosztów medycznej pomocy w Polsce z własnych posiadanych, posiadanych przy sobie środków. Dopiero po zebraniu dokumentacji i jej przetłumaczeniu mogę ubiegać się zwrotu poniesionych kosztów i to częściowych z uwagi na odmienne standardy medyczne. Posiadając ubezpieczenie krajowego ubezpieczyciela nie muszę się martwić o gotówkę w kieszeni bo po podaniu numeru polisy ubezpieczeniowej krajowego ubezpieczyciela, kompensacja kosztów pomocy medycznej odbywa się ponad moją głową bez konieczności wykładania gotówki z własnej kieszeni. Na tym polega różnica pomiędzy ubezpieczeniem krajowym a zagranicznym.
Mówiąc dosadnie aby Pan to zrozumiał...chodzi o stopień "upierdliwości" w pokryciu kosztów jakiegoś medycznego incydentu, stopniu niebezpieczeństwa wynikającego z posiadania większej gotówki na ten cel przy sobie czy też kłopotów z częściowym zazwyczaj odzyskaniem kosztów od ubezpieczyciela zagranicznego. Koniec w tym temacie...nie chcecie wczuć się w nasz problem, nie chcecie abyśmy odwiedzali Ojczyznę to ja i inni będziemy was mieli w nosie gdy wy będziecie potrzebowali naszego moralnego wsparcia.

Doskonale Pana rozumiem, widzę również jeden aspekt sprawy, który raczył Pan przemilczeć. Mianowicie koszt ubezpieczenia jest na pewno nieporównywalnie większy tzn. drożej jest kupić w Kandzie ubezpieczenie turystyczne niż w Polsce dla obcokrajowca. Dziwi mnie również konstrukcja produktu ubezpieczeniowego o której Pan raczył wspomnieć, o tej "upierdliwości", tzn. rachunki a potem zwrot. Kupując takie ubezpieczenie w Polsce na wyjazd za granicą realizacja w przypadku skorzystania odbywa się bez kosztowo, tzn. jeśli Polak w Kanadzie złamie rękę i będzie miał zabieg, nasz ubezpieczyciel kontaktuje się z tą placówką medyczną i wysyła promesę opłacenia świadczenia. Następnie Kanadyjczycy wysyłają fakturę do Polski która jest opłacana. Klient nie musi nic płacić. Czy w USA i Kanadzie ubezpieczenia są na gorszym poziomie niż w Polsce? Śmiem twierdzić, że nie i działają podobnie i pokrywają wszystkie świadczenia jak u nas związane z nagłym zachorowaniem lub wypadkiem. Proszę konkretnie wypytać tamtejszych ubezpieczycieli. Pozdrawiam.

Panie "kruk" dzięki za wpis ale...pomija Pan uporczywie fakt, że jest taki gotowy produkt którym dysponuje PZU i oddziały niemieckiej WARTY w Polsce a jest to ubezpieczenie medyczne dla cudzoziemca..... ciapatego, łaciatego itp. ułatwiające mu odwiedzanie Polski. Ale "dziwnym trafem" my Polacy jesteśmy traktowani jak obywatele drugiej kategorii i nie możemy z tego skorzystać bez konieczności zrzekania się na starość obywatelstwa polskiego. Komu to potrzebne pytam ...Polakom mieszkającym w Polsce czy pro niemieckiej elicie lewactwa polskiego?.
Nie może skorzystać bo taki standard narzuciły Niemcy po przejęciu Warty a PZU jedynie to małpuje. Odnoszę wrażenie, że nic w tym względzie nie dzieje się bez przyczyny. Przykro mi ale muszę przypomnieć wypowiedź pod adresem Polonii pana Prezydenta Dudy (na którego nota bene głosowałem) z czerwca 2015 w której nazwał nas zdrajcami narodu dla których nie ma miejsca w Polsce. Wypowiedź ta szybko została uznana za prowokację opozycji i zdjęta z prasy krajowej ale nigdy nie została zdementowana przez Prezydenta. Jak widzę dzisiaj ta wypowiedź stała się skuteczną wskazówką dla krajowych ubezpieczycieli.

Ależ piękna propaganda.
Szkoda, że pan prezes nie powiedział, że mają zamiary wywalić z pracy ponad 1000 osób.
Witaj dobra zmiano :-) tylko dla kogo dobra?

No popatrz. A jak platfusy kilka tysięcy osób wywaliły od 2010 roku to było dobrze. Teraz PiS przeszkadza. Chyba ciulu złoty zapomniałeś jak Klesyk ludzi wywalał. Ile razy były zwolnienia grupowe to sobie możesz sprawdzić sam. A styl wywalania wyglądał następująco: propozycja do młodej matki z dzieckiem 2-letnim mieszkającej na południu Polski - zgadza się pani przenieść do Szczecina na obsługę klienta? Nie, oh szkoda, to zwolnienie.
W d..e byłeś synek i g..no widziałeś. 10 lat przesiedziałem w tej firmie i sam się zwolniłem, bo takiego prezesa jak Klesyka to nie było nawet za SLD, a przypominam że tamci panowie mają zarzuty już dawno postawione, tylko sprawy ciągną się lata.

Co wy wychwalacie??? "a składka przypisana brutto o 20,4% r/r" przecież te pieniądze znikneły z kieszeni wszystkich Polaków ( przynajmniej tych co płacą ubezpiecznie OC) moje stawki dziwnym trafem wzrosły o 30 % w stosunku do 2015. Prosze wskazać branżę w której w ciągu roku zysk wzrasta o 20%....? Ja osobiście czuję się obrabowany przez PZU i tyle

Zawsze mogłoby być lepiej :) Czy ZUS też osiągnął zysk w tym roku?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl