niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

Średnia długość życia będzie rosnąć

Dodano: 22.02.2017 [10:12]
Średnia długość życia będzie rosnąć - niezalezna.pl
foto: pixabay.com
W krajach rozwiniętych oczekiwana średnia długość życia do 2030 r. będzie rosła, a u kobiet z Korei Południowej, Francji czy Japonii może wynieść ok. 90 lat - wynika z badania opublikowanego w środę w prestiżowym brytyjskim tygodniku medycznym "The Lancet".

„Jeszcze do niedawna wielu naukowców sądziło, że oczekiwana średnia długość życia nigdy nie przekroczy bariery 90 lat" - przypomina główny autor badania, prof. Majid Ezzati z Imperial College w Londynie.

Po dokonaniu analizy ok. 35 państw badacze ocenili, że największe szanse na osiągnięcie tego poziomu mają kobiety z Korei Południowej. Oczekiwana średnia długość życia obywatelki tego kraju urodzonej w 2030 roku może wynieść 90,8 roku, Francuzki - 88,6 roku, a Japonki - 88,4.

Naukowcy doszli do wniosku, że tendencja będzie podobna u mężczyzn, a różnica między płciami będzie się zmniejszać. Mężczyźni z Korei Południowej w 2030 roku powinni osiągnąć oczekiwaną średnią długość życia na poziomie 84,1 roku, a Australijczycy i Szwajcarzy - 84 lat.

Według najnowszych statystyk opublikowanych w zeszłym roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że w 2015 roku trzema państwami o najlepszym w tej dziedzinie wyniku były: u kobiet Japonia (86,8), Singapur (86,1) i Hiszpania (85,5), a u mężczyzn Szwajcaria (81,3), Islandia (81,2) oraz Australia (80,9).

Największy postęp do 2030 roku ma odnotować Korea Południowa. Z badania wynika jednocześnie, że sytuacja nie zmieni się znacząco w Stanach Zjednoczonych, gdzie oczekiwana średnia długość życia już jest znacznie niższa niż w większości państw rozwiniętych. Zdaniem naukowców przyczyną tego są obecne w tym kraju znaczne nierówności, brak powszechnej opieki zdrowotnej, wysoka śmiertelność kobiet przy porodach i noworodków, zabójstwa oraz szczególnie duża liczba przypadków otyłości.

Z kolei w Korei Południowej zwiększa się dostęp do opieki medycznej oraz popularyzuje zdrowe odżywianie wśród dzieci i młodzieży. W kraju tym jest również mniej osób z nadwagą, a liczba kobiet palących papierosy w ciąży jest niższa niż w większości innych państw - twierdzą autorzy badania.

Jeśli chodzi natomiast o różnicę w tej dziedzinie między kobietami a mężczyznami - która w 2010 roku wahała się od 3,9 roku w Nowej Zelandii do 8,5 roku w Polsce - do 2030 r. powinna ona zmniejszyć się we wszystkich państwach poza Meksykiem, Chile, Francją i Grecją. Zdaniem Ezzatiego wynika to z faktu, że tryby życia mężczyzn i kobiet są do siebie coraz bardziej podobne.

Profesor przewiduje również, że w przyszłości ludzkość osiągnie oczekiwaną średnią długość życia na poziomie co najmniej 110 lub 120 lat. Podkreślił, że postęp oczekiwany w Korei Południowej w dużej mierze wynika z inwestycji w powszechną opiekę zdrowotną. "To dokładnie przeciwieństwo tego, co robimy na Zachodzie, gdzie jest wiele oszczędności i nierówności" - zauważył.
Autor: Źródło: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jakieś bzdury. W USA średnia długość życia spada od kilku lat. Zanieczyszczenia i chemia w jedzeniu robią swoje.

Zanieczyszczenie i chemia isttnieje od dziesiecioleci, wiec czemu spade od kilku lat?

Srajdu bajdu i trzeba będzie podnieść wiek emerytalny . Bo czemu mają służyć te wypociny ?

W artykulre nie mowi sie o zwiekszaniu sie czasu zycia mieszkancow Polski, ale Japonii czy Koreii. To sa panstwa wysoko roziwniete.

Jezeli ktos ma zamiar dlugo zyc, to proponuje zadac sobie pytanie, po co? A nastepnie - jezeli juz ustala na co zamierzaja wykorzstac kolejnych 30-40 lat po przejsciu na emeryture, aby starannie zaplanowaly systematyczne cwiczenia fizyczne, odbudowujace sile miesni (wszak miesnie nie znaja wieku!) oraz kordynacje w obszarze ukladu nerwowego (bo starzejacy sie ludzie maja glownie problemy z kordynacja ruchowa) oraz plan zywieniowy (w ktorym bialko i zapotrzebowanie na witaminy oraz kalorie bedzie odpowiednio uwzglednione).

Zachecam tez Gazete Polska do podjecia systematycznej edukacji w zakresie kultury fizycznej i zywienia, poczuynajac od przedszkola. Zamiast jalowego mielenia o polityce, raportowaniu o niewatpliwie waznych cwiczeniach na poligonach wojskowych, uspokajajacych danych statystycznych o cotygodniowej obecnosci na katolickich nabozenstwach czy zwalczaniu wszelkiej opozycji, lepiej zaczac edukowac Polakow na ten kluczowy temat. Jak madrze zyc?!

czyli:
BEDZIEMY ZYC AZ DO SAMEJ SMIERCI!!!
a tak poza nawiasem to czy w Wlk. Brytanni podniesc maja wiek emerytalny???

Zamiast "strzępić jęzory po próżnicy" na temat co zdarzy się w Polsce, zajrzyjcie dyskutanci tutaj: http://demografia.stat.gov.pl/...

A w Polsce, na Ukrainie, w Rosji niecałe 60. Wypadki, ciążka harówka w manufakturach i alkoholizm robią swoje.

Masz bardzo nieaktualne informacje. Polska life expectancy może nie jest rekordowa, ale jednak dużo wyższa od tej, którą podajesz. Nawet w Rosji, tamtejsi mężczyźni zaczęli ostatnio żyć trochę dłużej niż tylko do sześćdziesiątki (acz nadal ich life expectancy jest kompromitująco niska).

Prestiżowy, tylko dlaczego nie kultowy, tak byłoby bardziej cool, brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet", to typowa gadzinówka dla pożytecznych idiotów. Zapewne jest to wstęp dla planowanej na szeroką skalę konieczności przyspieszenia polityki eutanazji na zachodzie Europy. W Polsce też wzrasta średnia długość życia, a wszystko za sprawą pracy siedem dni w tygodniu za czapkę gruszek. Ten profesor Ezzati zapewne pobierał nauki u profesora wszystkich postępowych profesorów Miczurina.

Patrzę na nekrologi, a tam 40 lat, 26 lat, 50, 60, 70. Nie często sie zdarza, kiedy jest nekrolog 87,czy 90 lat, praktycznie takich nie ma. To jak to tłumaczyć?. Ci co mają 87 i 90 lat jeszcze żyją?.Pewnie we Francji maja lepsze życie, bo i klimat łagodniejszy.Tam emeryt na wczasy jezdzi. U nas nacharował się w komunizmie i po nim, a na chleb nie ma. Ciągle musi uważać, żeby jednej bułki za dużo nie kupić.Za to ZUS-y pałace i drapacze chmur sobie postawili, teraz to utrzymuj.

To nie jesr reprezentatywna probka, bo ilosc nekrologow w gazetach zalezy od popularnosci danej osoby - czym smierc bardziej tragiczna i w mlodym wieku tym nekrologow bedzie wiecej.

Całkowicie z Panem zgadzam i mam te same wnioski z obserwacji zarówno z nekrologów jak i z cmentarza.

Dysonans poznawczy doznaje się zaglądając na pierwszy lepszy cmentarz. Tam wiele osób w wieku 50+, 60+ nie doczekawszy emerytury odeszły z tego świata.
Wmawianie wyższego wieku dożycia służy wyłącznie do celów obliczania wysokości emerytury w ZUS, jako teoretycznych lat tzw. dożycia.
Podwyższając ewentualny wiek dożycia obniża się emerytury.
To taka gra.
Kto dał się nabrać niech sięgnie do wzoru z ustawy i zobaczy sam na własne oczy jak jesteśmy okradani z owoców pracy.

Zgadza się, poza tym ani słowa o długości życia Polaków. Co, to ma być informacja dla nas czy aby zdenerwować.

A ja obserwuje skracanie się życia średni wiek do którego dożywają mężczyźni to 64-70 lat, kobiety trochę dłużej, nie wiem z czego to wynika??

A obserwujesz to na jak duzej probce losowej ? Bo jesli na 2-3 przypadkach to nie jest to fakt naukowy i szkoda sobie strzepic jezyk. Daty narodzin i smierci sa scisle dokumentowane w wiekszosci krajow swiata, wiec nie ma potrzeby wyciagac wnioski patrzac na rodzine czy sasiadow, wystarczy spojrzec do np. systemu PESEL i wyliczyc srednia zycia.

Na cmentarzu masz pełną dokumentację. Wystarczy próba ze 100 losowych nagrobków. Wyjdzie ci, że średnia życia to mniej niż 60 lat.

nie. To nie ma nic wspolnego z losowa probka losowa. Po pierwsze przy poopulacji rzedu kilkudziesieciu milionow probka musi wynosic conajmniej 1000-2000 zeby uzyskac sensowny przedzial ufnosci. Po drugie probka z jedngo cmentarza nie moze byc uogolniana na cala populacje. Takze wez probke 2000 nagrobkow z losowo wybranych cmenatarzy w Polsce i wtedy mozemy pogadac.

Dlaczego z jednego cmentarza nie może?Ja wziąłęm próbkę 2800 par liczb (data urodzenia - data zgonu) z jednego cmentarza - podobno największego cywilnego w Europie. Po prostu asystowałem przy pisaniu pracy dyplomowej i do moich zadań należało stworzenie takiego arkusza kalkulacyjnego, który by pewne dane wyliczał.przy okazji (bo nie było to stricte tematem pracy) wyszło, że długość życia minimalnie rosła do roku 2002 a później zaczęła spadać.
Oprogramowanie arkusza uwzględniało średnią wartość długości życia jako funkcję daty śmierci. Oprogramowanie uwzlędniało też kompensację zmniejszania się początkowej liczebnosci populacji z wiekiem. Długość życia w funkcji daty narodzin tez nie odbiegała od spodziewanych wielkości.
Jedyne, co rosło, to długość życia na emeryturze (podobno) to mi prywatnie podpowiedział fachowiec z GUSu.
Tak więc ten cały bezczelny bajer o "konieczności dłuższej pracy" stanowił tylko złodziejską próbę nie wypłacania emerytur przez nawet dwa lata (mężczyznom) i do 7 lat (kobietom).

srednia dlugosc zycia nie moze rosnac, natomiast sredni czas zycia moze sie zwiekszyc. Pytanie zasadnicze brzmi: po co?

Jaki sens ma wegetacja 100-letniego czlowieka-roslinki, ktory lezy w lozku, nie slyszy, nie widzi, nie odroznia dnia od nocy i poniedzialku od wtorku?

Jezeli faktycznie grozi nam dluzsze zycie, to musimy zadbac o to, abg bylo ono tworcze, aktywne i sprawne fizycznie. Jest to mozliwe, ale musi byc odpowiednio zorganizowane.

Musi być przede wszystkim zdrowie. Bez tego nie dojedziesz nawet do 20- tki. Nie mów tylko, że trzeba zdrowo żyć. Bo umieraja ludzie młodzi, którzy twórczo i aktywnie żyją.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl