niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

Dziesięć cech dojrzałej osobowości

Dodano: 21.02.2017 [23:32]
Dziesięć cech dojrzałej osobowości  - niezalezna.pl
foto: Unsplash
Nasza psychika to rzeczywistość dynamiczna. Można uznać, że całe nasze życie jest procesem stawania się. Zazwyczaj rozwijamy się, często przez pokonywanie kolejnych kryzysów. Gdzieś na horyzoncie jawi się nam silna psychika i dojrzała osobowość.

Mieć mocną psychikę i dojrzałą osobowość to bardzo częste pragnienie. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jakie płyną z tego korzyści we wszystkich dziedzinach, zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym. Rzadko kto może stwierdzić, że jest już na tyle dojrzały i mocny psychicznie, że osiągnął swój cel. Warto wiedzieć, jakie cechy ma dojrzała i silna osobowość.

1. Akceptacja samego siebie
To postawa kluczowa, wiąże się ze znajomością samego siebie i wiedzą, co jest moją stałą cechą charakteru, a co mogę zmienić. Zgoda na samego siebie, lubienie siebie wcale nie wyklucza pracy wewnętrznej nad doskonaleniem siebie, co więcej – jest tej pracy podstawą.

2. Odpowiedzialność i samodyscyplina
Warto mieć zerową tolerancję dla własnych wymówek. Postawa pełnej odpowiedzialności to główny wyróżnik ludzi dojrzałych. Osoby odnoszące sukcesy są zdyscyplinowane i nieustannie pracują nad samodyscypliną. 

3. Znajomość własnych emocji, myśli i panowanie nad nimi
Ta umiejętność wymaga stałej refleksji nad tym, co myślimy i co przeżywamy. Zazwyczaj nasze poznanie i myśli wpływają na nasz nastrój. Negatywne myśli rodzą negatywne emocje. Praca z myślami i emocjami polega na świadomości naszych głównych myśli i dominujących nastrojów – jest to życie chwilą obecną. Nie zawsze mamy wpływ na to, jakie myśli rodzą się w naszym umyśle. Kiedy już jednak powstaną, możemy pójść za nimi lub nie, możemy je żywić naszą uwagą lub nie, możemy je przeformułować i nadawać im nowy sens. Życie w większej uwadze szybko pozwala uchwycić negatywne nawyki myślowe i emocjonalne. Przy pracy z myślami zawsze warto mieć do nich dystans i wiedzieć, że to nasze projekcje, a nie rzeczywistość. Ponad 80 proc. naszych obaw zazwyczaj się nie sprawdza.

4. Znajomość emocji innych osób i umiejętność radzenia sobie z emocjami innych
Empatia to podstawowa umiejętność do budowania i rozwijania wszystkich relacji międzyludzkich. Wrażliwość na otoczenie, w którym żyję, świadomość uczuć i reakcji najbliższych w rodzinie i współpracowników w pracy to bardzo ważny element dojrzałej osobowości. 

5. Pewność siebie 
Pewność siebie daje wiarę w to, że można osiągnąć zamierzony cel, pozwala lepiej rozwijać relacje, osiągnąć szczęście w życiu rodzinnym i sukces w pracy.

6. Umiejętność motywowania samego siebie i bliskich do osiągania zamierzonych celów
Bez wyznaczenia celu i bez skutecznej jego realizacji najczęściej kręcimy się w kółko i marnujemy wiele czasu sobie i innym.

7. Wytrwałość i cierpliwość
Są to pozytywne, podstawowe cechy każdego działania. Jak każde inne cechy wytrwałość i cierpliwość można wypracowywać na różne sposoby. Bardzo pomocny jest stały monitoring wszystkich naszych postanowień, zamierzeń i wysiłków. Istotną rolę może też odegrać kształtowanie swoich nawyków, rozwijanie tych pozytywnych, a eliminowanie negatywnych.

8. Realny optymizm
To kolejna cecha nie tylko zapewniająca najlepsze warunki rozwoju, ale wpływająca na lepszą jakość bardziej zdrowego życia. Optymiści mają zdecydowanie lepszy stan układu sercowo-naczyniowego niż pesymiści.

9. Świadome zarządzanie swoimi relacjami
Relacje to bardzo ważny element naszego rozwoju – by były właściwe, trzeba zawsze w nie inwestować. Nie możemy posiadać nieograniczonej liczby relacji, niektóre są warte inwestowania, a inne nie.

10. Elastyczność i otwartość na zmiany
Elastyczność, czyli umiejętność dostosowywania się do zmiennych warunków, zawsze bardzo pomaga w realizacji celów. Osoby otwarte na zmiany rozumieją potrzebę ciągłego wzrostu, zawsze są otwarte na konstruktywną krytykę i wyciągają z niej właściwe wnioski.
 
Autor: Źródło:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Temat jest NAZBYT Poważny, by wdawać się w polemikę lub wyrażać swoją opinię, gdyż taka postawa może wywołać Kłótnię a Nie o To "chodzi" ! A o Co ? A o To, by Podzielić się swoimi Przemyśleniami, Zachęcając Tym Samym Czytelników do Refleksji Nad Swoim życiem ! Może pomóc w Tym zapoznanie się z pojęciem "Dezintegracji Pozytywnej". Mnie Najbardziej pomogło oglądanie filmów o zwierzętach, w szczególności stadnych ! Zauważyłem Duże Podobieństwo do ludzkich zachowań a właściwie na Odwrót ! Główny Problem, to Przetrwanie i Tenże To Problem jest Przyczyną Prawie Wszystkich Konfliktów Wewnętrznych i Zewnętrznych KAŻDEGO Człowieka ! Zadanie To Przypisane Jest Ludzkiej Duszy. Jestestwo Człowiecze Stanowią Trzy Istoty : Dusza, Duch i Ta Trzecia, Która ma Świadomość Ich Towarzyszenia w Codziennym życiu ! Tak Więc Celem Ludzkiego życia jest Uwolnienie Duszy od Lęku o Przetrwanie, Co osiągnąć można poprzez Wychowanie Sprowadzające się do UDUCHOWIENIA Własnej Duszy !!! Bardzo Pomocne W Tym Długim Procesie jest Dociekanie Przyczyn Człowieczego Zachowania jak i Też Reakcji na Otoczenie ! Stawianie sobie Pytań : Z Jakiego Powodu i Dla Jakiego Celu zamierzam Coś uczynić lub o Coś Zapytać ! SAMOŚWIADOMOŚĆ osiąga się poprzez Refleksję a Refleksja jest Drogą do Osiągania Wolności Wewnętrznej a Wtedy o Człowieczym zachowaniu zaczyna Decydować Duch, Uosobienie Miłości i Mądrości !
Niestety Od Dawna Wszyscy Rządzący Tym światem Robią Wszystko, by ZNIEWOLIĆ Człowieka i Skonfliktować Go Wewnętrznie i Zewnętrznie !

Polemizowałbym z niektórymi punktami. Pewność siebie i akceptacja samego siebie - niby fajnie, ale czy czasem człowiek nie powinien nieustannie mieć się na baczności przed podszeptami świata, szatana i własnego ciała? Elastyczność i otwartość na zmiany? No proszę was.....może jeszcze łykanie nowych trendów i dziwactw.....Poza tym o jakiej realizacji celów autor pisze? Dla mnie dojrzałość to przede wszystkim CZUJNOŚĆ (czuwanie)

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl