Boże Narodzenie 2016 w Aleppo

Wiadomość o zdobyciu wschodniej części Aleppo przez syryjskie siły rządowe wywołała falę oskarżeń o masowe zbrodnie „reżimu”. Z punktu widzenia syryjskich chrześcijan sprawy wyglądają jednak nieco inaczej.

Po raz pierwszy od pięciu lat mogli oni swobodnie świętować Boże Narodzenie. Choć i tak dawno uciekli z dzielnic okupowanych przez „umiarkowanych” rebeliantów, dopiero w tym roku dzięki wypędzeniu owej „umiarkowanej” opozycji nie musieli się obawiać, że spadną na nich kolejne pociski rebeliantów wymierzone w obiekty cywilne. W internecie krąży filmik, pokazujący radujące się tłumy Syryjczyków śpiewających i tańczących 20 grudnia wokół wielkiej choinki bożonarodzeniowej po uwolnieniu miasta. Francuska dziennikarka Charlotte d’Ornellas to jedna z nielicznych, którzy piszą prosto z Aleppo, m.in. dla katolickiego dziennika „Présent”, którego sam jestem korespondentem. Potwierdza ona to, co mówią nam tamtejsi chrześcijanie i nie tylko oni. „Umiarkowana” opozycja wspierana przez Zachód to dżihadyści. Z dwojga złego większość mieszkańców Aleppo woli Asada.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Demokracja plus

Obecny Sejm zbiera więcej ocen pozytywnych niż w poprzednich kadencjach. Choć nie jest tak, że większość Polaków jest z jego pracy zadowolonych, to jednak ich przybywa. Po ponad 2,5 roku pracy Sejmu jest ich 28 proc.

A poprzednie kadencje notowały zwykle poniżej 20 proc. Choć i ten parlament również szurał po dnie – opinie zszargał mu ciamajdan opozycji, wtedy notowania spadły gwałtownie. Potem z miesiąca na miesiąc było lepiej i dziś zbiera najwięcej ocen pozytywnych od lat. Wzrost zadowolenia świadczy o tym, że wyborcy doceniają to, że większość parlamentarna realizuje obietnice wyborcze i przeprowadza kolejne projekty ustaw. A także że Polacy puszczają mimo uszu wrzaski i awantury wszczynane w Sejmie przez postkomunę. Ignorowanie przez Polaków propagandy opozycji widać też w badaniach pokazujących wzrost odsetka zadowolonych z działania demokracji – dziś jest ich 48 proc., a niezadowolonych zaś 43 proc. W ciągu roku zadowolonych przybyło 8 proc., krytyków ubyło o 9 proc. Do tego w Polsce jest dziś notowany najmniejszy od ćwierćwiecza poziom alienacji politycznej. PiS to sprawił – demokracja od lat nie miała się tak dobrze jak dziś.
 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl