Gmina Ostrowice do likwidacji. Przez długi

ostrowice.pl

Zawieszony w obowiązkach wójt Ostrowic (woj. zachodniopomorskie) oraz skarbniczka gminy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Mieli narazić samorząd na potężne straty, sięgające milionów złotych. 

- Zarzuty dotyczą okresu od 2008 do 2015 r. - powiedział Radiu Szczecin rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski. - Zatrzymani doprowadzili przez różnego rodzaju działania, m.in. zawieranie umów o pożyczki oraz sprzedaż mienia komunalnego stanowiącego własność gminy do sytuacji, w której gmina Ostrowice nie była już w stanie zapłacić wymaganych zobowiązań. 

Według śledczych, straty, jakie mogły ponieść Ostrowice wyniosły pod 34 mln zł, czyli tyle, ile mniej więcej wynosi dług gminy. 28 mln zł to zobowiązania wobec... parabanków. Wójt tłumaczył mediom, że zaciągał pożyczki na inwestycje, a nie miał szans pozyskać pieniędzy z innych źródeł. 

Zatrzymani nie przyznali się do winy i wyszli na wolność za kaucją. Grozi im do 10 lat więzienia.

Czytaj też: Gmina Ostrowice może zniknąć. Pierwszy taki przypadek w Polsce

Premier Beata Szydło wprowadziła do Ostrowic zarząd komisaryczny.
Źródło: Radio Szczecin

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Sprostali nadludzkiej próbie charakteru”. List prezydenta z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

/ prezydent.pl

"Markowa - wieś rodzinna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, a zarazem miejsce wspólne ich kaźni oraz ukrywanych przez nich ośmiorga Żydów, to miejsce o wyjątkowej symbolice i znaczeniu dla historii najnowszej naszej ojczyzny" – napisał w liście z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, prezydent Andrzej Duda.

List prezydenta odczytała w Markowej szefowa jego kancelarii, Halina Szymańska. W tej podkarpackiej wsi odbywają się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Andrzej Duda podkreślił w liście, że Markowa to również ważne miejsce upowszechniania wiedzy o dziejach Polski, za sprawą działającego tutaj Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Dzięki tej instytucji, w której otwarciu przed dwoma laty miałem zaszczyt uczestniczyć, ten do niedawna niemal zapomniany rozdział wspólnych dziejów Polaków i Żydów jest dzisiaj odkrywany na nowo – napisał.

Zdaniem prezydenta Dudy godne upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni oraz „ukazywanie światu prawdy” o solidarności i pomocy, jaką okazywali obywatele państwa polskiego w czasie II wojny światowej to „nasz, współczesnych Polaków, obywatelski i moralny obowiązek i powinność dziejowa względem minionych pokoleń”.

Jestem głęboko przekonany, że tym celom służyć odtąd będzie nowe święto państwowe, które w tym szczególnym dniu obchodzimy po raz pierwszy – dodał.

W liście prezydent przypomniał, że wystąpił z inicjatywą ustanowienia takiego święta już w 2017 roku, w 75. rocznicę powstania "Żegoty" przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Cieszę się, że spotkała się (inicjatywa) ze zrozumieniem i poparciem Sejmu, i Senatu. Zależy mi na tym, aby dzisiejsze święto stało się inspiracją dla społeczności lokalnych w całej Polsce do upamiętniania rodaków, którzy przeciwstawili się terrorowi Rzeszy i ryzykując życie własne i swoich rodzin nieśli pomoc eksterminowanym Żydom – napisał Andrzej Duda.

W tej najciemniejszej godzinie naszych dziejów sprostali nadludzkiej próbie charakteru, prawości, odwagi, humanitaryzmu. I dlatego Polacy ratujący Żydów są naszymi bohaterami narodowymi czasów II wojny światowej na równi z żołnierzami Armii Krajowej – podkreślił prezydent.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl