Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nowe przepisy o TK. Wiadomo, jak będzie wybierany następca Rzeplińskiego

Nowy projekt ustawy dotyczący funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i wyboru jego prezesa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości został dziś złożony w Sejmie. Sędziowie TK mają wybrać spośr

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Nowy projekt ustawy dotyczący funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i wyboru jego prezesa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości został dziś złożony w Sejmie. Sędziowie TK mają wybrać spośród siebie tych, którzy kierować będą Trybunałem. Ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie prezydent Andrzej Duda - informuje portal 300polityka.pl. 

Projekt nosi nazwę: Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK. Pierwsza z ustaw jest przed drugim czytaniem w Sejmie, do drugiej Senat wprowadził już poprawki.

Według zapisów projektu, każdy sędzia będzie mógł zgłosić swoją kandydaturę na prezesa TK. Zgromadzenie Ogólne przedstawi jednak prezydentowi tylko tych, którzy uzyskają co najmniej pięć głosów. Jeśli tylko jeden sędzia spełni ten warunek, jego kontrkandydatem będzie osoba, który zdobyła najwyższe poparcie wśród sędziów, ale nie uzyskała wymaganej liczby co najmniej pięciu głosów. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie prezydent RP.

Kadencja Andrzeja Rzeplińskiego kończy się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. 

Czytaj też: Rzepliński to ma klawe życie. Gigantyczna kasa za niewykorzystany urlop

Proponowane rozwiązanie ma umożliwić uporządkowanie sytuacji w Trybunale związanej z organizacją jego działania i doprowadzić organizację i tryb postępowania przed TK do stanu zgodnego z prawem. W szczególności przewidziane w projekcie procedury mają umożliwić sprawny i zgodny z prawem wybór kandydatów na Prezesa TK przez Zgromadzenie Ogólne, gdyby do momentu wejścia w życie ustawy nie doszło do powołania tego organu przez Prezydenta RP 

– napisano w uzasadnieniu.

Według proponowanych przepisów, sędzia, którego kadencja rozpoczęła się przed dniem wejścia w życie ustawy, może złożyć prezesowi TK oświadczenie, że przechodzi w stan spoczynku. Ustawa zakłada również zniesienie - od 1 stycznia 2018 roku - Biura Trybunału. Zamiast niego powstanie Kancelaria Trybunału i Biuro Służby Prawnej Trybunału. Stosunek pracy z osobami zatrudnionymi w biurze wygaśnie, jeśli przed 15 grudnia 2017 r. odmówią przyjęcia nowych warunków pracy i płacy.

Projekt wygasza przepisy przyjętej w lipcu br. ustawy o TK. Najprawdopodobniej pierwsze czytanie nowej ustawy odbędzie się już w przyszłym tygodniu, na posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się we wtorek.

 



Źródło: niezalezna.pl,300polityka.pl

 

#Sejm #przepisy #ustawa o TK #TK

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo