niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

Oszuści "skręcili" miliardy na podatku VAT. Skala porażająca, ale kto na to pozwolił?

Dodano: 14.06.2016 [23:32]
Oszuści "skręcili" miliardy na podatku VAT. Skala porażająca, ale kto na to pozwolił? - niezalezna.pl
foto: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Zaległości w płaceniu podatku VAT w 2015 r. niemal równały się deficytowi budżetu – stwierdziła w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. – To porażający obraz, świadczący o bezradności urzędów, bezkarności przestępców i bezsilności państwa – skomentował ustalenia NIK-u poseł Łukasz Schreiber. Skala oszustw na podatku VAT może sięgać 2 proc. polskiego PKB.

Fikcyjne faktury są wystawiane w celu wyłudzenia zwrotu VAT, unikania płacenia tego podatku oraz w celu zawyżania kosztów uzyskania przychodu, co skutkuje zapłatą niższego podatku dochodowego – wyjaśniał w Sejmie prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski. Jego zdaniem systemowe rozwiązania stosowane w ostatnich latach przez koalicję PO-PSL były niewystarczające dla skutecznego zwalczania oszustw podatkowych związanych z wykorzystywaniem fikcyjnych faktur.

– Minister finansów w kolejnych modyfikacjach prawa podatkowego nie zaproponował wystarczających regulacji i mechanizmów, które by uszczelniały obowiązujący system. Ponadto działania organów skarbowych, aczkolwiek rzetelne i trafne, w wykrywaniu oszustw były nieskuteczne i spóźnione – ocenił Kwiatkowski, który wkrótce sam może mieć poważne problemy i po ewentualnym uchyleniu immunitetu zostać oskarżony o obsadzanie stanowisk w NIK-u pod wpływem podejrzanego o korupcję byłego polityka PSL-u.

Z raportu NIK-u wynika, że od początku 2013 r. do połowy 2015 r. zaległości w podatku VAT od fikcyjnych faktur wzrosły z ok. 5 mld zł do ponad 14 mld zł, a na koniec 2015 r. wyniosły już 21,9 mld zł. To spowodowało wzrost zaewidencjonowanych zaległości w VAT, które na koniec 2015 r. wyniosły 42,6 mld zł. To dokładnie tyle, ile w tym samym roku wyniósł deficyt budżetu państwa. Gdyby więc fiskus ściągnął zaległe należności w VAT, to w 2015 r. nie byłoby deficytu budżetowego.

– To porażający obraz, świadczący o bezradności urzędów, bezkarności przestępców i bezsilności państwa – skomentował ustalenia NIK-u poseł Łukasz Schreiber. Wspomniał też o „braku politycznej woli do walki z luką VAT w ostatnich 8 latach”. Dodał, że jedynym praktycznie działaniem rządu PO-PSL były podwyżki stawki VAT, które zresztą nie spowodowały wzrostu dochodów, ale wręcz ich spadek o miliard złotych. – Ten raport potwierdza słowa prominentnego polityka PO, że państwo polskie istniało tylko teoretycznie – ocenił poseł Schreiber, dodając, że przed obecnym rządem „jest wielkie zadanie, by to naprawić”.

– W Polsce istnieją międzynarodowe karuzele VAT-owskie na wiele miliardów dolarów. Niektórzy szacują, że skala oszustw na podatku VAT może sięgać 2 proc. polskiego PKB – ocenia Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Dlatego Polska musi zacząć podnosić na arenie unijnej kwestię zniesienia podatku VAT i zastąpienia go podatkiem od sprzedaży, którego nie można wyłudzać – dodaje szef ZPP. – Nie chcę szukać spisków, ale widocznie ktoś miał w tym interes, aby skonstruować tak kretyńską regulację, jak eksport wewnątrzwspólnotowy i tzw. zerową stawkę VAT w sytuacji niepilnowanych granic i braku możliwości kontrolowania – podsumował Cezary Kaźmierczak.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Niech dalej podnoszą podatki, to na pewno zaczną płacić :v

Wystarczyłoby wszystkie podatki i składki zlikwidować, zostawić tylko niski VAT (ok18% jednolity) i ewentualnie akcyzę, a nikomu zwyczajnie nie będzie się opłacało kombinować z obejściem płacenia. A także skończyć z bezsensownymi regulacjami.

Dochody wzrosną bo:

1. ludzie będą mieli więcej do wydania (likwidacja dochodowego, ZUSu, abonamentu itd)

2. wszystkie firmy odprowadzą cały należny podatek bo wyjdzie taniej niż kombinowanie jak obejść

3.Zostaną zlikwidowane, obciążające niepotrzebnie budżet, stanowiska urzędników obecnie potrzebnych do obsługi biurokratycznej, czyli wiecznego kontrolowania obywateli, czy się o grosik przy zeznaniu nie pomylili, czy wszystko zgodnie z przepisami jest robione i czy ktoś celowo nie oszukuje.

Kto pozwolił? Wybrańcy narodu! Ci co zawsze. Od prawa do lewa. Możecie ich zapytać, dlaczego stanowili i stanowią takie prawo.

Nikt nie wspomniał, że największym ZŁODZIEJEM jest państwo, które okrada i skubie swoich obywateli i żeruje na ich dochodach. Płacimy co najmniej 10 jawnych i X ukrytych podatków: VAT, ZłodziejUS, Urząd Skarbowy PITy, akcyza, podatek od nieruchomości, drogowy, OCAC, od czynności cywilno-prawnych etc. etc. RP to nadal łajdackie państwo, nawet gdy oczyści się ich z POpaprańców.

Proponuję, aby rząd p.Szydło ściągnął "zaległości w płaceniu podatku VAT", tak, aby tych zaległości nie było. Nic prostszego! Po kłopocie!
Genialne?

Jeżeli wiadomo w jaki sposób kradziono vat, to nie jest problemem odzyskać choć części tej kasy? Wystarczy że odnajdzie się firmę słup, przekręcająca vat i konta? Jeżeli nie odzyskamy kradzionych pieniędzy, to będzie stałe zagrożenie ze strony złodziei, którzy w obronie status qwo, zrobią wszystko i wyłoża każde pieniadze, a mają dziesiątki miliardów

"...kto na to pozwolił?" , a kto pozwoli na to: " żeby zaległości w płaceniu podatku VAT " nie zostały , w sposób legalny, ściagnięte do skarbu państawa?

A czemu wy się dziwicie? Wszak polskie firmy nie mają szans w konkurowaniu z zachodnimi odpowiednikami we własnym kraju więc jakoś muszą wyjść na swoje gdyż Państwo Polskie nie robiło i nie robi nic aby ten trend odwrócić. Im bardziej Ministerstwo Finansów i cały aparat skarbowy będą przykręcali śrubę w poszukiwaniu dochodów tym mniej ich wpływać będzie, a nie sądzę aby obecny rząd chciał ryzykować uwalenie swojej koncepcji o małych i średnich przedsiębiorstwach. A Zżymanie się na poprzednią ekipę ani trochę nie poprawi tej sytuacji. Wóz albo przewóz, kropa, koniec!

to jedna z min podlozonych przez poprzednia mafie pryy tak zwanych sterach.

Prawdę mówiąc, nie jestem ekonomistą, ale jestem drobnym sklepikarzem i słucham co mówią inni - najskuteczniejszy jest ponoć podatek obrotowy i według mnie najsprawiedliwszy - skończyłyby się nierówności między vatowcami, nievatowcami, przekręty, itd - wtedy rzeczywiście kasy fiskalne i rejestracja obrotu egzekwowana

Ja mam takie doświadczenie- większość bogatych przedsiębiorców z którymi miałam doczynienia ( jako pracodawcy) kombinuja z vatem i wcale się z tym nie kryją, wręcz szczycą się swoją zaradnością. Kupują działki na firmę dostają zwrot podatku a potem stawiają tam domy swoim dzieciom, faktury nawet za jedzenie w swoim gospodarstwie domowym są rozliczne na firmę, sprzęt agd, rtv, samochody,fikcyjne umowy podpisywane między małżonkami, wyłudzanie pieniędzy z urzędu dla bezrobotnych na stworzenie nowego etatu a w efekcie kupienie sobie nowych komputerów do domu i do tego zatrudnianie pracowników na najniższą krajową. Polscy przedsiębiorcy to patologia.

Podzielam twój pogląd! Dobrze zaobserwowane!

Odzyskanie zrabowanych pieniędzy jest możliwe, przecież to są konkretne podmioty: firmy, urzędy skarbowe oraz urzędnicy sektora państwowego i samorządowego, które braly udział w okradaniu Państwa. Konfiskata mienia i dożywocie uzdrowi sytuację w Polsce a dodatkowo przysporzy partii rządzącej w przyszłych wyborach większość konstytucyjna.

Sam się skonfiskuj Konfiskato!

Dlaczego? Bo podatek VAT w swojej istocie został wymyślony przez oszustw właśnie dlatego. Dlatego należy wrócić do źródeł, kto był pomysodawcą tego podatku i kto lobbował, a potem wrócić do podatku obrotowego.

Bezradność izb skarbowych,prokuratury,sądów wynika z łapownictwa,koniec kropka

Przeciez zyja ci oszusci,zlodzieje i maja sie dobrze.Ciekawe czy dotknie ich reka sprawiedliwosci i oddadza wszystkie zrabowane pieniadze.Jak znam z autopsji to nawet wlos im z glowy nie spadnie.Juz zdazyli pewnie ten szaber poprzepisywac na ciotki,wujki,tesciowe,zony etc i smieja sie w rozpuku az ich pasibrzuchy bola.Takie w Polsce panuje kretynskie i zbojeckie prawo.UDOWODNIC,ROZLICZYC i POZABIERAC majatki tym skurwie..om co sie na Narodzie Polskim podorabiali w chaniebny sposob.Na koniec wsadzic do pierdla na dlugie lata o chlebie i wodzie za zycie w przepychu kosztem reszty spoleczenstwa,gdzie inny musial ciezko,uczciwie pracowac i nie stac go bylo nawet na oplaty z tytulu mediow i podatkow.A gdzie do tego ubrac sie i wyzywic.ZENUJACE i KARYGODNE.

To czy karuzela VATowska zostanie wykryta ma wpływ Urząd Skarbowy. Jeśli nie ma wykrycia to karuzela się kręci. Za donos na polityków PO wylatywało się z pracy. Politycy donosili na szaraczków co też chcieli spróbować w tym szczęścia. Tak kosili konkurencję i ogłaszali sukces w walce z wyłudzeniami. Każdy wiedział gdzie należy szukać ale siedział cicho. Cytat z artykułu: „brak politycznej woli do walki z luką VAT w ostatnich 8 latach” wszystko wyjaśnia.

Jak było tyle wyludzen z VAT to dlatego nie ma na pierwsze dziecko 500zl.

Bo było tyle wyłudzeń VAT-u
Zadłużenie państwa wzrosło prawie dwukrotnie
w ciągu ostatnich 8-miu lat.

VAT podatek "prosty" "klarowny" "elegancki" to przekaz dla motłochu niewolniczego ... ten podatek CELOWO jest skonstruowany aby maluczkich kantować ... zwrot , odwrócony transgraniczny i wszystkie inne szwindle ...

W pierwszej i w ostatniej kolejności należy zmienić przepisy i to zarówno Ordynacji podatkowej jak i ustawy o vat.
Jednoznaczne przepisy poprawią ściągalność i wykluczą
oszustów.
Reforma organizacyjna nic nie da dopóki podstaw się nie zreformuje.

Tłuste misie pozwalały kraść za kasę i władzę nad lemingami. Za kratami i po przepadku zagrabionego majątku szybko schudną.

Państwo nigdy nie jest bezradne wobec oszustów, ponieważ ma wszelakie narzędzia do ścigania przestępców . BYŁO PRZYZWOLENIE NA OSZUSTWA ! Pamiętamy żonę ministra Nowaka i jej tarapaty z zeznaniem podatkowym , o którym mówił sam Nowak ? Najbardziej oszukiwali ci na najwyższych stołkach i o tym wszyscy wiedzieli , a oni lekceważyli" maluczkich "", CO IM KTO MOŻE ZROBIĆ ?

Nagrana u Sowy pogawędka Sławci Nowaka z min . Skarbu Karpińskim. w sprawie podatków żony Nowaka,tłumaczy jak to było. Miimo to Karpińskiego wybrano do sejmuw Lublinie i ma IMMUNITET

Pracownica US w Bydgoszczu , która kiedyś wykryła nadużycia podatkowe posła PO - Pawła Olszewskiego , vel PAWKI KIERBELA , została z pracy wyrzucona. . Wtedy rządziła PO.

tak,wygladala praworzadnosc,demokracja i etc.Te dzisiejsze "sztuczki i taktyczki" nie tylko medialne,ktore koniecznie trzeba prezentowac w tvp-tylko rzeczywistosc oparta na prawdzie ,zbliza nas do demokracji,ktora kochaja Polscy prawdziwi obywatele.Antypolacy KOCHAJA FIKCJE I KOMUNISTYCZNE PRZEKRETY I LAMANIE PRAWA-ktora dla Polski byla szkodliwa ,niszczycielska i bardzo falszywa.Dlaczego Premier Orban wywlaszczal zachodnich oligarchow z monopoli,typu dostawcy pradu,wody i gazu?Madrosc Pana Premiera Orbana sluzy wegierskiemu narodowi ,zas madrosc naszego Rzadu bedzie sluzyla nam Polakom,pamietajcie Wszyscy o tym!

I jak tu się dziwić Anglikom że chcą wyjść z tego bagna?

Pozwalających na to nalezy pociągnąć do odpowiedzialności karnej, bo w Niemczech za oszustwa finansowe sa również wysokie kary, o czym przekonali sie róznio majetni i sławni.

TEN PRZYKLAD JEST ZBYTECZNY tam sa gazety tylko niemieckie i dziennikarze nie pozwola sobie czegokolwiek narzucac.U nas PO(zostali)8-letnia grupa- zachowali sie jak typowi Zdrajcy Polski i o tym do dzisiaj jest temat ukrywany,przed ich spoleczenstwem,ktore nie wie absolutnie nic na te i inne tematy,nawet te o ktorych mowil w Polityce eurodeputowany ,wykladowca akademicki H.Olaf Henkel.PAN SZENFELD WYRAZNIE POWIEDZIAL IZ TEMATY (LETNICH RZADOW) NASZE KRAJOWE SA NIE" ZROZUMIALE"?Zas eurodeputowany Pan Ngel Farage glosno mowil PO imieniu oszusci z Polski.Dzisiaj mamy idealny Rzad swietnego Prezydenta ktorym lezy na sercu harmonijny i niezaklocony aferami ,przekretami i korupcja rozwoj Polski-ten wariant rowniez komus nie odpowiada,czyli jak nazwac te zjawiska schizofrenia czy dranstwem totalnym,podobnym do psych terroru?(Jakie prawa ma Min.Spr.w Austrii-ktory moze wydawac polecenia co do tresci czynnosci prawnej-tam nikt nie stwarza problemu)?.Dlaczego u nas ma byc inaczej?

Zlikwidować VAT, wprowadzić podatek obrotowy. Prostsze i niemozliwe do oszukiwania. Kichać na zasady Unii.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl