Arcybiskup Tadeusz Gocłowski nie żyje

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski nie żyje; foto: Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Dziś o godz. 16.12 zmarł ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski, senior archidiecezji gdańskiej.

Urodził się w 1931 roku w Piskach. W latach 1946-51 uczył się w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo w Krakowie. Egzamin dojrzałości złożył eksternistycznie w III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego w tym mieście. W październiku 1949 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Śluby wieczyste złożył 15 grudnia 1951 roku. W latach 1951-56 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Święceń prezbiteratu udzielił mu 24 czerwca 1956 roku biskup pomocniczy krakowski Stanisław Rospond. Studia kontynuował w latach 1956-59 na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

22 marca 1983 roku Tadeusz Gocłowski został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gdańskiej. Święcenia biskupie otrzymał 17 kwietnia 1983 roku w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Udzielił mu ich kardynał Józef Glemp, prymas Polski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Credite Evangelio” (Zawierzcie Ewangelii). W latach 1983-84 sprawował urząd wikariusza generalnego diecezji. W 1983 roku został ustanowiony prepozytem gdańskiej kapituły katedralnej. W 1984 roku administrował diecezją po śmierci biskupa Lecha Kaczmarka.31 grudnia 1984 roku został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji gdańskiej. Ingres do katedry Trójcy Przenajświętszej w Gdańsku-Oliwie odbył 2 lutego 1985 roku. 25 marca 1992 roku w związku z utworzeniem metropolii gdańskiej został wyniesiony do godności arcybiskupa metropolity.

W latach 1988-89 brał udział w rozmowach w Magdalence. Dwukrotnie: w 1987 i 1999 roku gościł w Gdańsku papieża Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskich do Polski. 17 kwietnia 2008 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity gdańskiego.

Był odznaczony Orderem Orła Białego. 28 kwietnia gdańscy radni przegłosowali przyznanie mu tytułu Honorowego Obywatela Gdańska.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przeszedł pod koniec kwietnia drugi, bardzo rozległy wylew. Zmagał się z ciężką chorobą.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wikipedia.org,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Turystyka tematem toruńskiej konferencji

/ torun.pl

  

Konferencja dla przedsiębiorców branży turystycznej "SMART Tourist Region" odbędzie się dzisiaj i jutro (19-20 listopada) w Toruniu. Poruszane będą m.in. prawne aspekty działalności w tym sektorze gospodarki.

Organizatorem konferencji jest Lokalna Organizacja Turystyczna. Wezmą w niej udział przedsiębiorcy z branży turystycznej - właściciele hoteli i punktów gastronomicznych, a także kadra kierownicza.

Przez dwa dni dyskusje odbywały się będą w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. Wydarzenie współfinansują Urząd Miasta Torunia oraz Urząd Marszałkowskim w Toruniu - dlatego udział w nim jest dla przedsiębiorców bezpłatny.

Organizatorzy deklarują, że dwa dni szkolenia są wyjściem na przeciw sporemu zainteresowaniu przedstawicieli branży. Wśród prelegentów będą wykładowcy akademiccy, a także praktycy, którzy w branży turystycznej odnieśli sukces.

- Branża turystyczna działa bezustannie i trudno oddelegować jednego dnia wszystkich kluczowych pracowników na szkolenie, dlatego zaplanowano dwa dni konferencyjne z tą samą tematyką, tak aby jak największa liczba osób mogła skorzystać z wiedzy prelegentów

 - poinformowała Maria Wesoła z Urzędu Miasta Torunia.

Program konferencji podzielono na trzy bloki tematyczne. Pierwszy dotyczy prawnych aspektów działalności w turystyce, ze szczególnym uwzględnieniem zmian ustawowych. Drugi dotyczył będzie wykorzystania w praktyce mediów społecznościowych, a trzeci dostarczania gościom usług, które mają budować wartość ich doświadczeń.

Konferencja ma także pozwolić na wymianę doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl