niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
30 czerwca 2016

AON wkrótce zniknie. Minister Macierewicz powoła Akademię Sztuki Wojennej

Dodano: 23.03.2016 [14:40]
AON wkrótce zniknie. Minister Macierewicz powoła Akademię Sztuki Wojennej - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz opracował projekt ustawy, która powołuje Akademię Sztuki Wojennej. Powstanie na bazie Akademii Obrony Narodowej, co oznacza zniknięcie AON. Projekt trafił już do Rady Ministrów.
 
Projekt zakłada powołanie Akademię Sztuki Wojennej (na bazie Akademii Obrony Narodowej), uczelnię wojskową odpowiadającą bieżącym i perspektywicznym potrzebom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Podstawowy cel Akademii Sztuki Wojennej sprowadza się do zapewnienia polskiej armii nowoczesnych studiów strategicznych – oferta dydaktyczna i naukowo-badawcza w obszarze nauk społecznych związana jest z bezpieczeństwem i obronnością państwa.
 
Akademia spełniać będzie istotną rolę w systemie przygotowania i doskonalenia zawodowego kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wszystkich poziomów dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego.
 
Do zadań Akademii będzie należało również kształcenie osób cywilnych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa, w szczególności na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego. Akademia będzie także ośrodkiem eksperckim prowadzącym badania (diagnozy, analizy, kwerendy, syntezy) na temat sytuacji geopolitycznej i militarnej w wybranych częściach świata. Podjęte działania przygotują Akademię do realizacji nowych zadań i wyzwań wynikających z potrzeb, wymagań i oczekiwań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, uwzględniających osiągnięcia polskiej i światowej sztuki wojennej. 

AON uchodził do tej pory jako przechowalnie dla ludzi związanych z SLD i Platformą Obywatelską. 21 października 2015 roku, cztery dni przed zwycięstwem PiS w wyborach parlamentarnych, Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej, powołał na stanowisko rektora AON byłego żołnierza komunistycznej bezpieki wojskowej gen. Bogusława Packa. Szef MON nie konsultował tej decyzji z Andrzejem Dudą, prezydentem RP, zwierzchnikiem sił zbrojnych. Po publikacji "Gazety Polskiej" szef MON Antoni Macierewicz odwołał rektora Akademii Obrony Narodowej Bogusława Packa.

Po przegranych wyborach prezydenckich przez Bronisława Komorowskiego, gen. Stanisław Koziej przestał być szefem BBN. Otrzymał stanowisko profesora zwyczajnego na Akademii Obrony Narodowej. W styczniu 2016 roku gen. Koziej został zwolniony ze stanowiska.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

A ja proponuje powrót do nazwy z okresu międzywojennego: Wyższa Szkoła Wojenna.
Rzecz nie w nazwie, tylko w poziomie i jakości kształcenia.

We władzach uczelni wojskowych jest jeszcze paru komunistycznych mamutów. Np. w Akademii Marynarki Wojennej prorektor ds. kształcenia Jerzy Kojkoł, pseudodoktor pseudohabilitowany. Asolwent Wojskowej Akademii Politycznej im. Dzierżyńskiego-szkoły kształcącej oficerów politycznych PRL. To przyjaciel Janusza Palikota, dwa razy zaprosił go do AMW na wykład otwarty i zarządził swoim studentom obecność obowiązkową. Żenada.

Zacznę od definicji z encyklopedii PWN (warto tam czasem zajrzeć):
sztuka wojenna, dziedzina wiedzy z zakresu nauki wojennej;
zajmuje się analizą przebiegu działań wojennych i wyprowadzaniem wniosków co do dalszego rozwoju kierunku wojskowości; zadaniem sz.w. jest wykorzystanie doświadczenia z pola walki, wzbogacenie go o wiedzę teoret. w celu udoskonalenia form i metod rozstrzygania konfliktów zbrojnych; sztuka wojenna dzieli się na: taktykę, sztukę operacyjną (wyodrębnianą przez niektóre armie od czasu I wojny świat.) oraz strategię.

Przypomnę, że na dzisiejszym AON studiują nie tylko żołnierze a sztuka wojenna to raczej domena wojskowych.

Kolejna sprawa to koszty tej zmiany. Pieczątki, sztandar, wizytówki, tablice i tabliczki ...itd. Czy ktoś to liczył?

Jeśli chce się wymienić kadrę na "swoich" to co za problem. Telewizja redaktorów wymieniła a nazwa TVP została. Da się?

Ale trzeba się przypodobać panu ministrowi a on też musi zaistnieć. To jest "Dobra zmiana"?

ASW - tak obeznany ze słuzbani PRLu minister chyba strzelił sobie "gola" - szkoda, że to może się źle kojarzyć!
Akademia Spraw Wewnętrznych 1972-1990r. instytucja stanowiąca elemrnt represji aparatu bezpieczeństwa PRL.

Niemal wszystko co Pan robi Panie Ministrze jest madre.
Ale tym razem nie jest to dobry pomysl.
Zmiana nazwy jest potrzebna, bo trzeba sie odciac.
Ale Akademia Sztuki Wojennej ma niedobry podtekst, mogacy sugerowac, ze mamy sentyment do wojny i sztuki wojennej jako takiej. A to nieprawda przeciez.
Mysle, ze najlepsza bylaby skromna, krotka i wymowna nazwa Akademian Wojskowa.
Przy okazji wspomagalaby przywracanie etosu wojska i dobrego odbioru slowa "wojsko".
Przywrocenie przedwojennego duzego szacunku dla wojska i wojskowych byloby ogromnym sukcesem Pana Ministra.

Akademia Wojskowa - jestem za.

Znajdźcie tylko odpowiednich ludzi..UCZCIWYCH- to wystarczy...
Zmiany są konieczne,a że bardzo trudne, to inna rzecz.Powodzenia.

Zmiana nazwy z AON na ASW jest niepotrzebna. To tylko generuje koszty, a żadnej wartości dodanej nie przynosi. Chyba, że wartością dodaną jest połechtanie ego p. Ministra.

Dzisiejsza AON nie jest dostosowana do współczesnych zagrożeń? Przecież tylko o to chodzi żeby panu Maciarewiczowi podniosło się EGO no i wprowadzić "swoich ekspertów" na kolejne stołki. Czy policzył ktoś koszty tej zmiany? Man na myśli tylko zmianę nazwy. Pieczątki, dokumenty, sztandar, wizytówki, tablice itd. Jeśli mają być nowi rektorzy, wykładowcy,sekretarki i inni zaufani specjaliści (bo nie o kompetencje tu chodzi) to nie trzeba zmieniać nazwy.

Niestety AON, to uczelnia "koło ratunkowe" dla maturzystów, więc też poziom nauczania nie jest na najwyższym poziomie, ale ostatnio studenci pierwszego roku na Ekonomice Obronności mieli kolosy ze wszystkich przedmiotów (wykłady i ćwiczenia), co w sumie dawało około 20 kolokwiów, normalnie mieli masakrę w porównaniu do innych kierunków gdzie było tylko kilka kolosów na semestr. Widocznie Pan Antoni zarządził kontrolę i odbiło się na studentach, bo wykładowcy musieli kryć swoje 4 litery. Większość studentów stanowią cywile, a mundurowi to garstka i to zazwyczaj z armii ukraińskiej, chińskiej i kilku innych, ale to są studia podyplomowe lub kursy, a są też studenci pod zmienioną tożsamością ponoć pracownicy rozmaitych służb.

Nieźle brzmi i niejeden cywil chętnie by też postudiował te elementy. Był tam Wojskowy Instytut Historyczny. Warto odnowić badania w tej dziedzinie.

Super dzialanie Antoniego Macierewicza i poprawnie podane.

Znakomity pomysł z Akademią Sztuki Wojennej. Trochę symboliczny, ale dający okazję zrobienia porządku z kadrą dydaktyczną uczelni. Może wreszcie będzie szkoliła oficerów, którzy za cel życia będą mieli bezpieczeństwo Polski.

Panie ministrze Macierewicz, przede wszystkim powinno do szkół średnich, a nawet gimnazjów wrócić przysposobienie obronne.

Panie Ministrze! Wyrazy szacunku, uznania i solidarnosci z tym wszystkim co Pan czyni! Powiem tak; jezeli mielibysmy wszystkich ministrow panskiego pokroju, nasza ojczyzna szybko wyszlaby na prosta! Pan w przeciwienstwie do innych nie certoli sie z patalachami,tylko biorac za mordy robi czystki. Tak wlasnie trzeba postepiwac z tymi palantami i sprzedawczykami. Wyrazy szacunku dla Pana!

Wszystko OK, ale zmiana nazwy? Nazwa odstraszy cywilnych studentów. Nazwa Akademia Obrony Narodowej szeroko obejmuje profil kształcenia, a Akademia Sztuki Wojennej ewidentnie zawęża. Moja córka tu studiuje na kierunku Ekonomika Obronności i będzie miała dyplom z uczelni o nazwie Akademia Sztuki Wojennej i teraz zastanawiam się w jakiej instytucji finansowej znajdzie pracę, gdy przyszły pracodawca nie patrząc na kierunek studiów, a na nazwę uczelni od razu odrzuci CV, bo wojna mimo wszystko źle się kojarzy. Przecież rządowi powinno zależeć, żeby absolwenci tej uczelni nastawieni patriotycznie mogli pracować w każdej instytucji, a szczególnie w tych zagranicznych gdzie należałoby zmienić podejście w zarządzaniu na propolskie, bo tu muszą być płacone podatki i Polacy powinni zarządzać w firmach działających na terenie Polski, a nawet dochodzić do wysokich stanowisk zagranicą.

jak ci się wojna źle kojarzy to miej w kieszeni białą flagę w przygotowaniu i miej nadzieję że fala brudasów sie na to złapie

Oby PiS rządził jak najdłużej.

Zmiana nazwy mi się podoba, wyraża wyższe loty na pewno niezależność. Podoba mi się, że służby cywilne również będą szkolone. Czekam na pierwszych absolwentów.

Właśnie ! Zmiana nazwy to i zmiana frazeologii. Akademia Obrony z definicji służyła obronie - choć o ironio nawet nie polskich interesów. Akademia Sztuki przewiduje zapewne nawet i atak - jeżeli jest on zgodny ze sztuka lub polskim interesem. Do takiego etapu jeszcze daleko - ale najpierw należny zmienić myślenie ! Reorientować je w taki sposób aby nie myśleć o sobie jak o ofierze ale również i rozgrywającym.

Bez żartów. Nazwa nie ma znaczenia, poza tym, że można wywalić z pracy tych, których bez likwidacji stanowisk(organizacji) nie można wyrzucić z pracy.

Ministerstwa Wojny na świecie już od kilkudziesięciu lat są zmieniane w Ministerstwa Obrony.

A już snucie, że dopiero teraz zacznie myśleć o ataku, to już w ogóle delikatny żart. Myślenie będzie zapewne takie samo jak zawsze. Przeorientowanie myślenia nie zmieni prawdy liczb, a liczby zna każde zainteresowane państwo.

No to rozwiń jak chcesz być tym rozgrywającym? Kiedy, jak, czym i za co? Co bedziemy rozgrywać = atakować w zgodzie ze sztuką i polskim interesem?

Ja nie jestem Rysiem który w tej sprawie powoła kolejna Rade. Najpierw trzeba zmienić nazwę. Zresztą chyba nie liczysz na to że Ktos na forum powie ci o nowej strategii: Kiedy , jak czym , za co ? Chcesz się śmiać - pośmiej się z Rysia.

Szkoda, myślałem że się dowiem - ale przewiduję, że faktycznie po tej zmianie nazwy za 1000lat będziemy mogli dokonać jakieś fajne inwazje np na....Gambę, Dżibuti.

Opisane dymisje były dobre."Sztuka Wojny" Sun Zi jest łatwo dostępna w necie.Bezpieczeństwo państwa kuleje m.in.z powodu braku polityków klasy światowej.To b.dobra sprawa taki behawioralny ośrodek w ramach szkolnictwa wojskowego.Taki polski stratfor? Byle bez skomulałych palantów serwujących antysuwerenne i antynarodowe koncepcje.

Brawo Panie ministrze !! Oczekujemy podobnych dzialen od pozostalych ministrow a zwlaszcza od Min. Waszczykowskiegi i Min. Dziedziczaka, Ambasady , Konsulaty : obcje zerowe, nie ma innej mozliwosci. Agentura instalowana ponad 70 lat musi odejsc!!

Akademia Sztuki Wojennej... kto wymyślił taką pompatyczną nazwę? Chyba jakaś gimbaza.

A może pan minister wprowadzi wydziały sztuki wojennej przy Akademiach Sztuk Pięknych - będzie i prościej, i piękniej, i śmieszniej! LOL!

Oooo, LOLitka się odezwała! Ta od głębokiego intelektu! : D

he he, i tylko tyle możesz, nic więcej...!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl