Schetyna „wpadł” na pomysł

Nie tak dawno Grzegorzowi Schetynie wpadł do głowy pomysł, że będzie zakładał Kluby Obywatelskie na wzór klubów „Gazety Polskiej”. Stwierdził: „Podśmiewwyaliśmy się, kiedy tworzono kluby »Gazety Polskiej«, że to jest sekta, ale to był jakiś pomysł na przekonywanie do siebie ludzi”. Sposób, w jaki chce naśladować kluby „GP”, świadczy o całkowitym braku zrozumienia, czym jest społeczeństwo obywatelskie. Schetynie wydaje się, że wystarczy wydać polecenie, dać kasę i już. Jak bardzo oderwany jest od rzeczywistości, świadczy próba zorganizowania w Krakowie inauguracyjnego spotkania przybudówki jego partii. Wymyślił, że spotkanie odbędzie się w jedynym na świecie Muzeum Armii Krajowej. Wśród gości miał być – a jakże – biskup Tadeusz Pieronek i prof. Jerzy Hausner. Nie przewidział, że kombatanci, wśród nich pułkownik Tadeusz Bieńkowicz i właśnie przedstawiciele organizacji społecznych, jak np. krakowski Klub „GP”, sprzeciwią się hucpie i nie dopuszczą do sprofanowania świętego dla wielu Polaków miejsca. Groźba okupacji budynku wymusiła na władzach muzeum wycofanie się z tej oczywistej grandy. Aż strach pomyśleć, co też im jeszcze może wpaść do głowy.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Problem z orderem św. Grzegorza

Przyznanie przez Stolicę Apostolską w imieniu papieża Orderu św. Grzegorza Wielkiego holenderskiej aborcjonistce (co miało być zachowaniem standardowym wobec delegacji rządowej) pokazuje niestety jedną z dwu rzeczy.

Albo jest tak, że nikt w Watykanie nad niczym nie panuje, a pewne procedury stosuje się na ślepo, co w istocie całkowicie deprecjonuje znaczenie nawet Orderu św. Grzegorza, albo stare zasady powinny jak najszybciej przestać obowiązywać, bo w naszych czasach są one zwyczajnie niebezpieczne dla nauczania Kościoła i jego spójności. Może sto lat temu odznaczanie przedstawicieli obcych rządów miało sens, ale obecnie stało się narzędziem uwiarygodniania polityków jawnie wrogich nauczaniu Kościoła (a takich, trzeba pamiętać, jest większość). Jest oczywiście i trzecia możliwość, że ktoś zrobił to absolutnie celowo (a tego też bym nie wykluczał), ale to już jest kwestia do zbadania przez Stolicę Apostolską, więc pozostawiam ją na boku. Oba pierwsze wypadki powinny nas zaś prowadzić do prostego wniosku: należy albo skasować Order św. Grzegorza, albo zacząć go rzeczywiście przyznawać tylko osobom zasłużonym dla Kościoła, a nie z przyczyn protokolarnych.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl