niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 czerwca 2017

Od 2020 r. dostawy gazu z  Norwegii

Dodano: 28.02.2016 [15:33]
Od 2020 r. dostawy gazu z  Norwegii - niezalezna.pl
foto: Julian Spencer/ sxc.hu
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje zbudować do 2020 r. korytarz dostaw gazu z Norwegii. Szacunki spółki wskazują, że efektywny ekonomicznie byłby projekt o przepustowości co najmniej 7 mld m sześc. gazu – poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji energii i skarbu państwa wiceprezes PGNiG-u Maciej Woźniak.

Prowadzimy przy wsparciu polskiego rządu rozmowy z Norwegią i Danią o możliwości budowy korytarza bezpośrednich dostaw gazu do Polski z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Szacujemy, że inwestycja jest wykonalna do 2020 r. – powiedział Woźniak. Jego zdaniem, ze wstępnych danych wynika, że efektywna ekonomicznie powinna być budowa korytarza z Norwegii o przepustowości co najmniej 7 mld m sześc. gazu.

Maciej Woźniak zaznaczył, że wprawdzie energetyczne bezpieczeństwo Polski wkrótce znacznie wzrośnie, bo budowa gazoportu w Świnoujściu jest na ukończeniu i w połowie lipca br. do terminalu ma zawinąć pierwszy katarski statek z komercyjnym ładunkiem skroplonego gazu, to jednak inwestycja ta nie zapewnia nam całkowitej niezależności. Wiceprezes PGNiG-u podkreślił, że w Europie Środkowo-Wschodniej jedynym dostępnym gazem jest gaz rosyjski, dlatego Polska potrzebuje nowego, niezależnego od Rosji korytarza dostaw gazu. Przypomniał, że PGNiG ma 19 koncesji na wydobycie węglowodorów na Morzu Północnym. – Chcemy ten gaz sprowadzić do Polski – dodał.

Woźniak zwrócił uwagę, że pomysł na sprowadzanie norweskiego gazu do Polski jest prosty i szybki do wykonania. Koncepcja sprowadza się do wykorzystania przepustowości gazociągów duńskich i morskich połączeń zarówno duńskich, jak i norweskich, a najdłuższą do wykonania instalacją byłaby Baltic Pipe, czyli rura łącząca systemy gazowe Danii i Polski.

– Byłby to korytarz, który zapewni nam możliwość sprowadzenia gazu z tamtych rejonów, a przede wszystkim z naszych złóż – stwierdził Woźniak. – Zakładamy, że gaz z Norwegii mógłby płynąć nie tylko do Polski, ale i do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także do Ukrainy – dodał wiceszef PGNiG-u.

Polska spółka już raz próbowała zdywersyfikować dostawy gazu. W 2001 r. PGNiG zostało udziałowcem konsorcjum z udziałem norweskich spółek, m.in. Statoilu, które miało wybudować gazociąg biegnący z Norwegii do Danii, a stamtąd gaz miał być tłoczony do naszego kraju podmorską rurą Baltic Pipe. Polska miała kupować od Norwegów blisko 5 mld m sześc. gazu rocznie. W sumie kontrakt opiewał na 74 mld m sześc. gazu i był warty ok. 50 mld zł.

Dzięki tej inwestycji PGNiG mogło negocjować obniżkę cen gazu z Rosji, która była wtedy jedynym dostawcą gazu dla Polski. Kiedy jednak władzę w kraju przejął Sojusz Lewicy Demokratycznej, nowy premier Leszek Miller odstąpił od projektu, twierdząc, że norweski gaz był zbyt drogi. W tym samym czasie Gazprom – zapewne w rewanżu za korzystną dla Rosjan decyzję o rezygnacji z Baltic Pipe – zgodził się nieco obniżyć cenę swojego gazu. W ten sposób na kolejne lata zostaliśmy skazani na rosyjskie dostawy.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

A co z gazem łupkowym? Mieliśmy się stać drugą Norwegią. Amerykanie już stali się eksporterem paliw.

Leszek Miller do więzienia - to on nie sfinalizował umowy Buzka ze Skandynawami i uzależnił nas z Pawlakiem od ruskiego gazu po horrendalnych cenach!

Anulowanie umowy z Norwegami była to dokładnie PIERWSZA decyzja rządu Millera. Mieliśmy 25 lat rządów zdrajców, pilnujmy Polski!

Należy robić wszystko co tylko możliwe, ażeby uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Także tego, który importują Niemcy rurą bałtycką, i który o wiele drożej planowali sprzedawać Polsce. Polska wspólnie z innymi krajami naszej części Europy powinna całkowicie uniezależnić się o ruskiego gazu.

TEN pomysł to jawny SABOTAŻ polskich interesów-----my jak zwykle pod PRĄD---- Najtańsze żródła GAZU TO----gaz AMERYKAŃSKI, gaz IRAŃSKI i to co płynie rurą Rosyjską , czyli mieszanka gazu Rosyjskiego , Kazachskiego i TURKMEŃSKIEGO-----pod warunkiem że Rosjan zmusi się do niskiej ceny------a my odwrotnie , w kierunku najdroższego NORWESKIEGO-----ale PRZEKRĘT już zaplanowany przez LOBBY Niemiecko-Rosyjskie polega na tym że Baltic PIPE w praktyce nie może przeciąć 4 nitek NS I i NS II , i dlatego wcześniej wejdzie w system gazociągów Niemiecko-Rosyjskich i w rezultacie do POLSKI dotrze ROSYJSKI GAZ !!!!!!----- jak widać PIS już się PODDAŁ -----jesteśmy zbyt słabi aby się postawić !!

Taka inwestycja wymaga ustalenia ceny przybliżonej do sowieckiej. Mamy prężny Rząd, który zadba najpierw o podpisanie umowy o cenę i dostawy a później zainwestuje podpisując uprzednio wspólnie z dostawcą o podziale kosztów budowy oraz napełnienia rurociągu na koszt dostawcy. Biznes jest biznes. Im też zależy na większym eksporcie

która w niczym nie rozwiązuje problemu polskiego górnictwa węglowego. To nad tym trzeba mocno pogłówkować a nie na mrzonkach o rurze z północy!

Norweski gaz rzeczywiście jest drogi i nigdy nie będzie tańszy od rosyjskiego.

A jak ocenić informacje na temat gazu i ropy w Polsce zawarte pod tym linkiem:
https://omon.pl/biznes-i-finan...

Własna energia jest wazniejsza niz własna produkcja zbrojeniowa.

Akurat w tym przypadku jedno i drugie jest bardzo mocno ze sobą powiązane i do czasu oddania do użytku priorytetowej elektrowni trzeba zabezpieczyć obronność kraju opierając się na obecności wojsk NATO, zakupach doraźnych, stawiając na rozwój produkcji zbrojeniowej w kraju.

Muszą zdążyć w tej kadencji rządzonej przez PIS. Oczywiście mam nadzieję że koszmarne rządy Platformersów UBywatelskich nie wrócą, ale co pewne to pewne.

A jak wygląda sprawa przecinających się gazociągów po dnie morza? Bo dwie nitki North stream 1 są podobno ułożone na dnie, a nie zagłębione? Jak to będzie technicznie zrealizowane?

Normalnie. Robi się krzyżownice. Są takie np. na dnie Morza Północnego. Procedury regulują umowy PCA (Pipeline Crossing Agreement).

Przestańmy w końcu dawać sobie narzucać dyktat Rosji i Niemiec! To Polska w końcu musi zacząć wydobywać i sprzedawać nasze zasoby naturalne ! Dlaczego my mamy klepać biedę podczas gdy moglibyśmy żyć jak najbogatsi szejkowie Kuwejtu ?

Znowu dostawy i to do tego od ateuszy i multikulturalistów. A co z rozwojem polskich złóż. Dodajmy, złóż największych na świecie i to do tego prawie nietkniętych. Miały być zachowane dla obcych w momencie gdy Polska przestanie istnieć. Teraz można się do nich dobrać.

Żal będzie umierać nie widząc Polski Wolnej i Niepodległej , zasobnej , ludzi uśmiechniętych i radosnych

Kto mówi, że te złoża nie zostały już sprzedane ? - nie takie rzeczy co niektórzy robili po wypiciu. Nie byłbym zdziwiony podobnym wynikiem audytu rządów PO-PSL.

ludzie a ile udzialow w Lotos Petrobaltika ma Gazprom?
A ilez to koncesju nieeksploatowanych ma Gazprom w Polsce?

Oni I tak juz maja polski gaz... tylko jeszcze nie nadszedl ten czas!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl