niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 maja 2017

​Nareszcie! Koniec przywilejów dla obcego kapitału w Polsce

Dodano: 07.02.2016 [19:08]
​Nareszcie! Koniec przywilejów dla obcego kapitału w Polsce - niezalezna.pl
foto: Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Inwestorzy zagraniczni muszą się liczyć z tym, że będą traktowani już nie jak do tej pory, na lepszych warunkach, ale będą konkurowali z polskimi przedsiębiorcami na uczciwych, sprawiedliwych zasadach – powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

– Jesteśmy obozem patriotyzmu gospodarczego. Będziemy walczyli o interes przede wszystkim polskich firm. Tak powinien postępować każdy rząd państwa narodowego – stwierdził Jarosław Gowin. – To nie znaczy, że ulegamy jakiemukolwiek mirażowi autarkii [samowystarczalności] gospodarczej. Inwestorzy zagraniczni są nam potrzebni – dodał wicepremier. Zapowiedział jednak tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej zwłaszcza dla małych i średnich firm, bo to one są kołem zamachowym polskiej gospodarki.

Gowin zapewnił, że inwestorzy zagraniczni będą w Polsce witani z otwartymi ramionami, tyle że muszą się liczyć z tym, iż nie będą – jak do tej pory – uprzywilejowani, ale będą konkurowali z polskimi przedsiębiorcami według uczciwych, sprawiedliwych reguł.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców już od paru lat zabiegał o to, aby rządzący wykazali się patriotyzmem gospodarczym i skończyli z sytuacją, w której polskie prawo umożliwia zagranicznym korporacjom niepłacenie podatków w Polsce, zaś cały ciężar utrzymania państwa dźwigają rodzime małe i średnie przedsiębiorstwa. To z ich danin są fundowane granty i ulgi dla zagranicznych koncernów, żeby przyciągnąć je do Polski.

Tymczasem inwestorzy zagraniczni nie tworzą trwałych miejsc pracy, ani też nie przyczyniają się do transferu technologii i innowacyjności, mimo rozbudowanego programu zachęt, np. zwolnienia z podatku od nieruchomości, okresowego lub kwotowego zwolnienia z podatku dochodowego. Jak komentowali specjaliści, poszczególne rządy licytowały się na liczbę sprowadzonych do kraju inwestorów, poziom zainwestowanych środków oraz utworzone, doraźnie ważne, miejsca pracy. Mało kto z decydentów zwracał jednak uwagę na jakość tych miejsc pracy.

Sytuację więc mamy taką, że w strefach ekonomicznych dominują inwestycje kapitałochłonne i pracochłonne. Zakłady te można szybko przenosić z miejsca na miejsce. Wystarczy demontaż taśmy produkcyjnej i przewiezienie jej do innego kraju.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przypominał w liście skierowanym jeszcze do wicepremiera Janusza Piechocińskiego słowa Miltona Friedmana, laureata ekonomicznego Nobla. „Stwórzcie dobre warunki dla własnych przedsiębiorców, to ci zagraniczni sami przybiegną” – radził wybitny amerykański ekonomista, gdy odwiedzał Polskę na początku lat 90. Tymczasem polskie rządy postępowały zupełnie odwrotnie. Najwyższy czas to zmienić, bez obawy, że wtedy zagraniczni od Polski się odwrócą. – Między polskim rządem a światem biznesu, także światem inwestorów zagranicznych, będą panowały dobre relacje – podkreślił wicepremier Gowin.
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Sklepy Serpol - polska firma... pracownicy są zatrudnieni na.. 1/8 etatu, żeby nie płacić od nich pełnych składek, przez co w razie choroby ZUS płaci im tylko 200 złotych miesięcznie. A w rzeczywistości pracują na etatach po 250 godzin za 1450 złotych miesięcznie. Takie są realia. I nie wiem, czy Biedronka oferuje gorsze warunki...

Bez dość sprawnej likwidacji stref ekonomicznych oraz prawdziwej wolności gospodarczej to wszystko będzie tylko pustym hasłem

Bedzie mniej udogodnien bedzie tym samym mniej inwestycji ! W globalnej gospodarce inwestorzy patrza tylko tam gdzie sie lepiej oplaca inwestowac ,a skad maja sie wziac polscy inwestorzy na miejsce wielkich koncernow ?....

Będzie więcej prawdziwych inwestycji POlszewicki osiołku,

ale mnie złodziejskiego wyprowadzania miliardów Euro do

posthitlerowskiej, banksterskiej IV-rzeszy, co chce na chama

zislamizować Europę aby ją zniewolić tak jak Grecję.

"...Stwórzcie dobre warunki dla własnych przedsiębiorców, to ci zagraniczni sami przybiegną” ..."

Po co? Przecież wtedy dużo nie zyskają i bardziej będą skłoni dawać zatrudnienie własnym obywatelem.

Zwykle zwracamy uwagę na "wielkie fanfary" i dramatyczne wydarzenia przypisując im przełomową rolę - ale to właśnie takie "niepozorne" kroki mają dużo większe konsekwencje dla kraju.

Koniec nieuzasadnionego uprzywilejowania "zagranicznych filantropów" mocniej przyczynia się do upadku całego modelu III RP wypracowanego "pod okrągłym stołem", niż poskromienie TK oraz powstrzymanie antypolskiej propagandy w mediach publicznych - choć były to przesłanki niezbędne dla możliwości wprowadzenia DOBREJ ZMIANY.

Zimowy upadek III RP prognozowałem jesienią 2014 oraz wiosną 2015 - http://prognozydocenta.salon24...

Zapraszam.

Nalezy takze uregulowac zasady wg. ktocyh odbywa sie wspolpraca pomiedzy osrodkami akademickimi a firmami komercyjnymi, zarowno tymi polskimi jak i zagranicznymi. Wazne sa reguly wg, ktorych przyznawane sa dotacje i fundusze na wykonanie grantow, a takze zasady wg, ktorych rozliczane sa granty. Wystarczy popatrzec co dzieje sie obecnie w PAN (www.wp. - Burza w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Dyrekcja łamała ustawę kominową?)
Firmy komercyjne wysysaja polska nauka na zasadzie nie tylko drenazy mozgow, ale przede wszystkim pieniedzy - za pieniadze panstwowe organizuja swoje badania, ktore zwiekszaja sie do zwiekszenia ich korzysci, nie przynoszac zadnych korzysci nauce polskiej i orzwojowi edukacji.

Warto by minister Gowin i rzad zainteresowal sie tym problemem i go uregulowal - przyznajac fundusze na badania (panstwowe fundusze) nie chodzi o to by cena akcji firmy komercyjnej wzrosla wlasnie dziekipanstwowym dotacjim, nie dajac nic w zamian polskiej gospodarce i nauce.

"Patriotyzm gospodarczy". Co to właściwie znaczy? Że rynek jest zdominowany przez "polski kapitał"? W takim razie okres PRL był najbardziej "patriotycznym gospodarczo" okresem w historii Polski: zero zagranicznego kapitału, wyłącznie polski kapitał!

Kapitał ma narodowość POlszewicko-KODupkowy osiołku. Szwabski rząd w 2009 roku uratował szwabski przemysł samochodowy

gigantycznymi doracjami (150 miliardów Euro) do kupowanych nowych aut ! i to była ta szwabska mentalność Kalego -

czyli szwabski "nacjonalizm gospodarczy". Podobnie było z dotowanymi europejskimi miliardami szwabskimi stoczniami

w Rostocku, które przejęły wszystkich światowych klientów po tym jak niemcy rozwalili z POmocą niemca Tuska stocznie

w Polsce.

Poprzednie rządy nie były pro-polskie a wrogie Polsce!

To była tylko sitwa antypolska, co dziś to potwierdza opluwając Polskę, polski Rząd i polskiego Prezydenta. PełOwscy konfidenci i Petrowskie łachudry. Dla nich już miejsca w naszym Sejmie nie ma. To nasze kolejne zadanie.

Super. Na pierwszy ogień i celownik proponuję żydowską Amazon w Polsce , dziadostwo do kwadratu , hektary pod dachem na rolniczej ziemi , kto za tym stoi ano Dzikowski były wójt z PO i aktualny wójt Czajka były stolarz .

Liberalizm to jest cos co kazdy spryciarz wmawia slabszym ,i konkurencji.
A kraj ,ktory wymyslil cala koncepcje ,i ja rzekomo zrealizowal,zawsze stosowal system cel zaporowych.
Do kolonii Zachod zwsze wysylal kanonierki,ktore przy pomocy ognia swoich dzial otwieraly rynki i wymuszaly wolna konkurencje.
Przed czym zawsze bronily sie same.
Otwieraly sie dopiero po przegranych wojnach.
Na zyczenie okupantow.
Tak wyglada czytanie wedlug Pisma Swietego wedlug Kabotyna i Proroka Korwina.

A co to jest liberalizm, panie Reytan ? Na czym on polega ?

Może to pan dokładnie wytłumaczyć, takimi prostymi słowami ?

Dziękuję.

Tak, nareszcie zagraniczne firmy będą okradane na równi z polskimi.

Wy deb..le! Milton nie mówił żeby innym zrobić tak źle jak my mamy! Jemu chodziło o to żeby wszyscy mieli lepiej, żeby to życie ekonomiczne upraszczać! Np zmniejszać podatki, likwidować przepisy, nakazy, regulacje.. Zniszczyć do cna ZUS jako państwowy nowotwór, zlikwidować PUT!

Z takim myśle iem nigdzie nie dojdziecie.

hahahahaha
I co neoliberalny fanatyku jeszcze powiesz?
Wiesz że w Chile te wspaniałe rynkowe prywatne międzynarodowe fundusze emerytalne działając na tym wspaniałym prywatnym wolnym od straszliwej kontroli państwa wolnym rynku wypłacą Chilijczykom głodowe emerytury za które nie będą w stanie oni przeżyć?
Wytłumacz mi jak to możliwe skoro Chile to mekka wszelkiej maści neoliberałów i fanatyków tłumaczenia wszystkiego wolnym rynkiem. A tutaj ups międzynarodowe fundusze emerytalne wyrolowały Chile. Co za pech. I pewnie zaraz napiszesz że niech Chilijczycy pozwą do sądu te fundusze bo przecież nikt Chilijczykom nie kazał się ubezpieczać a tym bardziej u tych?
hahahhaha
Jako fanatyk nie zrozumiesz że praktycznie w skali makro nie istnieje ekonomia bez powiązania z polityka interesami grup wielkich kapitałowych czy innych. I nie zrozumiesz że można wyrolować kraj zgodnie z prawem czy to międzynarodowym czy innym. Smutne.

Nieprawdopodobne! Pierwszy raz chyba pojawiło się nazwisko Miltona Friedmana na tej stronie! To ogromny postęp! Jeszcze trochę, a ludzie dowiedzą się o istnieniu Ludwiga von Misesa i Fryderyka von Hayeka. Pochwalam kierunek.

super, jako pierwszą zmianę dla dobra małych przedsiębiorców zmieńcie tą kretyńską POwską ustawę o śmieciowym jedzeniu w szkołach, przez którą już dziesiątki tysięcy ludzi straciło pracę, a reszta żyje z dnia na dzień na minimum rentowności. Przede wszystkim wprowadzcie aby szkoły średnie w ogóle nie podchodziły pod tą ustawę (która zabrania młodzieży, często pełnoletniej do napicia się napoju i zjedzenia batonika - tej samej młodzieży, która może bez pozwolenia rodziców kupowac tabletki wczesnoporonne, która może kupić w sklepie wódke, która moze głosować) - zmniejszcie także drastycznie te ograniczenia na pozostałe rodzaje szkół (gimnazja i podstawowki). Tu są własnie poscy przedsiębiorcy, którzy są gnębieni przez ustawę rządową POwalonego rządu - pokażcie dobrą zmianę i zmieńcie to!

przecież cały pis był za tą ustawą o "śmieciowym" jedzeniu

Czy to w ramach tworzenia tej sprzyjającej rodzimym przedsiębiorstwom atmosfery planuje się objąć podatkiem handlowym wszystkie firmy, nawet te najmniejsze?

K*rwa mać, to koło zamachowe wam się rozleci jeśli dalej ZUS będzie doił małe przedsiębiorstwa. 1100 zł na miesiąc ! K*RWA !

Przecież ostatnia afera podsłuchowa wykazała ze biznes doskonale dogaduje sie z rządem.
Szanowny Pan Gowin chce te relacje jeszcze polepszyc?

Wszystko ladnie brzmi, ze niby tak patriotycznie itp. A co z TTIP - nieslawna umowa EU z USA, ktora oprotestowuja, gdzie sie da, a nasz nowy Minister gospodarki chce popchnac? Tam wyraznie daje sie prymat korporacjom ponad interesami narodowymi.

umowa z USA jest obecnie awykonalna z wzgledu na zbyt duze rozbieznosci sytemowe. Unifikacja to nie zawsze prosta sprawa. Rozne szkoly i rozny czas ich powstawania.

co z ustawą 1066 do cholery?????????

ja zawsze a wlasciwie od czasu kiedy powstawaly hipermarkiety niemoglam zrozumiec tego kiedy polski rzad mowil na to inwestycja. Hipermarkiet to kazdy glupi moze prowadzic (przynajmniej takie cos jak jest teraz czyli badziewie) tylko musi miec kase na poczatek. To panstwo powinno pomoc kilku Polakom zeby cos takiego otworzyli na przyklad spoldzielnie rolnikow zeby nikt sie nie bogacil na krwi polski niedotowanych z unii rolnikow.

nawet kasy nie potrzeba, ta sitwa na kredytach leci.

Tyle lat zachodnie pijawki ssały polską krew. A POlszewicy, lewactwo, ZSL-owcy, liberałowie, wysługujący się za judaszowe srebrniki wmawiali w nas, że tak musi być, że nic się nie dzieje, że nie ma korupcji, że na cmentarzu to tak sobie towarzyskie spotkanie, że dziesiątki afer to kłamstwo PIS'u itd. itp.

Procedury jakie zostały wręcz oddane obcemu kapitałowi daje mu dzisiaj silną i niezagrożoną pozycję.Krajowy kapitał dzięki politycznej sitwie platformy odbytu jest tutaj na pozycji raczej straconej i bardzo trudno będzie to wszystko nadrobić !

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl