niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

​Ile zdziera z nas państwo?

Dodano: 02.02.2016 [13:50]
​Ile zdziera z nas państwo? - niezalezna.pl
foto: Wikimedia Commons
Po odjęciu podatku dochodowego od osób fizycznych i składek na ubezpieczenie społeczne w kieszeniach podatników krajów UE o przeciętnych dochodach zostaje średnio 76 proc. pensji brutto. Najwięcej na Cyprze (91 proc.), Malcie (86 proc.) i w Czechach (86 proc.), najmniej w Niemczech (65 proc.).

Polska w tym zestawieniu plasuje się w połowie stawki ze wskaźnikiem 74 proc. - wynika z raportu PwC „Podatek dochodowy od osób fizycznych w UE”.

Zgodnie z danymi z raportu w przypadku osób o przeciętnych zarobkach średnie wynagrodzenie netto, tj. po odjęciu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek pracowniczych na ubezpieczenia społeczne, otrzymywane przez mieszkańców krajów objętych badaniem (Europejski Obszar Gospodarczy i Szwajcaria) wynosi ok. 76 proc. wynagrodzenia brutto. 14 krajów znajduje się powyżej tej średniej, a czołówkę otwierają Cypr (91 proc.), Malta (86 proc.) i Czechy (86 proc.). Z kolei najniższe wynagrodzenie netto jest w Niemczech (65 proc.), Belgii (65 proc.) i Danii (68 proc.). Polska znajduje się nieco poniżej średniej dla krajów UE ze wskaźnikiem 74 proc..

Trendem, który będzie widoczny w krajach Unii Europejskiej w kolejnych latach, jest zmniejszanie obciążeń podatkowych. W niektórych krajach posiadających podatek liniowy rządy wprowadziły lub zaplanowały wprowadzenie regulacji mających na celu obniżenie stawki tego podatku (np. w Estonii, na Łotwie i na Węgrzech stawka podatku została obniżona o 1 proc.). Zmiany te nie są znaczące liczbowo, ale w rzeczywistości mają istotny wpływ na zamożność obywateli

– mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

 
Autor: Źródło:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Zaraz,zaraz! Płacimy jeszcze VAT od zakupionych towarów, niższy od towarów spożywczych a 22% lub 23% od przemysłowych, a akcyza w cenie paliwa, alkoholu, papierosów.? To też są podatki i po odliczeniu od dochodow wyjdzie,że zostaje nam 50% w kieszeniach. Liczmy wszystkie podatki, nie tylko dochodowy! Ma rację Kukiz, państwo nas łupi od dawna!

Nasze podatki i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nie zabezpieczają naszych emerytur. Polska jest krajem z największą na świecie ilością generałów! A wiadomo, że wojskowi, strażacy, prokuratorzy, sędziowie, straże graniczne, służby specjalne, różni urzędasy państwowi mają bardzo wysokie emerytury, a do tego są to świadczenia nieopłacone składkami i jeszcze dodatkowo niezawieszalne, niezależnie od wysokości przychodów! Na to trzeba zabrać podatek nawet od biednych emerytów, którzy kwotę wolną mają w wysokości 3089zł na rok, tak jak wszyscy pracujący. W USA kwota wolna, to 15000$.

W USA gdzie jest ukryte niewolnictwo rzadacy tak zdzieraia z ludzi,ze jest ich 50 miolonow niewolnikow,chodza brudni bez zebow,nie maja ubezpieczena na zdrowie.Dostaja kartki na zywnosc,jalomuzne.Drugie 50 milionow pracuje od wyplaty do wylaty.Propaganda amerykanska jest najlepsza na swiece,filmy.Niewolniki przylatuja do USA codziennie same oglupiale.W Stanach dobrze maja krwiopijcy i wyksztalcone bydlo sami sobie dobrze placa.4 miliony spi na ulicach.

Tylko weźmy pod uwagę że większość z tego co zabiera nam państwo idzie niby na nasze emerytury i służbę zdrowia. A każdy wie jak to jest. Dziś wszyscy się boją czy za kilka lat będą jeszcze pieniądze na emerytury a służby zdrowia to już od dawna nie ma. Więc z tych pieniędzy jesteśmy po prostu okradani.

Trzeba jeszcze pamiętać o innych ukrytych podatkach i o VAT. Poza tym porównajmy jeszcze z UE obciążenia podatkowe przy własnej działalności... Jak ktoś ma jednoosobową firmę i pełen ZUS płaci, to w gorszym miesiącu na sam ZUS już ciężko zarobić (1100 ponad już), a co dopiero inne opłaty, nie mówiąc o życiu... A nie w każdej branży (szczególnie usługowej) są stawki godzinowe wysokie, nawet pracując co dzień po 8 godzin czasem na same opłaty ZUS i podatków może jedynie wystarczyć... Tak się u nas wspiera przedsiębiorczość.

W takich zestawieniach trzeba brać pod uwagę silę nabywcza pieniądza. Niemiec za swoje 65% pensji kupi więcej niż my za 75% u siebie.

Te wyliczenie to kpina, według moich obliczeń państwo łupie 65 procent naszych pieniedzy, a gdzie inne podatki( od nieruchomości, za śmieci, za radio za telewizje, pełne zusy, opłaty skarbopwe i inne haracze

Zapomniano dodać o ukrytych podatkami w każdym wyprodukowanym produkcie i usłudze i do tego jeszcze VAT. Czyli razem ponad 50% jest zagarnięte przez państwo. Dla przykładu w Stanach VAT nie istnieje, jedynie lokalny podatek w zależności od Stanu 0% do10%,większość to w granicach 3%. A więcej pieniędzy w rękach podatnika równa się z większym popytem i mniejszym bezrobociem. Idąc dalej, czym mniejsze bezrobocie tym większe zarobki. Lekarstwo na dobrobyt jest proste, ale nie w kraju gdzie faworyzuje się wysokie podatki.

uprzejmie informuję wszystkich zapalczywych że: po pierwsze primo to jest podatek za ubiegły rok,po drugie primo to jest podatek na głowę [per capita] zarabiającego, a po trzecie primo wreszcie -to o czym piszecie to drożyzna a nie podatek i tyla; to będzie kwarto,po secundo i tercjo a na kwinto będzie nos

A co z kwota wolna od podatku ? Jak zrobimy zestawienie takiej kwoty z obciazeniem fiskalnym to Polska bedzie zamykac stawke :(

W pelni podzielam opinie. Co z kwota wolna od podatku. To bylo zadanie nr 2 w kampani wyborczrj.

Tyle że jak jadę przez Niemcy to nie płacę za autostradę, którą jadę... Internet niemal w każdym miejscu za darmochę.

Za to Niemcy maja bezpłatne autostrady i drogi i to jakie drogi, socjal, minimalna płacę(4xPL) itd.! U nas o takich drogach i socjalu i płacy minimalnej przy podobnych cenach tylko i tylko można pomarzyć!
Jesteśmy w tej samej UE podobno demokratycznej!
Co na to KOD? Cyba kot bo spi!

Niemcy są bogatsze od Polski z dwóch powodów:
1. Niemcy nie zniknęły z mapy świata na ponad 120 lat w czasie gdy w dokonywał się gwałtowny rozwój przemysłu.
2. Niemcami (przynajmniej zachodnimi) po II WŚ nie rządzili komuniści, którzy prędzej czy później gdy są u władzy doprowadzą kraj do ruiny.

W ten sposób w Niemczech powstała masa dużych przedsiębiorstw o zasięgu globalnym, które generują tysiące miejsc pracy i miliardy euro dochodu, dobrze rozwiniętą infrastrukturę i ze względu na dobre pensje i socjal są magnesem dla cudzoziemców niestety też dla arabów.

Zapomniałeś dodać że Niemcy okradły w czasie wojny całą europę ze wszystkiego i ten zagrabiony majątek był po wojnie kołem napędowym ich gospodarki. Złoto, brylanty,dzieła sztuki, zbywane były do obu ameryk za ciężką kasę. My w zamian byliśmy ograbiani przez ruskich ale rękami maluczkich polaków na usługach czrwonych bandytów z Moskwy!!- kumasz?

nic nie ma za darmo osiołku

za darmo to boli gardło

w Niemczech podatek na drogi i autostrady pobiera się, gdy kierowcy płacą za paliwo, jest zawarty w cenie, może też finansowanie jest
zapewnione z innych podatków

utrzymanie infrastruktury kosztuje góry pieniędzy, czy tysiące
inżynierów, konsultantów, urzędów, firm budowlanych pracuje za darmo ?

a z czego ci ludzie by żyli gdyby pracowali za darmo ?

A my może nie płacimy podatków w paliwie?

Za to tez PLACIMY!!!!! W maju 2015 r. Polskie Koleje Państwowe, zarządzane przez wychowanków Leszka Balcerowicza, odkupiły od kontrowersyjnego czeskiego oligarchy Zdenka Bakaly 80 proc. udziałów w firmie transportu kolejowego AWT (Advanced World Transport), działającej na kurczącym się czeskim rynku przewozu węgla. Sprzedającym był The Bakala Trust. Kupującym giełdowa spółka PKP Cargo, a cena transakcji wyniosła 427 milionów zł. Biznesowy sens tej transakcji jest, delikatnie mówiąc, wątpliwy.

Zastrzyk gotówki z PKP Cargo w sam raz poratował Bakalę, którego spółka New World Resources straciła w ostatnich latach 99,9 proc. swojej wartości giełdowej i została po niej tylko kupa kamieni.

W obronie kolegów

W zeszłym tygodniu należący do Bakaly czeski tygodnik „Respekt” zaczął pisać o „przewrocie w Polsce” i zagrzmiał, że polskie „odejście od demokracji przeraża Zachód”. Skąd taka polityczna histeria w czeskim tygodniku? Może dlatego, że Bakala zasiada w radzie programowej fundacji śp. Jana Kulczyka, w której ekspertami są m.in. dziennikarz „Gazety Wyborczej” Witold Gadomski, były ekonomiczny doradca Aleksandra Kwaśniewskiego prof. Witold Orłowski i Janusz Jankowiak, ekonomista powiązany z PO (oraz z pewną posłanką PO) ?

Według ankiety agencji sondażowej STEM/MARK przeprowadzonej w 2014 r. Zdenek Bakala jest jednym z najbardziej niepopularnych oligarchów w Czechach. Respondenci, zapytani o to, którzy z dwunastu największych czeskich miliarderów doszli do bogactwa w najmniej uczciwy sposób, umieścili Bakalę w czołowej trójce.

Oj, chyba szykuje się podwyżka podatków l;ub nowe podatki, bo ostatnio w mediach dużo się mówi o "niskich" podatkach w Polsce i o wspieraniu ZUS.

co za głupota !! przecież idąc siku to toalety miejskiej to płacimy podatek za ścieki i za wodę. Podatki są we wszystkim !jakie 74% zostaj nam w kieszenie kiedy i tak zapłącimy podatek na stacji benzynowej, w kazdym sklepie, jadać drogą itp! 83% oddajemy dla państwa z naszej pensji a tylko 17% to co nam zostaje na czysto. A poza tym, czytam niezależną od wielu lat i proszę was redaktorzy bądźcie bardziej obiektywni.

Święta Racja !

Bo socjaliści dziwnie zapominają o VAT, który w naszym przypadku oznacza dodatkowe opodatkowanie w wysokości 23%. Oraz o podatkach od nieruchomości, od oddychania w uzdrowiskach, od zwierząt domowych, od dokumentów uzyskanych w urzędach (opłata skarbowa itp.), od nabycia czegokolwiek w drodze cywilno-prawnej kupna-sprzedaży itd, itp. bez końca.

No to niedobrze.

Z dedykacją dla biurokratów : (Tyberiusz)

Dobry pasterz strzyże swoje owce, a nie obdziera ze skóry.

Każdy urzędnik jest jak bąk - kiedy się opije krwi ofiar, mniej wysysa.
Każdy więc nowy jest groźniejszy.

Trzeba mieć litość nad poddanymi !

Byli też tysiące razy oszczędniejsi.

Był jeden cezar, albo król, albo cezar, sułtan itp.

Teraz proszę popatrzeć :

W Sejmie : ponad 400 posłów, senat, a sejmiki etc. etc. to nic ?

Do tego UE : 50 000 - 70 000 urzedników. Armia.

Kto to taki, co wmówił ludziom, że demokracja to najsprawiedliwszy
ustrój ?

ha ha

„Pewien zraniony człowiek leżał na ziemi i roje much obsiadły jego rany. Podróżny, który tamtędy przechodził ulitował się nad nim i myśląc, że jest za słaby, aby się przed nimi bronić, zbliżył się doń pragnąc je odpędzić. Lecz ów prosił, by tego nie czynił. Zapytany z kolei dlaczego nie chce uwolnić się od tej plagi, odparł: - Gdybyś je spędził, jeszcze większą krzywdę byś mi wyrządził. Albowiem one nasyciwszy się już moją krwią nie naprzykrzają się tak natarczywie i są nieco łagodniejsze. Jeśli zaś przyjdą inne zgłodniałe i obsiada mnie już wycieńczonego, na śmierć mnie zamęczą. Dlatego też sam - ciągnął dalej - stara się swoim poddanym, nękanym rozlicznymi grabieżami nie nasyłać coraz to innych urzędników, którzy by im krew niby muchy wysysali, gdyż ich naturalną chciwość podsycałaby jeszcze obawa, że rychło mogą postradać możność zaspokajania tej przyjemności.”

Jak to jest liczone - PIT 19% + ZUS emerytalna 9,76% + zdrowotna 9% to zostaje 62,24%, a nie 74%. A podobnież ma wzrosnąć w 2016 zdrowotna, i coś przebąkują o VAT oraz opłata audiowizualna, to drenaż naszych kieszeni wcale się nie zmniejszy, i po odliczeniu 24% VAT, zostawią nam ca 32% naszych zarobków,huuurrra!.

te 74% to bez podatku to jest to co oddajemy państwu a dopiero później pozostałe 74 % jest opodatkowane podatkiem 19 % i to dopiero dostajesz do kieszeni a później to już VAT typu A,B,C,D

65% u Niemców to i tak 4 razy więcej niż u nas.

Pie..olenie o szopenie, zarabiamy 4 razy mniej niż niemiec przy takich samych cenach w UE to kpina nie unia !!!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl