niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

Rodzina 500 plus już wkrótce trafi do Sejmu. Znamy szczegóły rządowego programu

Dodano: 01.02.2016 [10:19]
Rodzina 500 plus już wkrótce trafi do Sejmu. Znamy szczegóły rządowego programu - niezalezna.pl
foto: freeimages.com/Felix atsoram
Dziś rząd Beaty Szydło będzie się zajmował projektem ustawy w ramach programu Rodzina 500 plus. Gdy prace nad projektem zakończy Rada Ministrów, trafi on do Sejmu. Premier Szydło zapowiada, że program wejdzie w życie już 1 kwietnia. Kto otrzyma świadczenie i jakich formalności będzie należało dopełnić?

Na antenie TVP Info Joachim Brudziński z PiS zapewnia, że choć w niektórych, uzasadnionych przypadkach mogą pojawić się pewne opóźnienia, program będzie obowiązywał od 1 kwietnia.

- Niektóre samorządy mówią, że będzie konieczność obsuwy, mówiąc językiem potocznym. Ale gdyby nawet zdarzyło się tak, że jakieś rodziny, które złożą wnioski o wypłatę należnych świadczeń od 1 kwietnia, otrzymają [świadczenie] z miesięcznym, dwumiesięcznym – niektórzy mówią nawet o lipcu – opóźnieniem, to jednak z wyrównaniem od 1 kwietnia – tłumaczy Joachim Brudziński.

Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl oraz tygodnika „Gazeta Polska” program Rodzina 500 plus zakłada wsparcie dla rodzin w wysokości nieopodatkowanej kwoty 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego dziecka.
 
Zgodnie z rządowym programem, świadczenie w wysokości 500 zł otrzymają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia.
Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko.  

Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł otrzymają także rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka na każde dziecko – na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Ponadto program Rodzina 500 plus zakłada, że świadczenie otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je zatem zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w związkach nieformalnych. Jeśli chodzi o rodziców rozwiedzionych, wsparcie otrzyma ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeśli rodzice równo dzielą się opieką nad dzieckiem, oboje mają prawo złożyć wniosek i otrzymają wsparcie z uwzględnieniem okresu, w którym sprawują opiekę. Rodzic otrzyma wsparcie na dzieci, które są pod jego opieką, nawet jeśli nie jest ich biologicznym rodzicem. Jeżeli partnerzy żyją w związku nieformalnym i mają dzieci z poprzednich związków oraz wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko, to wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci bez względu na dochód. Dziecko do 25. roku życia, które pozostaje na utrzymaniu rodziców, jest uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie. Dzięki temu jego młodszy brat lub siostra może nadal otrzymywać wsparcie, jeśli dochód na osobę nie przekroczy 800 zł (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).  
 
W przypadku programu Rodzina 500 plus istotne będzie terminowe wypełnienie wszystkich formalności. Aby uzyskać wsparcie w ramach programu, będzie trzeba składać wniosek o to świadczenie raz do roku. Wniosek będzie można złożyć przez internet lub osobiście w gminie. Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko będą musiały dołączyć do wniosku oświadczenie o dochodach. Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego, a więc co roku trzeba będzie potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu. We wniosku trzeba będzie również podać dane osoby starającej się o świadczenie oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami. Jednocześnie gmina sama będzie pozyskiwała podstawowe dane o dochodach, więc nie trzeba będzie już dołączać tych informacji. Świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto.
 
Co niezwykle istotne, zgodnie z treścią rządowego programu, świadczenie wychowawcze 500 zł nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych. Zmiana ta została dokonana na etapie uzgodnień międzyresortowych.
 
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jestem samotną matką. Mam dwójkę dzieci: 22 lata i 9 lat. Starsze to studentka. Wydaję na nią co miesiąc ok 1300 zł. Mój dochód wraz z alimentami to 3100 zł. Niestety ale nie załapuję się do tego programu. Jak żyć w tym chorym ustroju? Jaki cel ma program 500+???? Dodam, że mam kredyt hipoteczny i inne zobowiązania nie tylko z mieszkaniem związane...
Osoby, które mają min 2 dzieci i dochód na osobę np 5 tyś i więcej bez problemu na to 1 dziecko dostaną 500 zł. To chore!

Jak tak dalej pojdzie to wroce do ojczyzny z rodzina, kocham Polske i widze, ze takich jak ja bedzie wiecej.

Gdyby PIS wypruł żyły i dał nawet po 2 tys. zł wszystkim "dzieciom" do 30 roku życia :)

to złodziejska PO-PSL-Nowo-Ruso-Żydokomuna - co okradała Naród Polski przez 8 lat i zadłużyła go

na 1000 miliardów, wypędziła 3 mln młodych Polek i Polaków na emigrację i spowodowała katastrofę

demograficzną - i tak będzie darła mordę, że to wszystko co robi PIS jest "niekonstytucyjne" !

I że trzeba donieść skargę do szwabskiej UE za "łamanie demokracji", i że tylko rozwalenie Państwa

Polskiego, wyprzedanie hitlerowcom Polskiej Gospodarki i otworzenie granic dla faszystowskiej

armi czerwonej bandyty Putinka jest demokratyczne i sprawiedliwe :) Dlatego PIS i Patriotyczni

Polacy powinni to PO-PSL-Nowo-Żydokomusze łajno olewać silnym strumieniem ze spokojem

i na stojąco :)

Rodzice zarabiają po 30 000 i mają dwójkę niepełnoletnich dzieci - dostaną na drugie 500 PLN.Rodzice zarabiający po 1250 PLN z dwójką dzieci w tym jedno pełnoletnie,jeden rodzic na recie - nieuleczalnie chory inwalida nie dostaną NIC - autentyczny przypadek. Druga sprawa.dlaczego PiS pozwala odchodzić spokojnie ze stanowisk wszelkiemu draństwu z zachowaniem wpływów,kont,majątku,przywilejów ? Gdzie aresztowania za afery i ukradziony majątek ? Dla mnie i wielu moich znajomych nic się nie zmieniło.No ,może rewaloryzacja mojej renty.Teraz mam 900 netto ,dostane około 2,90 podwyżki.Jeszcze raz dziękuję. Co z kwota wolną od podatku ?

Bo ta ustawa to nie jest akt sprawiedliwości. Najlepiej dla Ciebie sprawiedliwości społecznej. To ma być ustawa prodemograficzna. Patrz na tych co dopiero mają mieć dzieci, tych mają się na nie zdecydować. Ale żeby nie było, że ktoś jest poszkodowany to na dzieci, które dziś kwalifikują się do programu też będą pieniądze. Niestety, ale państwo z dorosłym synem, z których jedno z rodziców już powoli odchodzi i nie będą mieli dzieci do tego programu się nie kwalifikuje. Bogatsi, akurat tak, bo konstytucja zabrania postawienia granicy. Przynajmniej tak twierdzą konstytucjonaliści z PO i Trybunału Konstytucyjnego. Owi biedni, o których piszą być może powinni występować o pomoc do innych instytucji. Zresztą jeżeli mają po 1250, a jednocześnie jedno jest na rencie i nieuleczalnie chore to chyba wstawiasz bajer. Ale nawet jak mają 2500 na 4 osoby to też łapią się do programu i 500 zł na 1 dziecko dostaną. Ci co mają po 30 000 na każdego, może zachowają się szlachetnie i zrezygnują. Chociaż wątpię. Nie w nich tylko w to czy mają podstawy do zachowywania się szlachetnie, bo uznają, że państwo ich łupi podatkami. W ich subiektywnej ocenie.

Mącisz gościu i do tego zarzucasz mi kłamstwo ale to JA mam papiery na każde żądanie a Ty tylko gardłujesz.

No to jeszcze raz - dwoje rodziców matka 1300 (we Włocławku to dobra pensja) ojciec renta 700 - syn ,pełnoletni 1300 (we Włocławku to norma 28% bezrobocie) młodszy syn 0 razem 3300 na 4 osoby i guzik z tych 500.Prodemograficzna : rodzice po 35000 szesnastoletni syn i 12 letnia córka - 500 dostaną.Jaka prodemograficzna ? Byłaby wtedy gdyby wypłacano za każde urodzone dziecko.Ma to może zachęcić tych w/w czterdziestokilku latków do rodzenia dzieci ? Q...nie rozumiem.

Nie wierzysz w renty ? mam cukrzyce typu 1 insulinozależna ,na tle autoimmunoagrasji - zanik trzustki,nie mogę wykonywać ŻADNEJ pracy przez częste zasłabnięcia (hipoglikemia)już z poważnymi powikłaniami (neuropatia,dyskopatia ,tak to TEŻ cukrzyca) mam razem 32 lata pracy.Q...900 PLN na rękę i "częściowa niezdolność do pracy" dawna 3 grupa.I tak już 15 lat.No ,dawaj,komentuj ,wytłumacz mi ,że mam miec nadzieje i w sumie nie żyje mi się jeszcze tak żle,i w ogóle sam sobie jestem winien.To słyszę od lekarzy,których widuje rzadko,bardzo.NFZ to się nazywa.ZERO,ZERO, ZERO pomocy od państwa.Z wielkiej łaski dostaje recepte na insulinę (biorę 6x na dobę) leków osłonowych - obowiązkowych w leczeniu typu 1 oraz leczenia powikłań lekarze nie biorą pod uwagę.To tez się nazywa NFZ.No ,czekam...

Te 500+ powinno być do pewnego pułapu dochodów.

Dokładnie. Nawet nie musi byc 10 tys miesięcznie. Moze byc nawet i 15 tys.

Ja tylko zapytam to 800 zł to jest BRUTTO czy NETTO ?

Netto , czytajcie komentarze !

czytajcie komentarze? czy komentarze na niezależnej są prawem obowiązującym lub chociazby prponowanym? Nie, są tylko komentarzami!

Biedne te gminy które mają u siebie wiele rodzin Romów, w końcu oni mają po 10-12 dzieci, dochód zero więc dostaną już od 1 dziecka czyli po 5-6 tysięcy miesięcznie na taką rodzinkę Miliony w skali kraju...

Nie będą mogli udokumentować dochodów, więc NIC nie dostaną, spokojnie :)

A gdzie ty widzisz w ustawie konieczność posiadania dochodów? Jeżeli starasz się o pieniądze na 1 dziecko - tylko wtedy i wyłącznie wtedy musisz złożyć oświadczenie o wysokości dochodó, a dokładniej, że nie przekraczasz progu dochodu na głowę. Cyganie złożą oświadczenia w których napiszą - dochód zero. I dostaną na pierwsze dziecko (na kolejne i tak by dostali). Jestem pewien, że Romowie szybko naściągają kobeit z zagranicy zeniąc się z nimi i produkując dzieci dla kasy.

Nie ma konieczności posiadania dochodów, ale jak w każdym tego typu przedsięwzięciu konieczne jest udokumentowanie dochodów, nawet jeśli jest to 0 zł, dokumentem z Urzędu Skarbowego.

Mam pytanie dotyczące projektu 500+
Mianowice mam 2 dzieci 1 dziecko 17 lat 2 8 lat moje pytanie: czy na 2 dziecko będę brał 500 zł do skończenie przez nie 18 lat czy do ukończenia 18 roku 1 dziecka

" Czy rodzice dostaną 500 złotych na drugie dziecko, w przypadku gdy pierwsze skończyło 18 lat, ale nadal pozostaje na ich utrzymaniu?

Dziecko do 25 r.ż., które nadal mieszka z rodzicami, jest uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie. Dzięki temu jego młodszy brat lub siostra może nadal otrzymywać wsparcie, jeśli dochód na osobę nie przekroczy 800 zł (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego)."

jak pierwsze dziecko będzie miało 18 lat to na drugie nie dostaniesz ani grosza,chyba że dochody pozwolą

Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko.

GOOGLE się Kłaniają !

TU JEST OPISANE !!!

http://www.mpips.gov.pl/rodzin...

500+dostaniesz na drugie dziecko aż do skonczenia
przez nie 18 lat,na pierwsze jeżeli masz dochód<800zł i też
do skończenia przez nie 18 lat.

Popieram rząd i program 500 plus,ale wykonanie tego uważam za fatalne.Załóżmy że matka samotnie wychowująca jedno dziecko i zarabiająca np 2000 zł zasiłku nie otrzyma.natomiast rodzina zarabiająca np 20 tysięcy mająca 2 dzieci,na drugie otrzyma,teraz pytanie komu ten zasiłek bardziej się należy?,dziecku samotnej matki czy drugiemu z bogatej rodziny?.

Program ma zwiększyć dzietność Polakó. Załóż rodzinę z ojcem dzieci, przeproś się z nim, powiększcie rodzinę. Spokojnie.

Niech antypolskie chamstwo zamilkine w krytyce tego programu ... Nie wiem, dlaczego Polacy mają być traktowani gorzej pod względem prodzietności w Polsce niż np. Niemcy, Francuzi, Rosjanie, Białorusini ... Jeśli Petru lub Schmidt i inna gawiedź ,,prowolnościowa,, i ,,demokratyczna,, nie chcą brać tych pieniędzy ich sprawa ...

Oni plują, a pierwsi wezmą. Wykrzyczała to wrzaskliwa Kamila.

Niech krzyczy i niech bierze. Może jeszcze kolejne urodzi ? Może jej się optyka zmieni ?Uważam, że program 500+ powinien dawać więcej na każde kolejne dziecko powyżej 2, np. 600 i 700. To byłaby zachęta.

Rozumiem, że jak mam dwójkę dzieci w tym jedno 19-letnie (na utrzymaniu rodziców) to nie dostanę NIC

Dziecko do 25 r.ż., które nadal mieszka z rodzicami, jest uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie. Dzięki temu jego młodszy brat lub siostra może nadal otrzymywać wsparcie, jeśli dochód na osobę nie przekroczy 800 zł (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

http://www.mpips.gov.pl/rodzin...

A dasz radę machnąć trzecie ? Ze względu na wiek ? Myślę o kobiecie oczywiście ? Trzeba było robić więcej. Ja miałem 2, młodszy ma 24 lata. Starszy zginął przed 20. Do dziś moja żona żałuje, że nie mamy więcej dzieci. A gdy dowiedziała się, że jest w drugiej ciąży miała wiele wątpliwości... Dziś chcielibyśmy mieć i +5, nawet bez programu, tylko lata nie te.

To program zwrócony ku przyszłości. Może nieco kulawy ( wszystkim nie dogodzi), ale mający ratować DEMOGRAFIĘ w Polsce, a nie być kolejnym socjalnym wsparciem. Wręcz uważam,ze na każde kolejne dziecko powinno było być więcej niż 500 zł.

Patia Oszustów krytykuje, że pani Premier B.Sz. wymachiwała niebieską teczką, że PiS ma ustawy, a że to niby nie prawda , bo tak mówi Pomaska i Haliki Ten nowy Rząd ma 2 miesiące. Przypominam " TUSK MÓWIŁ ŻE MAJĄ PEŁNE SZUFLADY USTAW" po wygranych wyborach pozwalniał niewygodnych dla niego dziennikarzy zabrał fundusz na geotermie dla oj. Rydzyka i zmęczony pojechał w Dolomity.Potem 7 lat obiecywał na schodkach , na trawniczku , pod parasolem różne rzeczy laptopy, euro itp nic nie zrobił i nie dotrzymał słowa. 6 miesięcy czekał ówczesny sejm na jakąkolwiek ustawę lenili się. POmaska i Halicki szczują wszędzie , gdzie tylko mogą na ten młody 2 miesięczny Rząd , zapomnieli oni o obiecankach Tuska i Kopacz.

; TUSK MÓWIŁ .

Tusk ciągle obiecywał a czy dotrzymał choć w jednym swej obiecanki.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl