Islamiści porwali dwóch Polaków. Są już wolni – akcja owiana tajemnicą

Zdjęcie ilustracyjne/Karl-Ludwig Poggemann / https://creativecommons.org/ licenses/by/2.0/

  

W niedzielę wieczorem na warszawskim lotnisku na Okęciu wylądował rejsowy samolot LOT ze Stambułu, na pokładzie którego znajdowali się uwolnieniu z rąk terrorystów z Al-Kaidy Polacy. Uwolnieni to dziennikarz Marcin Mamoń i operator Tomasz Głowacki.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Interia, Polacy zamierzali zrealizować w Syrii zdjęcia do niezależnego filmu o samozwańczym Państwie Islamskim (IS). Po przekroczeniu granicy z Turcją zniknęli jednak bez śladu i nie dotarli do umówionego miejsca. Ostatni wpis na koncie Mamonia na Twitterze zrobiono 15 listopada. „Mężczyźni zostali pojmani przez oddział Al-Kaidy. W syryjskich więzieniach byli przetrzymywani przez sześć tygodni” – przekazał portal.
 
O porwaniu Polaków nie informowano w mediach ze względu na bezpieczeństwo zakładników. Mężczyźni zostali uwolnieniu jeszcze 24 grudnia, jednak nie są podawane szczegóły operacji.


fot.: facebook.com


fot.: facebook.com

Marcin Mamoń jest dawnym działaczem antykomunistycznej opozycji. Twórcą filmów dokumentalnych i reporterskich m.in. Allah Akbar – znaczy Bóg jest wielki (1995), ...albo śmierć (1996), Prawdziwy Ojciec Chrzestny (1998), Cena prawdy (2001), The Smell of Paradise (2005), Chechnya: The Dirty War (2005), Mężczyzna po 40. woli być przemytnikiem (2009), Ósma brama (2010), Dług (2010), Katyń na bazarze (2011), Drugi marsz (2011) oraz cykli i seriali Dyktatorzy (2002-2004), Korespondent (2006-2008).
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,interia.pl,facebook.com


Wczytuję komentarze...

Więzienie w zawieszeniu dla energetyków

/ Pixabay

  

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata orzekł sąd wobec trzech energetyków za nieumyślne spowodowanie śmierci 20-latka i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia 16-latka, których poraził prąd z linii energetycznej pod Kazimierzą Wielką.

Wyrok, jaki zapadł w Wydziale Zamiejscowym Karnym z siedzibą w Kazimierzy Wielkiej Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju, nie jest prawomocny.

Do wypadku doszło w sierpniu 2013 r. w jednej z miejscowości w okolicy Kazimierzy Wielkiej. 20-letni mężczyzna zmarł, a 16-latek trafił do szpitala z oparzeniami rąk i głowy po tym, jak kombajn, którym obaj jechali, zahaczył podczas prac polowych o linię energetyczną.

Jak podawała wcześniej kielecka "Gazeta Wyborcza", linia o napięciu 15 tys. V zwisała za nisko nad ziemią. Biegły z zakresu budownictwa energetycznego wykazał, że przez wadliwe posadowienie doszło do pochylenia słupa i obniżenia linii, a roboty prawdopodobnie przeprowadzono niezgodnie z projektem. Prace prowadzano w 2011 r.

Prokuratura oskarżyła w tej sprawie kierownika budowy, wykonawcę robót i inspektora nadzoru. Odpowiadali za nieumyślne spowodowanie śmierci 20-latka i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia drugiego chłopaka.

Jak poinformował  rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Jan Klocek, sąd uznał za winnych wszystkich oskarżonych. Wymierzył im kary po roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz grzywny w wysokości 3 tys. zł, 7,5 tys. zł i 10,5 tys. zł.

Zasądził także od oskarżonych na rzecz czwórki oskarżycieli posiłkowych w sprawie koszty zastępstwa procesowego oraz pokrycie kosztów sądowych na rzecz Skarbu Państwa. Jedna z oskarżycielek posiłkowych ma dostać także "od wszystkich oskarżonych, solidarnie, 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl