Wojskowy PRL w KOD. Przypina opornik i opowiada o "elemencie solidarnościowym". WIDEO

GP VOD

  

"Wpinam sobie mały oporniczek, bo jak przypomnę sobie rok 81..." - mówi starszy pan w filmie vod.gazetapolska.pl. Za chwilę zaczyna opowiadać, jak w czasie stanu wojennego, jako wojskowy jechał do Poznania, by "ochraniać urzędy pocztowo-telekomunikacyjne przed elementem" solidarnościowym. To właśnie w tym mieście, w 1981 r. za noszenie opornika zamordowany został 19-latek z poznańskiego technikum: Piotr Majchrzak.

Dziś w Warszawie odbyła się pikieta przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Kilkudziesięcioosobowa grupa, przy słowach z megafonu o "zagrożeniu demokracji" i "dyktaturze" postanowiła wesprzeć Platformę Obywatelską w walce o utrzymanie większości w TK.

Jedna z demonstrujących kobiet, sympatyzująca z Komitetem Obrony Demokracji zapowiedziała, że teraz naród będzie wychodził na ulice i protestował... a przynajmniej te kilkadziesiąt osób, które pojawiają się na manifestacjach KOD.

Jestem w obronie demokracji. Jestem zdesperowana, żeby były te czasy, jakie były przed wyborami PiS-u. My też mamy ulice. My też mamy ulice... i będą nasze ulice... My będziemy wychodzili na ulice. Nie pozwolimy... To, że ktoś ma większość w parlamencie, to jeszcze o niczym nie decyduje... - mówiła jedna z kobiet demonstrujących w ramach manifestacji KOD .W trakcie pikiety swoją mowę wygłasza jeden z organizatorów:

"Cały świat Zachodu, cała demokracja w Europie, Stany Zjednoczone z niepokojem obserwują wydarzenia w Polsce. Co się takiego stało? Demokratyczne państwo, lider przemian demokratycznych, wolnościowych w Europie stacza się do poziomu dyktatury nacjonalistyczno-populistycznej. Staje się niepewnym członkiem NATO, niepewnym członkiem Unii Europejskiej."


W trakcie spotkania rozdawane były również oporniki. W czasie stanu wojennego był on symbolem opozycji, za który można było zostać nawet zamordowanym. Stało się tak w przypadku śp. Piotra Majchrzaka, 19-latka z poznańskiego technikum. "Zomowcy pobili go na śmierć, bo nosił opornik. Sąd w wolnej Polsce nie chciał uznać, że poznański uczeń Piotr Majchrzak był ofiarą stanu wojennego" - pisał w 2009 r. "Gość Niedzielny".

Oto jak wyglądał dialog z byłym wojskowym PRL, dziś KOD-owcem:

- Wpinam sobie mały oporniczek, bo jak przypomnę sobie rok 81, kiedy wieczorem zrobiono alarm. Ja byłem wtedy w wojsku i wywieziono nas do centrum Poznania. Mieliśmy ochraniać urzędy pocztowo-telekomunikacyjne przed elementem
- Przed "Solidarnością"?
- dopytuje reporter vod.gazetapolska.pl.
- Tak

Zobacz nagranie z pikiety KOD (fragment z byłym wojskowym od 9 minuty)

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

​Nie potrafiła tego ukryć. Spojrzenie HGW na Andrzeja Dudę mówi wszystko – WIDEO

twitter.com

Paweł Krajewski

Dziennikarz portalu Niezalezna.pl, specjalizuje się w tematyce politycznej. Wcześniej pracował m.in. w portalu telewizjarepublika.pl.

Kontakt z autorem

  

Podczas wczorajszych uroczystości związanych z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent stolicy dała niezły „popis”. W swoim wystąpieniu nie mogła powstrzymać się od skandalicznych odniesień do bieżącej sytuacji politycznej. Jednak mocniejsze wrażenie niż jej żenujące słowa robi spojrzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, którym „obdarzyła” Andrzeja Dudę. 

Prezydent stolicy podczas uroczystości w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiedziała, że w Polsce każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jak mówiła, jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka, bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze.

To jest wypowiedź skandaliczna, która nie powinna mieć miejsca przy okazji tej uroczystości, bo rzeczywistość mamy zupełnie inną niż za czasów Powstania Warszawskiego 

skomentowała słowa HGW rzecznik Prawa i Sprawiedliwości

Raczej wolałabym, żeby aktywność pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz była skoncentrowana przede wszystkim na stawieniu się przed komisją reprywatyzacyjną i wyjaśnieniu złodziejskiej reprywatyzacji, która miała miejsce w Warszawie, bo to jest sprawa uczciwości, rzetelności i też demokracji 

– dodała Beata Mazurek. 

Tego samego dnia kamery TVP zarejestrowały dość wymowny moment. Chodzi o krótkie ujęcie zarejestrowane w czasie uroczystości, w czasie którego Gronkiewicz-Waltz podaję rękę prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Spojrzenie HGW mówi wszystko o stosunku prezydent Warszawy do głowy państwa…
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl