niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 września 2016

Piotr Gliński: Operacje służb i mediów

Dodano: 28.11.2015 [22:00]
Piotr Gliński: Operacje służb i mediów - niezalezna.pl
foto: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
- Stacje telewizyjne, służby specjalne i sondażownie biorą w III RP wspólnie udział w operacjach specjalnych, których celem jest kreowanie bądź utrącanie liderów politycznych – mówi prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Mówi Pan o potrzebie zmiany sytuacji w telewizji publicznej. Jak miałaby taka zmiana wyglądać?
To jest pytanie daleko idące. Wielokrotnie mówiliśmy, że telewizja publiczna powinna być narodową instytucją kultury albo instytucją użyteczności publicznej, w każdym razie nie spółką komercyjną. Druga zmiana to forma Rady Mediów z jednoosobowym zarządzaniem. Prosta odpowiedzialność z prostym powoływaniem i odwoływaniem. Do tego dojdzie 50 proc. budżetu przeznaczane na finansowanie stacji lokalnych. Tyle mogę powiedzieć, jeśli chodzi o ogólne założenia przygotowywanej przez nas ustawy. Mam nadzieję, że niedługo będzie procedowana.

Pojawiają się już konkretne pytania: kim miałby być nowy prezes TVP, kiedy będzie przejmował swoje obowiązki, jak będą zmieniane programy w telewizji i kiedy zmiany, o których Pan mówi, wejdą w życie?
W ciągu trzech miesięcy te zmiany – odczuwalne dla każdego widza – powinny być realizowane. Wymagają one oczywiście przejścia procedury sejmowej.

Jaki konkretny efekt mają przynieść te działania?
TVP musi być medium mniej upolitycznionym niż obecnie. Zdaję sobie sprawę, że nigdy nie da się osiągnąć kompletnego odpolitycznienia, należy jednak ten poziom znacząco zmniejszyć. Chcemy, żeby TVP faktycznie realizowała misję publiczną. Obu tych rzeczy dziś brakuje, telewizja jest w poważnym kryzysie. Pokazuje to choćby postawa prowadzącej program, od którego zaczęliśmy naszą rozmowę. List protestacyjny w tej sprawie, z żądaniem przeprosin z mojej strony, napisał redaktor Jarosław Kulczycki. To jest dość humorystyczne. Kulczycki po rozmowie z red. Łukaszem Warzechą w czasie kampanii prezydenckiej sugerował, że Warzecha jest opłacany przez sztab wyborczy Andrzeja Dudy. Po tym występie stacja wyrażała „ubolewanie” z powodu postawy Kulczyckiego. Co do samego listu, jest mi zwyczajnie przykro, że wicepremier, minister kultury, musi zajmować się takimi sprawami. Ale powiedzmy, że należy to do procesu zmian, który musi w Polsce nastąpić.

W Pana ocenie istnieje publiczne poparcie dla takich zmian?
Ludzie poparli nas w wyborach. Nasz program również w zakresie mediów był w kampanii wyborczej wielokrotnie publicznie przedstawiany i ten program wygrał, ten program zyskał poparcie wyborców. Wygraliśmy, walcząc również z najsilniejszymi mediami, które były po drugiej stronie. Wygraliśmy z mediami, które faktycznie pełniły rolę „sztabu wyborczego” naszych konkurentów. Mogę wskazać na wiele mechanizmów, o których mówiłem wielokrotnie.

Jakie mechanizmy ma Pan na myśli?
Mówiłem o tym przy okazji referendum warszawskiego ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pamiętam rozmowę z red. Piotrem Kraśko w TVP na ten temat, gdy udawał, że problemu nie ma. Taka kampania polityczna wpisywała się we wspólne działanie kilku instytucji, z tą stacją włącznie, kontrolowanych przez jedną partię. Media działały razem z sondażowniami, które podrzucały odpowiedni materiał, następnie było to obrabiane przez telewizję publiczną i przedstawiane opinii publicznej – wszystko to miało przynieść pożądane reakcje. Weźmy choćby „wygrane” sondażami, sztuczne konstrukcje pseudobadawcze z perspektywicznymi pytaniami z trybem przypuszczającym. Socjologowie takich pytań nie stawiają, bo odpowiedzi na nie nie mają wartości badawczej. W trakcie warszawskiego referendum było to np. pytanie: „Gdyby odwołano Hannę Gronkiewicz-Waltz, na kogo głosowaliby w przyszłości na prezydenta Warszawy?”. Miało to na celu zniechęcenie obywateli do głosowania. Ludzie nie zastanawiają się w ten sposób, a badanie miało na celu wytworzenie przekazu o tym, że warszawiacy nie przywiązują wagi do referendum, bo i tak później urzędująca prezydent będzie rządziła.

Co Pan zarzuca TVP w tej konkretnej sprawie?
Zarzucamy uczestnictwo stacji telewizyjnej w scenariuszu manipulacyjnym, z wykorzystaniem do tego instytucji pseudonaukowych. Sondażownie uczestniczące w takim procederze też się kompromitowały. Mówimy o kreowaniu przekazu politycznego przez placówki, które powinny być neutralne politycznie. W ostatnich wyborach do takiego procederu dochodziło przy kreowaniu wizerunku Ryszarda Petru. Tego człowieka zaczęto nagle wszędzie pokazywać, oczywiście w pozytywnym świetle, i tak został on wykreowany jako polityk. W 2005 r. tak promowany był Włodzimierz Cimoszewicz, z którego starano się zrobić prezydenta. To się jednak nie udało, ta próba została ucięta przez działania Platformy Obywatelskiej, której kandydatem na prezydenta był wtedy Donald Tusk. Działania z pogranicza aktywności służb specjalnych doprowadziły do wycofania się Cimoszewicza. To też była operacja specjalna, w której uczestniczyły stacje telewizyjne razem z ośrodkami sondażowymi.

Całość wywiadu w tygodniku „Gazeta  Polska”
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Po co te nerwy?, PIS tego nie może powiedzieć, bo media natychmiast by go zjadły - chodzi o wyrwanie "pazurów" TK!, rozstrzygnięcie o TK, będzie przed 15.12.2015!

Na co czekamy? Czy na efekty z urobienia opinii publicznej, która zaufała zjednoczonej prawicy? Slucham 1 programu PR i uszom nie wierzę, ekspertami są ci co przegrali, poslowie PO, PSL no i oczywiście nowoczesnej. Kiedy wreszcie to przerwiecie, to są nasze pieniądze z których opłaca się reklamy w GW, finansuje lisow i innych zajadłych i chorych z nienawiści oraczy.

Tak należy czynić. Metodycznie, porządnie, świadomie i ze spokojem wycinać całe zachwaszczone środowiska z resortowych dzieci, sitwy okrągłostołowej i sprzedajnych popleczników. Ten wrzask w obronie niby demokracji jest krzykiem wszystkich tych, którzy rozłożyli Polskę: wszelkiej maści nierozliczonymi aferami, sitwami i grupami układów kolesiowych, rozkradli i rozkradają nadal kraj, "rozjechali" organizacyjnie moralnie, prawnie wszystkie struktury administracji państwowej z Trybunałem Konstytucyjnym włącznie. Im szybciej ta tzw. stajnia Augiasza zostanie oczyszczona, tym szybciej ze słownika uleci hasło ch.j d..a i kamieni kupa, Nasz kraj - POLSKA zacznie funkcjonować

„Jeśli Witkowski wróci do śledztwa o zabójstwie ks. Popiełuszki, zatrzęsie się ziemia w Polsce” - spotkanie z Wojciechem Sumlińskim o zapowiedzi poważnych zmian w Polsce

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=7483

tak dalej PANIE PREMIERZE. Komunistycznych pachołków
gonić i pozwolić im emigrować do tzw. Kraju Rad. Tam zaznają
wolności słowa i prawdziwej demokracji.

Przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Otóż, gdy wyjeżdżamy np. na wakacje zagranicę pokreślajmy, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy dumnym Narodem. Proponuję np. oznaczenie samochodu symbolem Polski Walczącej, zakładajmy koszulki z tzw odzieży patriotycznej itp. Nie mamy się czego wstydzić !!!. Ile razy uratowaliśmy Europę przed islamem, czy komunizmem ??!!! Europie trzeba przpomnmieć co zawdzięcza Polsce !!!. Proszę napiszcie na mój mail co sądzicie o tym. A może macie inne pomysły. Pozdrawiam wszystki Polaków

znacie bajke o TVN TVP -jest taki daszynski mia taki zamek a w tym zamku same DZIWY-czy to zamek czy to burdel-??dupcoki trojkonty zwierzece cpuny moze ZOO

"TVP musi być medium mniej upolitycznionym niż obecnie"
Rada mediów będzie wybrana przez:
- SEJM
- SENAT
- PRZEDSTAWICIELA PREZYDENTA
A tak na marginesie kto ma większość w tych władzach?????
GLIŃSKI (minister kultury bez kultury) który na antenie zwalnia prowadzącą program, nawet nie wie o czym mówi!!!

Czekam na odpolitycznienie TVP zaczynajac od radektorkow Kraskow Tedli Lewickiej tego gbura starego co rozmawia tylko z POwcami a skonczywszy na dyrektorze oraz Dworaku szkodniku

Moze ktos mi wyjasni dlaczego mamy jeszcze trzy miesiace sluchac zatruwajacego swiadomosc belkotu mediow.

Druga sprawa ,prosze pomyslec jaki ma sens tytul Gazeta Wyborcza. Patrzcie jak ten narod przez siebie wybrany robi z ludzi malpy. Co to znaczy Gazeta Wyborcza. Gazeta ktora wybiera? Kiedy ? Kogo? Do czego wybiera". Ludzie 35 lat istnieje tytul ktory dla mnie jest kompletnie bez sensu. Moze ktos znajdzie w tym sens. Ludzie przekrecaja i zmieniaja ta nazwe bez odpowiedzi na podstawowe pytanie co chcial szechter przez ten tytul powiedziec- moze udowodnic ze lis ma racje w tym co mowi o poziomie Polakow. To juz wiekszy sens mialo powiedzenie "my kroczem do socjalizmu" ale podobny poziom.

Trzy miesiące to sporo czasu i wiele może zdarzyć się.
Dlaczego do czasu reformy TVP rząd nie korzysta z alternatywnych kanałów TV, choćby TV Republika czy wykupionego kanału TV-SAT ???
Społeczeństwo nie wie, co dzieje się w Polsce i na Świecie, a nie wszyscy przeglądają takie witryny internetowe jak ta.
Widzimy, jak fałszywie relacjonują wizytę Prezydenta w Chinach. A ich ataki są coraz zuchwalsze i perfidne.

czy panowie ze wsi odpuszczą? nie wierzę....

Pan Premier wie, że z większości telewizji leje się multum zła. Więc dlaczego tak długo trwa zamykanie tego kurka ze złem?

Gazetka bez Napletka, zwana także w pewnych kręgach Gazetą Wypierdczą powinna zmienić nazwę na: LUDOWY OBSERWATOR WYBORCZY. Na cześć swego niedoścignionego wzoru, organu NSDAP.

prosimy wiceministra Gowina o wyjanienie dwóch spraw
Profesorowie Jerzy Duszyński i Paweł Rowiński spotkali się 26.11.2015 r. z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Panem Jarosławem Gowinem w celu omówienia przyszłych inicjatyw Polskiej Akademii Nauk oraz znaczenia naukowców w kształtowaniu polskiej nauki.
Prezesi PAN poruszyli m.in. kwestie współpracy pomiędzy Akademią a Ministerstwem, zwiększenia mobilności kadr naukowych w kraju oraz promowania doskonałości naukowej. Kolejne spotkanie zaplanowano na połowę grudnia.
Wizyta delegacji PAN w Moskwie

Prezes Polskiej Akademii Nauk Prof. Jerzy Duszyński i v-ce prezes Prof. Paweł Rowiński odbyli dwudniowe spotkania i rozmowy (23-24.11.br.) z przedstawicielami rosyjskiej nauki. Odwiedzili Rosyjską Akademię Nauk, gdzie spotkali się z jej prezesem Władimirem Fortowem. Rozmawiali też z kierownictwem Federalnej Agencji Organizacji Naukowych FANO. Tematem były bieżące problemy i perspektywiczne projekty współpracy uczonych obu Akademii: Polski i Rosji.

Rozmowy przebiegały w przyjaznej atmosferze, a rosyjscy partnerzy wykazali zrozumienie dla podkreślanej przez Prezesa PAN i jego zastępcę potrzeby podporządkowania wzajemnej wymiany kryteriom naukowej wartości realizowanych wspólnie projektów. Złozona przez przedstawicieli PAN propozycja wspólnego występowania o europejskie granty dla najwybitniejszych uczonych z Polski i Rosji spotkała się z pełną akceptacją strony rosyjskiej.

W końcowym dniu wizyty, Prezes i Wiceprezes PAN – zaproszeni przez Gospodarzy - odwiedzili moskiewski Instytut Gleboznawstwa RAN im. Wasilija Dokuczajewa. Zapoznali się z metodami badań oraz instrumentami badawczymi i przedyskutowali z dyrekcją Instytutu perspektywy - korzystnej dla obu stron - współpracy naukowej.

Gości z Polskiej Akademii Nauk przyjęła w Ambasadzie RP Ambasador Katarzyna Pełczyńska - Nałęcz.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl