niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 czerwca 2016

Piotr Gliński: Operacje służb i mediów

Dodano: 28.11.2015 [22:00]
Piotr Gliński: Operacje służb i mediów - niezalezna.pl
foto: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
- Stacje telewizyjne, służby specjalne i sondażownie biorą w III RP wspólnie udział w operacjach specjalnych, których celem jest kreowanie bądź utrącanie liderów politycznych – mówi prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Mówi Pan o potrzebie zmiany sytuacji w telewizji publicznej. Jak miałaby taka zmiana wyglądać?
To jest pytanie daleko idące. Wielokrotnie mówiliśmy, że telewizja publiczna powinna być narodową instytucją kultury albo instytucją użyteczności publicznej, w każdym razie nie spółką komercyjną. Druga zmiana to forma Rady Mediów z jednoosobowym zarządzaniem. Prosta odpowiedzialność z prostym powoływaniem i odwoływaniem. Do tego dojdzie 50 proc. budżetu przeznaczane na finansowanie stacji lokalnych. Tyle mogę powiedzieć, jeśli chodzi o ogólne założenia przygotowywanej przez nas ustawy. Mam nadzieję, że niedługo będzie procedowana.

Pojawiają się już konkretne pytania: kim miałby być nowy prezes TVP, kiedy będzie przejmował swoje obowiązki, jak będą zmieniane programy w telewizji i kiedy zmiany, o których Pan mówi, wejdą w życie?
W ciągu trzech miesięcy te zmiany – odczuwalne dla każdego widza – powinny być realizowane. Wymagają one oczywiście przejścia procedury sejmowej.

Jaki konkretny efekt mają przynieść te działania?
TVP musi być medium mniej upolitycznionym niż obecnie. Zdaję sobie sprawę, że nigdy nie da się osiągnąć kompletnego odpolitycznienia, należy jednak ten poziom znacząco zmniejszyć. Chcemy, żeby TVP faktycznie realizowała misję publiczną. Obu tych rzeczy dziś brakuje, telewizja jest w poważnym kryzysie. Pokazuje to choćby postawa prowadzącej program, od którego zaczęliśmy naszą rozmowę. List protestacyjny w tej sprawie, z żądaniem przeprosin z mojej strony, napisał redaktor Jarosław Kulczycki. To jest dość humorystyczne. Kulczycki po rozmowie z red. Łukaszem Warzechą w czasie kampanii prezydenckiej sugerował, że Warzecha jest opłacany przez sztab wyborczy Andrzeja Dudy. Po tym występie stacja wyrażała „ubolewanie” z powodu postawy Kulczyckiego. Co do samego listu, jest mi zwyczajnie przykro, że wicepremier, minister kultury, musi zajmować się takimi sprawami. Ale powiedzmy, że należy to do procesu zmian, który musi w Polsce nastąpić.

W Pana ocenie istnieje publiczne poparcie dla takich zmian?
Ludzie poparli nas w wyborach. Nasz program również w zakresie mediów był w kampanii wyborczej wielokrotnie publicznie przedstawiany i ten program wygrał, ten program zyskał poparcie wyborców. Wygraliśmy, walcząc również z najsilniejszymi mediami, które były po drugiej stronie. Wygraliśmy z mediami, które faktycznie pełniły rolę „sztabu wyborczego” naszych konkurentów. Mogę wskazać na wiele mechanizmów, o których mówiłem wielokrotnie.

Jakie mechanizmy ma Pan na myśli?
Mówiłem o tym przy okazji referendum warszawskiego ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pamiętam rozmowę z red. Piotrem Kraśko w TVP na ten temat, gdy udawał, że problemu nie ma. Taka kampania polityczna wpisywała się we wspólne działanie kilku instytucji, z tą stacją włącznie, kontrolowanych przez jedną partię. Media działały razem z sondażowniami, które podrzucały odpowiedni materiał, następnie było to obrabiane przez telewizję publiczną i przedstawiane opinii publicznej – wszystko to miało przynieść pożądane reakcje. Weźmy choćby „wygrane” sondażami, sztuczne konstrukcje pseudobadawcze z perspektywicznymi pytaniami z trybem przypuszczającym. Socjologowie takich pytań nie stawiają, bo odpowiedzi na nie nie mają wartości badawczej. W trakcie warszawskiego referendum było to np. pytanie: „Gdyby odwołano Hannę Gronkiewicz-Waltz, na kogo głosowaliby w przyszłości na prezydenta Warszawy?”. Miało to na celu zniechęcenie obywateli do głosowania. Ludzie nie zastanawiają się w ten sposób, a badanie miało na celu wytworzenie przekazu o tym, że warszawiacy nie przywiązują wagi do referendum, bo i tak później urzędująca prezydent będzie rządziła.

Co Pan zarzuca TVP w tej konkretnej sprawie?
Zarzucamy uczestnictwo stacji telewizyjnej w scenariuszu manipulacyjnym, z wykorzystaniem do tego instytucji pseudonaukowych. Sondażownie uczestniczące w takim procederze też się kompromitowały. Mówimy o kreowaniu przekazu politycznego przez placówki, które powinny być neutralne politycznie. W ostatnich wyborach do takiego procederu dochodziło przy kreowaniu wizerunku Ryszarda Petru. Tego człowieka zaczęto nagle wszędzie pokazywać, oczywiście w pozytywnym świetle, i tak został on wykreowany jako polityk. W 2005 r. tak promowany był Włodzimierz Cimoszewicz, z którego starano się zrobić prezydenta. To się jednak nie udało, ta próba została ucięta przez działania Platformy Obywatelskiej, której kandydatem na prezydenta był wtedy Donald Tusk. Działania z pogranicza aktywności służb specjalnych doprowadziły do wycofania się Cimoszewicza. To też była operacja specjalna, w której uczestniczyły stacje telewizyjne razem z ośrodkami sondażowymi.

Całość wywiadu w tygodniku „Gazeta  Polska”
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Po co te nerwy?, PIS tego nie może powiedzieć, bo media natychmiast by go zjadły - chodzi o wyrwanie "pazurów" TK!, rozstrzygnięcie o TK, będzie przed 15.12.2015!

Wszystko to można o dupę rozbić... W mediach głównego ścieku mamy rok 2005 a dostęp do mediów prorządowych jest taki jak w latach 80 XX wieku tzw. podziemie... Jestem taksówkarzem i w rozmowie z klientami widzę że ci którzy nie "buszują" w necie nie mają pojęcia co się dzieje i wierzą w to co im główny ściek zafunduje... Jak PiS czegoś nie wymyśli to czarno to wszystko widzę...

Dokładnie!

GW nakręca spiralę nienawiści. W końcu nie wytrzyma tego ciśnienia jakiś drugi Cyba. Boże chroń Kaczyńskiego i Dudę!... http://zolwiki.blog.pl/2015/11/29/histeria-kontrolowana/

Panie Premierze, zróbcie wreszcie porządek z mendiami, bo nie sposób ogladać i słuchać tych manipulacji.Cała ta banda "przebrana za dziennikarzy" jest nie do strawienia, a Red Dobrosz-Oracz to jednoczesnie wywołuje i wymioty , i biegunkę-- jak salmonella.

100/100! Bardzo trafnie powiedziane.

Tylko OPCJA ZERO.
Wielu ludzi,ktorzy pracowali w telewizji, uwaza,ze jedynym dobrym rozwiazanie jest rozwiazanie TVP,i powolanie zupelnie nowej instytucji.
W ten sposob wszyscy komunisci BEZ WYJATKU pojda na zielona trawke.
A nowe PISowskie kierownictwo bedzie mialo calkowita swobode doboru ludzi.
I tak wlasnie powinno byc.

Szanowny Panie Reytan,
Ciekawe jak Pan sobie wyobraża opcję zero, miotła i kij?
Musi Pan wreszcie zrozumieć, że czystkę i porządek w mediach publicznych, można tylko dokonać poprzez zmianę obowiązujących ustaw prawa handlowego. Czy Pan nie może zrozumieć, że bez wprowadzenia ustawy prawnej w sprawie likwidacji spółek w telewizji publicznej, likwidacji zarządów i rad nadzorczych, podskakiwanie z pańskim kijem, to "śmiech na sali"? Spokojnie, szanowny Panie Reytan, najpierw większość parlamentarna zjednoczonej prawicy, musi wyrwać "pazury" TK, a dopiero później mogą iść z mediów publicznych, nie tylko komuniści, ale przede wszystkim liberałowie od Tuska i kopaczki smoleńskiej.

Suwerenem na terenie Polski jest NAROD POLSKI tak jak suwerenem w Izraelu jest Narod Zydoweski...i tego sie trzymajmy przy wyborach do wszystkich urzedow...nie moze gosc zaproszony do naszego domu szarogęsić sie i pozostawac w nim jako WROG gospodarza

Przepraszam bardzo.
Suwerenem w Izraelu jest narod palestynski.
Zydzi sa najezdzcami i okupantami.
To niemala roznica,i zwlaszcza Polak powinien ja uwzgledniac.

Zgadzam się w 100% z Tedem. Pis powinno zacząć od porządku w mediach, bo są na każdym kroku wyśmiewani i atakowani.

Na co czekamy? Czy na efekty z urobienia opinii publicznej, która zaufała zjednoczonej prawicy? Slucham 1 programu PR i uszom nie wierzę, ekspertami są ci co przegrali, poslowie PO, PSL no i oczywiście nowoczesnej. Kiedy wreszcie to przerwiecie, to są nasze pieniądze z których opłaca się reklamy w GW, finansuje lisow i innych zajadłych i chorych z nienawiści oraczy.

Bardzo się cieszę,że bez owijania w bawełne nakreslił pan minister sytuację . Żeby wreszcie w telewizji nie pokazywano tych rozwścieczonych gąb.

Bezzwłoczna repolonizacja i uspolecznienie takich mediów jak TVP czy Polskie Radio plus ich lokalne przybudówki to podstawowy warunek do usunięcia oligarchii IIIrp. naprawy Polski.Przewlekanie tego procesu Rząd PIS,Prezydent Duda powinni traktować jako sabotaż dla naprawy państwa.

Ludzie tworzacy trzon publicznych mediow to klany rodzinne zwiazane z ubeckim systemem wladzy o9d pokolen. Mysle ze, odklamanie publicznych srodkow przekazu nie moze odbywac sie na zasadzie 'zbioru poboznych zyczen' , lecz twardego stanowiska, dzieki ktoremu ten uklad zostanie calkowicie usuniety, bez mozliwosci powrotu.
Proba naprawy w sposob ustawowy nie odetnie 'funkcjonariuszy' od mediow, a tylko wymusi na nich pewne zachowania, ktore wroca przy pierwszej mozliwej okazji.
Negocjowanie z szubrawcami i klamcami ma sie tak jak, proba nawolywania - skierowana do bandyty i zlodzieja - by stal sie uczciwym czlowiekiem.
Jesli sprawa mediow nie zostanie wyczyszczona z ub-dziennikarzy, to bardzo watpie w skutecznosc tej reformy

Tak należy czynić. Metodycznie, porządnie, świadomie i ze spokojem wycinać całe zachwaszczone środowiska z resortowych dzieci, sitwy okrągłostołowej i sprzedajnych popleczników. Ten wrzask w obronie niby demokracji jest krzykiem wszystkich tych, którzy rozłożyli Polskę: wszelkiej maści nierozliczonymi aferami, sitwami i grupami układów kolesiowych, rozkradli i rozkradają nadal kraj, "rozjechali" organizacyjnie moralnie, prawnie wszystkie struktury administracji państwowej z Trybunałem Konstytucyjnym włącznie. Im szybciej ta tzw. stajnia Augiasza zostanie oczyszczona, tym szybciej ze słownika uleci hasło ch.j d..a i kamieni kupa, Nasz kraj - POLSKA zacznie funkcjonować

Ci co myślą, że krzykiem wyrzucą media mętnego nurtu z przekazów publicznych i społecznościowych są w błędzie. Jest to zamknięty krąg dzieci resortowych od 1945 roku, mają do dyspozycji swoje kancelarie prawne, swoich sędziów, prokuratorów a nawet resorty siłowe. Uderzenie w media, aby było skuteczne musi być przygotowane przez ustawę medialną. Co z tego, że ona już prawdopodobnie jest, ale Pan Prezes Jarosław Kaczyński doskonale wie, że nie można zgłosić jej do laski marszałkowskiej, gdyż w trybie natychmiastowym zostanie zablokowana przez Trybunał konstytucyjny i rozpocznie się gwałtowny atak wszystkich mediów publicznych na nasz nowy rząd i Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. Myślę, że w miesiącu grudniu wyrwiemy "kły" sędziom Trybunału konstytucyjnego, a następnie, na podstawie nowej ustawy medialnej, wyrzucimy na zbity pysk prezesów spółek, członków rad nadzorczych oraz 100% hien dziennikarskich. Zalecam natomiast społeczne protesty z hasłami popierającymi nowy rząd Pani Beaty Szydło, oraz Pana Prezydenta Andrzeja Dudę - to tyle.

Znowu lizydupstwo zamiast myslenia.
Co z toba czlowieku ?
Chcesz zbudowac Komune PISowska ?
Niedobrze sie robi.
TRZEBA koniecznie natychmiast WYRZUCIC na pysk kierownictwo TVP.A pozniej jak leci.
I w ten sposob zdobedziemy czas na planowanie zmian strukturalnych,i uzyskamy dostep do TVP.
Przeciez OD DAWNA kazdego tygodnia powinnismy miec przemowienie Prezydenta i Premiera jako minimum.
PIS wyraznie lekcewazy i niedocenia role propagandy.
I to przez takich nieodpowiedzialnych lizusow jak ty.
Zaloze sie,ze w szkole byles prymusem,i podlizywales sie Pani.To kwestia zlego i slabego charakteru.
Pikiety przed Sejmem nikt ci nie zabrania robic.
No,dlaczego cie tam nie ma,gorliwcze ?

Szanowny Panie Reytan,
Widzę, że wziął Pan doskonały przykład z hieny dziennikarskiej Lewickiej, a więc zalecam Panu trochę kultury. Na koniec, nic Pan nie zrozumiał z polityki Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, a więc podpowiem Panu - proszę zapoznać się z sejmowym stronnictwem BBWzR, który w sposób pragmatyczny zastosował w obecnej większości parlamentarnej Pan Prezes Jarosław Kaczyński, odrzucając stanowiska Prezydenta i Premiera RP.

Panie premierze, rozumiem, że według pana media zależne tylko od JEDNEJ partii są bardziej niezależne?

Tak, kacapie. Jesli jest to partia polska, reprezentujaca interesy Polakow. Nie dla sowiecko-niemieckiej V kolumny i agentury. Co cie rusku obchodza polskie media, macie wasza russia today, gw, tvn i jeszcze pare innych. My sie nie wcinamy w wasze ruskie interesy. A teraz klik na tvn24 lub inna sowiecka szpiegownie. Nie potrzebujemy tutaj kacapskich uchodzcow.

Odwrotnie.
Zależne od jednej partii (PO), to media są teraz i to trzeba koniecznie jak najszybciej zmienić rozwiązując obecne media, zwalniając wszystkich funkcjonariuszy PO zwanych "dziennikarzami" i tworząc nowe Media Publiczne.

robiła to co kazali szefowie ,przeciez nie z własnej inicjatywy!

Ta sytuacja, ma miejsce od czasu utworzenia prywatnych spółek medialnych przez "bojców" z WSI. Koncerny TVN, Polsat, Onet, WP i Interię, powołano w celu kształtowania władzy w Polsce. Kto ma media, ten ma władzę!. Stare i wyświechtane prawidło rzeczywistości!. W każdym z tych przedsięwzięć, paluchy maczali towarzysze gudłaje, od czasów rewolucji bolszewickiej chodzący na pasku Kremla!. Każdy, realizujący politykę podporządkowaną planom barona Rothschilda, może spać spokojnie. Innych po prostu się utrąca. Spójrzmy, na przełomową dla naszej polityki wizytę Prezydenta Dudy w Chinach i medialny przekaz z tego wydarzenia. Zaczyna się epoka ciszy, wokół osiągnięć obecnej władzy. Tępienie i nagonka, ośmieszanie i zwykłe kłamstwa. Polska musi odzyskać media!. To musi być priorytet dla władz. Bez tego, cofniemy się mentalnie do lat 2007-2010 i jeszcze raz przeżyjemy tragedię narodową!. Te władze i ten Prezydent, są kością w gardle, dla Kremla i dla osi Paryż Berlin!....

„Jeśli Witkowski wróci do śledztwa o zabójstwie ks. Popiełuszki, zatrzęsie się ziemia w Polsce” - spotkanie z Wojciechem Sumlińskim o zapowiedzi poważnych zmian w Polsce

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=7483

tak dalej PANIE PREMIERZE. Komunistycznych pachołków
gonić i pozwolić im emigrować do tzw. Kraju Rad. Tam zaznają
wolności słowa i prawdziwej demokracji.

Z telewizją publiczną trzeba z robić porządek już teraz bo jutro może być za późno

Przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Otóż, gdy wyjeżdżamy np. na wakacje zagranicę pokreślajmy, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy dumnym Narodem. Proponuję np. oznaczenie samochodu symbolem Polski Walczącej, zakładajmy koszulki z tzw odzieży patriotycznej itp. Nie mamy się czego wstydzić !!!. Ile razy uratowaliśmy Europę przed islamem, czy komunizmem ??!!! Europie trzeba przpomnmieć co zawdzięcza Polsce !!!. Proszę napiszcie na mój mail co sądzicie o tym. A może macie inne pomysły. Pozdrawiam wszystki Polaków

Poczytaj czemu służył znak Polski Walczącej. To nie jest symbol na auto czy koszulkę, tylko podpis na zdobyte obiekty, ważne dla wroga! Zdobądź auto szechtera lub jego twierdzę i tam to umieść! Czy widziałeś żołnierzy małego sabotażu paradujących w koszulkach z takimi symbolami? Za odkrycie przyłbicy płaci się życiem! Sorry, taki mamy klimat! Najpierw trzeba wypalić chwasty a dopiero później świętować.

rr- nie bardzo rozumiem o co chodzi w tym wywodzie, czy ty się czegoś (kogoś) boisz? Jaką przyłbicę chcesz odkrywać i płacić życiem? Czy Duma Narodowa jest świętowaniem? Dla mnie pomysł serapisa nie jest niczym nowym. Od lat nie boję się ubierać odzieży patriotycznej, często wywieszam za oknem flagę Polski, bo jestem z niej dumna, a na aucie mam znak Polski Walczącej bo PAMIĘTAM o naszej tragicznej historii i jej Bohaterach. Pozdrawiam.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl