niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2016

Rząd Kopacz zostawia swoim następcom „niespodziankę”. Budżet na rok 2016 z rekordową dziurą

Dodano: 09.09.2015 [20:46]
Rząd Kopacz zostawia swoim następcom „niespodziankę”. Budżet na rok 2016 z rekordową dziurą - niezalezna.pl
foto: Marcin Jochimczyk/sxc.hu
Deficyt w przyszłym roku wyniesie prawie 55 mld zł, czyli o 8 mld więcej niż w tym roku. Według ekspertów nie tylko dziura w budżecie jest rekordowa, niepokoją także inne przyjęte wskaźniki, np. potrzeby pożyczkowe czy wpływy z podatków. – Ten projekt to mina z opóźnionym zapłonem, która ma wybuchnąć w rękach nowego rządu – mówi ekonomista Janusz Szewczak.

Rząd przyjął wstępny projekt budżetu państwa na 2016 r. Wynika z niego, że w przyszłym roku nasza gospodarka wzrośnie o 3,8 proc. PKB, a więc więcej niż w tym roku. Skończy się deflacja, a ceny towarów i usług wzrosną o 1,7 proc. Dochody budżetu mają wynieść ok. 297 mld zł, a wydatki blisko 352 mld zł, czyli deficyt będzie sięgał 55 mld zł. To rekord, bo tak dużej dziury budżetowej jeszcze nie było. – To może doprowadzić do powtórki i powstania tzw. dziury Bauca, jaką w 2001 r. pozostawiono rządowi SLD. Często przegrani zostawiają takie niespodzianki następcom – ostrzegają ekonomiści.

Horrendalny deficyt to niejedyny rekord, jaki znajduje się w przedstawionym projekcie budżetu. Zapisano tam także, że przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe mają sięgnąć aż 115 mld zł brutto. Tyle trzeba będzie pożyczyć, aby spłacić zaciągnięte wcześniej przez koalicję PO-PSL długi – mówi „Codziennej” Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów.­ – Kolejna mina z opóźnionym zapłonem, która ma wybuchnąć w rękach nowego rządu, to zawyżone dochody, zwłaszcza z podatku VAT. One już w tym roku będą mniejsze o 8–10 mld zł od zaplanowanych. Podobnie jest z zapisanymi w projekcie wpływami z dywidend od spółek skarbu państwa, które są nie do osiągnięcia. Fikcją jest także wzrost gospodarczy w wysokości 3,8 proc. PKB – dodaje ekspert.

Jego opinię, zwłaszcza na temat rozmiarów przyszłorocznej dziury budżetowej, podzielają inni ekonomiści. – Biorąc pod uwagę sytuację makroekonomiczną, decyzja o tak dużym zwiększeniu deficytu może dziwić – uważa Roland Paszkiewicz, szef działu analiz w Centralnym Domu Maklerskim Pekao SA. Podobnego zdania jest prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club. – Założony deficyt jest ewidentnie zbyt wysoki. Przyjęcie go to krok wstecz w stosunku do pierwotnych planów resortu finansów, które w ciągu najbliższych paru lat zakładały zmniejszenie deficytu do poziomu ok. 1 proc. – ocenia ekspert BCC.

Rząd aż o 8 mld zł, a więc o blisko jedną piątą, zwiększył przyszłoroczny deficyt, choć jeszcze niedawno twierdził, że państwa nie stać na dodatkowe wydatki, m.in. na podniesienie kwoty wolnej od podatku. W projekcie na 2016 r. oczywiście takiej możliwości nie przewidziano. Minister finansów Mateusz Szczurek znalazł za to 2 mld zł na podwyżki dla urzędników budżetówki. Ponieważ w związku z deflacją waloryzacja emerytur i rent w przyszłym roku będzie minimalna, obecna koalicja zobowiązała w projekcie budżetu swoich następców do wypłacenia tym, którzy mają najniższe świadczenia, jednorazowych dodatków w wysokości od 100 do 350 zł. Przewidziano też comiesięczne stuzłotowe zasiłki płacone przez rok dla dzieci urodzonych w przyszłym roku.
 
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

NIC nie wybuchnie na konto nowego rzadu !

TRZEBA koniecznie zrobić jawny audyt
i nie tylko w finansach !

Pokazać ich "osiągnięcia" porównując
stan finansów kiedy zaczynali i dzisiaj kiedy
kończą !

JAK TO JEST MOZLIWE,ZE OBECNY RZAD -W OBLICZU SPODZIEWANEJ KLESKI WYBORCZEJ ,
CALKOWICIE BEZKARNIE--DZIALA JAK V KOLUMNA I RUJNUJE PO CICHU BUDZET CZYLI NASZ DOBYTEK?
pRZECIEZ TO DOPROWADZI W KONCU DO RUINY NASZ DOM.....TAKZE DOM TUSKA i KOPACZOWEJ A NAWET TAKIEGO 100PROCENTOWEGO IDIOTY JAK NIESIOL

Polska juz dzisiaj jest wiekszym bankrutem jak Grecja! Dlug na glowe mieszkanca jest o wiele wyzszy!
Ta banka juz i tak nie dlugo penknie i to jak!
Grecja to jest male piwko.
Coz ten pusty zloty!

Bo to kopacz.
Wykopała dziurę zastawiłe minę, a
kto na to wdepnie, bierze sobie winę !

A ona się wyprze i nie będzie sprawcy,
to stara kłamczycha, PO-prostu babsztyl !

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl